slot: premiumboard
slot: topscroll
topscrollRun:
Obserwuj w Google News

Żart z papieża w serialu "Rojst. Millenium"? Aluzja jest jednoznaczna

3 min. czytania
08.03.2024 17:07

Uważni widzowie serialu Netflix "Rosjt. Millenium" zauważą, że w jednym z odcinków pojawia się nawiązanie do papieża Jana Pawła II. Czy twórcy produkcji postanowili wykpić głowę Kościoła Katolickiego?

Rojst Millenium, Jan paweł II
fot. Netflix/materiały prasowe Piotr Hukalo/East News
slot: billboard
slot: billboard

"Rosjt. Millenium" to finałowy sezon popularnej polskiej produkcji z gwiazdorską obsadą. Serial od samego początku stara się patrzeć krytycznie na historię Polski od czasów II wojny światowej do przełomu XX i XXI wieku. Czy z jednych tematów poruszonych przez twórców produkcji Netflix jest postać Jana Pawła II?

Netflix żartuje serialem "Rojst. Millenium" z papieża Polaka?

"Rojst" to serial z 2018 roku, który powstał na nieistniejącej już w Polsce platformie Showmax. Przedstawiciele serwisu Netflix postanowili kupić prawa do produkcji, by powołać do życia dwie kontynuacje - "Rojst '97" oraz "Rojst. Millenium".

Quiz: Quiz. Pamiętasz serial "Rojst"? 100% i jesteś dziennikarzem śledczym

1/10 W którym roku dzieje się akcja serialu "Rojst"?
slot: rectangle
slot: billboard

Chociaż akcja serialu rozgrywa się na dwóch płaszczyznach czasowych - pod koniec roku 1999 i w latach 60., w produkcji nie zabrakło ukrytego wątku odnoszącego się do współczesności. Mowa o łatwym do przeoczenia żarcie z komendanta głównego Policji Jarosława Szymczyka i głośnej afery z granatnikiem, który wystrzelił w gabinecie odwołanego niedawno szefa polskich służb bezpieczeństwa publicznego.

Redakcja poleca

W tym samym odcinku pada zdanie, które nawiązuje do postaci Karola Wojtyły, czyli papieża Jana Pawła II. Sierżant Jarek "Dzidzia" Małecki, próbujący rozwikłać zagadkę śmierci kierownika hotelu, udaje się z dowodem - biletem lotniczym, do biura podróży. Denat miał bowiem odbyć niedługo wycieczkę do Rzymu. Początkowo policjant podszywa się pod interesanta. Kiedy pyta o najbliższą wycieczkę do stolicy Włoch słyszy od pracownicy biura podróży, że nie ma miejsc, ponieważ te rozchodzą się jak "świeże kremówki".

Redakcja poleca

Jak nietrudno się domyślić, kobieta oczywiście odwołuje się do postaci papieża Polaka, który wspominał, że po maturze w Wadowicach chodził na kremówki. Każdy fan cenzopap - brutalnych memów z Wojtyłą w roli głównej zapewne w tym momencie uśmiechnął się pod nosem, bo obecnie kremówka jest prześmiewczym symbolem związanym z Janem Pawłem II. Ale czy twórcom serialu "Rojst. Millenium", chodziło o nabijanie się z papieża?

Niekoniecznie. Twórcy, chcąc oddać atmosferę roku 1999, sięgnęli do realiów tamtych czasów. Należy pamiętać, że słowa o kremówkach i brak miejsc na wycieczkę do Rzymu nie wziął się znikąd. Jan Paweł II w dniach 5-17 czerwca 1999 roku obył VII pielgrzymkę do Polski. To właśnie podczas tej wizyty padło słynne zdanie "A tam była cukiernia. Po maturze chodziliśmy na kremówki. Że myśmy to wszystko wytrzymali, te kremówki po maturze". Więc chociaż z dzisiejszej perspektywy można doszukiwać się wśród twórców memiarzy, ten drobny szczegół ma większy sens i jego zadaniem jest przypomnieć klimat ostatniego roku XX wieku.

W to wyjaśnienie wpisuje się druga sytuacja związana z papieżem. W 5. odcinku serialu policjanci Jass i Mika znajdują kawiarenkę internetową, z której korzystał chłopak podejrzany o uprowadzenie Wandy. Po zbadaniu miejsca okazuje się, że poszukiwany, zamiast podać swoje prawdziwe dane, podszył się pod Karola Wojtyłę. To dość mroczna sytuacja, biorąc pod uwagę, że finalnie był odpowiedzialny za porywanie nastolatek, które następnie były zmuszane do prostytucji. Prawdopodobnie serialowa postać zainspirowała się pielgrzymką papieża do Polski. To wydarzenie było w końcu na ustach całego kraju.

Redakcja poleca

"Rojst Millenium": gdzie oglądać serial?

Najnowszy i — jak zapowiadają twórcy — ostatni sezon serialu "Rojst" trafił na Netflix 28 lutego 2024 roku. Składa się z 6 odcinków. W rolach głównych wystąpili  Magdalena Różdżka, Łukasz Simlat, Dawid Ogrodnik, Andrzej Seweryn, Zofia Wichłacz, Piotr Fronczewski, Filip Pławiak, Michał Pawlik oraz Janusz GajosZa produkcję odpowiadają Jan Holoubek oraz Kasper Bajon.

Rozlicz PIT i przekaż 1,5 procent na Fundację Radia ZET

Źródło: Radio ZET

Nie przegap
slot: leaderboard_pod_art