Oceń
>> Tajemnice różańca: chwalebne, radosne, bolesne, światła - jak się odmawia? [DNI, CZĘŚCI]
Nowenna pompejańska: co to jest?
Nowenna pompejańska to modlitwa polegająca na codziennym odmawianiu różańca przez 54 dni. Dzieli się ona na część błagalną i dziękczynną.
>> Nadzwyczajny Miesiąc Misyjny 2019: październik. Co to jest, jak obchodzić? [LOGO]
Nowenna pompejańska: harmonogram, krok po kroku
1. Przeżegnaj się znakiem krzyża i podaj intencję. Po niej pomódl się: „Ten różaniec odmawiam na Twoją cześć, Królowo Różańca świętego”.
2. Rozpoczynamy modlitwę na różańcu
- Wierzę w Boga…
- Ojcze nasz…
- 3 × Zdrowaś Mario…
- Chwała Ojcu…
Odmawiasz je tylko raz, na początku nowenny pompejańskiej w danym dniu.
3. Przechodzimy do modlitwy różańcowej Każdego dnia modlisz się piętnastoma tajemnicami różańca, czyli trzy razy odmawiasz cały różaniec.
- Pierwsza część różańca świętego: tajemnice radosne. Każdą z 5 tajemnic odmawia się w następujący sposób: modlitwa Ojcze nasz, 10 x Zdrowaś Mario, Chwała Ojcu. „Dziesiątkę” poprzedza rozważanie, które można przeprowadzić indywidualnie, lub zaczerpnąć z książeczek do nabożeństwa lub Internetu.
4. Tajemnice radosne
- Zwiastowanie
- Nawiedzenie
- Narodzenie Pana Jezusa
- Ofiarowanie Pana Jezusa
- Znalezienie Pana Jezusa
5. Tajemnice Bolesne: rozważanie, a następnie modlitwa: 5 dziesiątek różańca, z których każda odpowiada jednej tajemnicy:
- Modlitwa Pana Jezusa w Ogrójcu
- Biczowanie Pana Jezusa
- Cierniem ukoronowanie Pana Jezusa
- Dźwiganie krzyża na Kalwarię
- Ukrzyżowanie i śmierć Pana Jezusa
6. Tajemnica chwalebne
- Zmartwychwstanie Pana Jezusa
- Wniebowstąpienie Pana Jezusa
- Zesłanie Ducha Świętego
- Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
- Ukoronowanie Maryi na Królową nieba i ziemi
7. Modlitwy końcowe. Na koniec różańca, czyli po 15 tajemnicach, odmawiamy te modlitwy:
- Pod Twoją obronę…
- Modlitwę błagalną (pierwsze 27 dni nowenny pompejańskiej) lub dziękczynną (ostatnie 27 dni nowenny pompejańskiej)
- Kończymy różaniec trzykrotnym zawołaniem: „Królowo Różańca Świętego, módl się za nami!”
8. Modlitwy końcowe w trakcie części błagalnej – modlimy się tą modlitwą przez pierwsze 27 dni nowenny na koniec różańca.
- Pomnij o miłosierna Panno Różańcowa z Pompejów, jako nigdy jeszcze nie słyszano, aby ktokolwiek z czcicieli Twoich, z Różańcem Twoim, pomocy Twojej wzywający, miał być przez Ciebie opuszczony. Ach, nie gardź prośbą moją, o Matko Słowa Przedwiecznego, ale przez święty Twój różaniec i przez upodobanie, jakie okazujesz dla Twojej świątyni w Pompejach wysłuchaj mnie dobrotliwie. Amen.
9. Modlitwy końcowe w trakcie części dziękczynnej – modlimy się tą modlitwą przez drugie 27 dni nowenny.
- Cóż Ci dać mogę, o Królowo pełna miłości? Moje całe życie poświęcam Tobie. Ile mi sił starczy, będę rozszerzać cześć Twoją, o Dziewico Różańca Świętego z Pompejów, bo gdy Twojej pomocy wezwałem, nawiedziła mnie łaska Boża. Wszędzie będę opowiadać o miłosierdziu, które mi wyświadczyłaś. O ile zdołam będę rozszerzać nabożeństwo do Różańca Świętego, wszystkim głosić będę, jak dobrotliwie obeszłaś się ze mną, aby i niegodni, tak jak i ja, grzesznicy, z zaufaniem do Ciebie się udawali. O, gdyby cały świat wiedział jak jesteś dobra, jaką masz litość nad cierpiącymi, wszystkie stworzenia uciekałyby się do Ciebie. Amen.
Nowenna pompejańska: opinie Kościoła
- Ktokolwiek pragnie otrzymać łaski, niech odmówi na moją cześć trzy nowenny, odmawiając piętnaście tajemnic Różańca, a potem niech odmówi znowu trzy nowenny dziękczynne – takie słowa przekazała podczas objawienia Matka Boża – Maryja - w 1884 roku Fortunatinie Agrelli (cytat z: „Cuda i łaski Królowej Różańca Świętego w Pompejach”, Wydawnictwo Rosemaria, Poznań 2010). Ta ciężko chora 21-latka z Neapolu prosiła o uzdrowienie do Matki Bożej z Pompejów, której kult propagował Bartolo Longo, nawrócony satanista. Agrella doznała cudownego uzdrowienia, po tym jak odmawiała nowennę zgodnie ze wskazówkami Matki Bożej, udzielonymi jej w objawieniach. Za to Bartolo Longo, którego Jan Paweł II ogłosił błogosławionym, obok kultu obrazu zaczął szerzyć także tę formę modlitwy różańcowej.
Choć w Internecie trudno znaleźć oficjalne stanowisko Kościoła dot. nowenny pompejańskiej, jej odmawianie polecają liczne zgromadzenia zakonne, w tym np. dominikanie (modlitwę propaguje np. o. Adam Szustak), franciszkanie i jezuici.
RadioZET.pl/pompejanska.rosemaria.pl/PZ
Oceń artykuł