Obserwuj w Google News

„Batgirl” skasowana. Zaskakująca decyzja Warnera. Czy film za 90 mln nie ujrzy światła dziennego?

4 min. czytania
04.08.2022 13:15
Zareaguj Reakcja

„Batgirl” anulowana. Film Warner Bros., który miał trafić na platformę HBO Max został oficjalnie skasowany z kalendarium przyszłych produkcji Warnera. To decyzja nowego szefostwa studia po połączeniu firm z grupą Discovery.  Dlaczego film „wyrzucono do kosza”?

Batgirl - kadr z filmu
fot. materiały prasowe Warner Bros.

„Batgirl” skasowana. Decyzja szefostwa Warner Bros. jest o tyle szokująca, że film znajduje się obecnie na ostatnim etapie post-produkcji. Oznacza to, że dzieło jest w gruncie rzeczy gotowe. Film, który kosztował ok. 90 mln dolarów miał opowiadać historię Barbary Gordon, siostrzenicy komisarza Gordona, która w wyniku wypadku podczas Halloween, postanawia rozprawić się z przestępczym półświatkiem Gotham. Główną rolę w filmie zagrała Leslie Grace, a na ekranie w mniejszych rolach mieli pojawić się także Brenda Fraser i Michael Keaton. Ten ostatni miał ponownie wcielić się w rolę Bruce’a Wayne’a/Batman i pomagać bohaterce w obranej przez nią drodze.

Redakcja poleca

„Batgirl” anulowana. Film padł ofiarą gier korporacyjnych

Decyzja o anulowaniu „Batgirl” miała być podyktowana zmianą polityki grupy Warner Bros./Discovery, po tym jak firmy połączyły się ze sobą kilka tygodni temu. Wedle dziennikarzy The Hollywood Reporter, David Zaslav, nowy szef Warner Bros. Discovery, stwierdził, że tworzenie wysokobudżetowych filmów wyłącznie z myślą o streamingu jest nieopłacalnym modelem biznesowym. Kosztująca 90 mln „Batgirl” znalazła się przez to w trudnym położeniu. Film uznano za zbyt mało widowiskowy, by w obecnej formie puścić go w kinach, a równocześnie zbyt mało kameralna, by mogła mieć premierę jedynie na HBO Max i w ten sposób przynieść zysk. Firma nie chciała jednak wydawać kolejnych pieniędzy na ew. dokrętki, więc „Batgirl” znalazła się w impasie. 

Co jednak najdziwniejsze i najciekawsze – głównym powodem dla anulowania „Batgirl” miała być… możliwość odpisania kosztów produkcji od podatku. Jeśli film nie zostanie wypuszczony dla zysku w kinach, ani na platformach streamingowych, Warner Bros. Discovery może wpisać dzieło w swoje koszty i nie płacić od nich podatku. Niestety takie wpisanie filmu do deklaracji podatkowej oznaczałoby, że firma nie może na filmie zarabiać, co de facto oznacza, że nie może wyświetlić go komercyjnie w tradycyjnych drogach dystrybucji, ani odsprzedać ich do innego studia.

W sieci pojawiły się plotki, że być może anulowanie „Batgirl” wynika ze słabego poziomu dzieła. Dziennikarze New York Post powoływali się na informacje z pierwszego pokazu testowego, który ponoć okazał się fatalny. Dziennikarze Deadline trafili jednak na informację, że to nie poziom filmu zawinił, a właśnie gry korporacyjne nowego właściciela i chęć znalezienia dodatkowych zysków firmy.

Redakcja poleca

„Batgirl” – jak duży udział w filmie miał mieć Michael Keaton?

Jednym z wabików nowego filmu miał być udział Michaela Keatona, amerykańskiego aktora, który w latach 1989-1992 wcielał się w postać Bruce’a Wayne’a/Batmana. Keaton miał powrócić do roli i pojawić się w wielu scenach nowego filmu. Teraz jednak wiemy, jak duży udział miał mieć Keaton w całym dziele. Jak podają dziennikarze portalu NaEkranie.pl, powołując się na anonimowe źródła z Twittera, które posiadają sprawdzone informacje z Hollywood, Michael Keaton miał pojawić się w ok. pięciu scenach nowego obrazu. Użytkownik ViewerAnon twierdzi, że Batman miał nie być trenerem Batgirl, a jedynie dwa razy ją spotkać. Raz namawiając ją, by nie szła obraną przez siebie drogą i przemyślała swoje życiowe wybory, a drugi raz, gdy oboje skaczą razem z wieżowca. 

„Batgirl” – reżyserzy i aktorka zszokowani

Niedługo po ogłoszeniu decyzji szefostwa Warner Bros. Discovery, w sieci pojawiły się emocjonalne wpisy duetu reżyserskiego: Adid El Arbi i Billah Fallah oraz głównej aktorki Leslie Grace, w których wyrażali oni swoje zadziwienie decyzją studia. 

„Jesteśmy smutni i zszokowani tą informacją. Jest to dla nas bardzo ważne, aby nasza praca została pokazana widzom. Chociaż film nie był jeszcze skończony, chcielibyśmy, aby fani na świecie mieli okazję go obejrzeć. Może pewnego dnia tak się stanie” – napisali El Arbi i Fallah na Instagramie.

Wtóruje im Leslie Grace, która w poście na Twitterze podziękowała reżyserom oraz fanom za możliwość grania w filmie i za fakt, że, cytując swoją bohaterkę Barbarę Gordon, „mogła zostać własnym cholernym bohaterem”.

Warner Bros. Dicovery – co z pozostałymi premierami studia?

Wraz z informacją o anulowaniu „Batgirl” w sieci pojawiła się informacja, że studio zrezygnowało także z kontynuacji filmu animowanego „Scooby Doo”. „Scoob! Holiday Haunt” kosztowało już 40 mln dolarów, a prace nad projektem były zaawansowane. Na razie nie określono statusu pozostałych filmów studia, ale w czwartek 4 sierpnia ma odbyć się nowe spotkanie szefostwa firmy, w celu zaprezentowania wyników firmy za ostatni kwartał. Spekuluje się, że podczas jego trwania poznamy dokładny status pozostałych filmów „ze stajni” Warner Bros.

Czytaj także:  "Joker 2" z datą premiery. Kiedy będzie można zobaczyć film z Joaquinem Phoenixem?

RadioZET.pl/NaEkranie.pl/Deadline/TheHollywood Reporter/Twitter/Instagram

 

Nowe Horyzonty 2022 - oprawa graficzna
15 Zobacz galerię
fot. materiały prasowe festiwalu Nowe Horyzonty