Nowenna pompejańska: co to jest? Jak odmawiać? [HARMONOGRAM, KROK PO KROKU, OPINIE KOŚCIOŁA]

Paweł Żurek
13.05.2020 10:40

Nowenna pompejańska, zwłaszcza w trakcie trwającego miesiąca różańca św., czyli października, jest bardzo popularna wśród wiernych. „Niewtajemniczony” odmawianie tej modlitwy może sprawić niemało trudności. Sprawdzamy, jak krok po kroku zmawiać nowennę pompejańską, podajemy jej harmonogram, a także przytaczamy opinie Kościoła i świadectwa dot. nabożeństwa.

Nowenna pompejańska: co to jest? Jak odmawiać? [HARMONOGRAM, KROK PO KROKU, OPINIE KOŚCIOŁA]
fot. pixabay.com

>> Tajemnice różańca: chwalebne, radosne, bolesne, światła - jak się odmawia? [DNI, CZĘŚCI]

Nowenna pompejańska: co to jest?

Nowenna pompejańska to modlitwa polegająca na codziennym odmawianiu różańca przez 54 dni. Dzieli się ona na część błagalną i dziękczynną.

>> Nadzwyczajny Miesiąc Misyjny 2019: październik. Co to jest, jak obchodzić? [LOGO]

Nowenna pompejańska: harmonogram, krok po kroku

1. Przeżegnaj się znakiem krzyża i podaj intencję. Po niej pomódl się: „Ten różaniec odmawiam na Twoją cześć, Królowo Różańca świętego”.
2. Rozpoczynamy modlitwę na różańcu

  • Wierzę w Boga…
  • Ojcze nasz…
  • 3 × Zdrowaś Mario…
  • Chwała Ojcu…

Odmawiasz je tylko raz, na początku nowenny pompejańskiej w danym dniu.

3. Przechodzimy do modlitwy różańcowej Każdego dnia modlisz się piętnastoma tajemnicami różańca, czyli trzy razy odmawiasz cały różaniec.

  • Pierwsza część różańca świętego: tajemnice radosne. Każdą z 5 tajemnic odmawia się w następujący sposób: modlitwa Ojcze nasz, 10 x Zdrowaś Mario, Chwała Ojcu. „Dziesiątkę” poprzedza rozważanie, które można przeprowadzić indywidualnie, lub zaczerpnąć z książeczek do nabożeństwa lub Internetu.

4. Tajemnice radosne

  1. Zwiastowanie
  2. Nawiedzenie
  3. Narodzenie Pana Jezusa
  4. Ofiarowanie Pana Jezusa
  5. Znalezienie Pana Jezusa

5. Tajemnice Bolesne: rozważanie, a następnie modlitwa: 5 dziesiątek różańca, z których każda odpowiada jednej tajemnicy:

  • Modlitwa Pana Jezusa w Ogrójcu
  • Biczowanie Pana Jezusa
  • Cierniem ukoronowanie Pana Jezusa
  • Dźwiganie krzyża na Kalwarię
  • Ukrzyżowanie i śmierć Pana Jezusa

6. Tajemnica chwalebne

  • Zmartwychwstanie Pana Jezusa
  • Wniebowstąpienie Pana Jezusa
  • Zesłanie Ducha Świętego
  • Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
  • Ukoronowanie Maryi na Królową nieba i ziemi

7. Modlitwy końcowe. Na koniec różańca, czyli po 15 tajemnicach, odmawiamy te modlitwy:

  • Pod Twoją obronę…
  • Modlitwę błagalną (pierwsze 27 dni nowenny pompejańskiej) lub dziękczynną (ostatnie 27 dni nowenny pompejańskiej)
  • Kończymy różaniec trzykrotnym zawołaniem: „Królowo Różańca Świętego, módl się za nami!”

8. Modlitwy końcowe w trakcie części błagalnej – modlimy się tą modlitwą przez pierwsze 27 dni nowenny na koniec różańca.

  • Pomnij o miłosierna Panno Różańcowa z Pompejów, jako nigdy jeszcze nie słyszano, aby ktokolwiek z czcicieli Twoich, z Różańcem Twoim, pomocy Twojej wzywający, miał być przez Ciebie opuszczony. Ach, nie gardź prośbą moją, o Matko Słowa Przedwiecznego, ale przez święty Twój różaniec i przez upodobanie, jakie okazujesz dla Twojej świątyni w Pompejach wysłuchaj mnie dobrotliwie. Amen.

9. Modlitwy końcowe w trakcie części dziękczynnej – modlimy się tą modlitwą przez drugie 27 dni nowenny.

  • Cóż Ci dać mogę, o Królowo pełna miłości? Moje całe życie poświęcam Tobie. Ile mi sił starczy, będę rozszerzać cześć Twoją, o Dziewico Różańca Świętego z Pompejów, bo gdy Twojej pomocy wezwałem, nawiedziła mnie łaska Boża. Wszędzie będę opowiadać o miłosierdziu, które mi wyświadczyłaś. O ile zdołam będę rozszerzać nabożeństwo do Różańca Świętego, wszystkim głosić będę, jak dobrotliwie obeszłaś się ze mną, aby i niegodni, tak jak i ja, grzesznicy, z zaufaniem do Ciebie się udawali. O, gdyby cały świat wiedział jak jesteś dobra, jaką masz litość nad cierpiącymi, wszystkie stworzenia uciekałyby się do Ciebie. Amen.

Nowenna pompejańska: opinie Kościoła

- Ktokolwiek pragnie otrzymać łaski, niech odmówi na moją cześć trzy nowenny, odmawiając piętnaście tajemnic Różańca, a potem niech odmówi znowu trzy nowenny dziękczynne – takie słowa przekazała podczas objawienia Matka Boża – Maryja - w 1884 roku Fortunatinie Agrelli (cytat z: „Cuda i łaski Królowej Różańca Świętego w Pompejach”, Wydawnictwo Rosemaria, Poznań 2010). Ta ciężko chora 21-latka z Neapolu prosiła  o uzdrowienie do Matki Bożej z Pompejów, której kult propagował Bartolo Longo, nawrócony satanista. Agrella doznała cudownego uzdrowienia, po tym jak odmawiała nowennę zgodnie ze wskazówkami Matki Bożej, udzielonymi jej w objawieniach. Za to Bartolo Longo, którego Jan Paweł II ogłosił błogosławionym, obok kultu obrazu zaczął szerzyć także tę formę modlitwy różańcowej.

Choć w Internecie trudno znaleźć oficjalne stanowisko Kościoła dot. nowenny pompejańskiej, jej odmawianie polecają liczne zgromadzenia zakonne, w tym np. dominikanie (modlitwę propaguje np. o. Adam Szustak), franciszkanie i jezuici.

RadioZET.pl/pompejanska.rosemaria.pl/PZ