0
topscrollRun:
Obserwuj w Google News

Plan Marshalla: Co to jest? Czy będzie nowy plan Marshalla? [UE, DEFINICJA, ZAŁOŻENIA]

Paweł Żurek
2 min. czytania
03.04.2020 15:02

Budżet Unii Europejskiej na lata 2021-2027 powinien być nowym planem Marshalla – stwierdziła przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen. Program odbudowy Starego kontynentu, wprowadzony po wojnie, jest przywoływany ze względu na ogromne gospodarcze straty, jakie ponoszą kraje dotknięte epidemią koronawirusa. W tym miejscu sprawdzamy, czym był Plan Marshalla, jakie miał założenia i skutki, które kraje objął, a także jaka była data jego rozpoczęcia i zakończenia. 

Plan Marshalla: Co to jest? Czy będzie nowy plan Marshalla? [UE, DEFINICJA, ZAŁOŻENIA]
fot. East News

Plan Marshalla: co to jest? Co miał na celu Plan Marshalla? DEFINICJA

Plan Marshalla (oficjalna nazwa ang. European Recovery Program, tłum. Program Odbudowy Europy) to plan Stanów Zjednoczonych, który został wprowadzony po II wojnie światowej, mający służyć odbudowie gospodarek krajów Europy Zachodniej. Program obejmował pomoc w postaci dostarczania surowców mineralnych, produktów żywnościowych, kredytów i dóbr inwestycyjnych.

Nazwa Planu Marshalla pochodzi od nazwiska sekretarza stanu Stanów Zjednoczonych gen. George’a Marshalla, który przemawiając 5 czerwca 1947 na Uniwersytecie Harvarda, przedstawił program pomocy gospodarczej dla krajów Europy

Gen. Marshall za stworzenie planu otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla.

Stan klęski żywiołowej w Polsce: USTAWA, KONSTYTUCJA. Co to jest, kto go ogłasza i ile dni trwa?

Plan Marshalla: założenia

Założenia Planu Marshalla ogłoszono w trakcie konferencji zorganizowanej we wrześniu 1947 roku. Ich treść opracowali przedstawiciele 16 państw europejskich, którzy później zawarli umowy z USA. Plan Marshalla miał trwać 4 lata, a jego założenia to:

  •  wzrost produkcji rolnej, transportu oraz przemysłu energetycznego
  •  zapewnienie oraz utrzymanie stabilności finansowej
  •  rozwój współpracy pomiędzy uczestnikami planu
  •  rozwój handlu z USA, za przyczyną rodzimego eksportu

Wg. Planu Marshalla, USA oferowały pomoc w realizacji założeń np. przez dostawę gotowych artykułów, jak i udzielenie wieloletnich inwestycji i pożyczek.

Stan wyjątkowy w Polsce: KONSTYTUCJA, DEFINICJA PRAWNA, PRZESŁANKI. Co to jest, kto ogłasza i ile dni trwa?

Plan Marshalla: DATA

Plan Marshalla został przedstawiony 5 czerwca 1947 r. na Uniwersytecie Harvarda. Był realizowany przez 4 lata, od kwietnia 1948 do czerwca 1952.

Wybory korespondencyjne: na czym polegają? Co to jest? Kto może głosować? [ZASADY, 2020]

NOWY Plan Marshalla: Unia Europejska [EUROPA, HISZPANIA, USA]

W związku z kryzysem gospodarczym, który spowodowała epidemia koronawirusa, wiele krajów Unii Europejskiej ogłosiło już, że oczekują na pomoc od wspólnoty, będącej nowym Planem Marshalla.

Premier Hiszpanii Pedro Sanchez wezwał Unię Europejską, aby nowy plan Marshalla, który pomógłby odbudować europejską gospodarkę i usprawnić walkę z ekspansją SARS-CoV-2.

Stworzenie takiego planu zapowiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Jak tłumaczyła, nowe wieloletnie ramy finansowe powinny być nowym Planem Marshalla dla UE i jej mieszkańców. Zastrzegła przy tym, że nie zmienią się priorytety, którym mają służyć środki z unijnej kasy, czyli m.in. cyfryzacja i dekarbonizacja.

Planem Marshalla jest też nazywany pakiet pomocy dla firm, który w związku z kryzysem przygotowały władze USA. Końcowa wersja programy wsparcia przewiduje m.in. fundusz o wartości 500 mld USD na pomoc dla branż znajdujących się w trudnej sytuacji. Ponadto przeznacza 350 mld USD na pożyczki dla małych firm, 250 mld USD na zwiększoną pomoc dla bezrobotnych i 100 mld USD dla szpitali. - To Plan Marshalla dla szpitali - mówił o ostatniej z tych kwot senator USA Schumer.

RadioZET.pl/PAP/Uniwersytet Łódzki/PZ