Tak Krystyna Feldman wyglądała w młodości. Jako nastolatka nosiła broń

17.03.2023 12:25

Krystyna Feldman jest znana przede wszystkim z serialu Polsatu „Świat według Kiepskich”. Wcieliła się w nim w babcię Kiepską, którą widownia pokochała. Nic dziwnego – na scenie występowała od dziecka i doskonale wiedziała, jak przykuć uwagę publiczności. Niewielu wie, czym zajmowała się jako nastolatka i jak Krystyna Feldman wyglądała w młodości.

Krystyna Feldman
fot. KFP East News + materiały prasowe/świat według kiepskich/Facebook

Krystyna Feldman była nazywana „królową ról drugoplanowych” – zawsze wiedziała, jak wykorzystać chwilę przed kamerą czy na scenie, by zapaść w pamięć. Rolę życia dostała dopiero w wieku 88 lat. W filmie „Mój Nikifor” wcieliła się w postać malarza Nikifora Krynickiego.

Zobacz też: Świat według Kiepskich: aktorzy nic nie wiedzieli o zakończeniu produkcji? "Nie było oficjalnej rozmowy"

Krystyna Feldman w młodości

Feldman w męskiej roli odnalazła się doskonale. Miała wtedy już wieloletnie doświadczenie sceniczne, bo już jako kilkulatka towarzyszyła swojemu ojcu na deskach teatralnych. To właśnie on zainspirował ją do tego, by zostać aktorką. Marzenia związane z teatrem na chwilę przerwała jej II wojna światowa. Krystyna Feldman wstąpiła wtedy do Armii Krajowej, gdzie objęła stanowisko łączniczki. Przynosiła korespondencję oraz broń.

W sieci pojawiło się zdjęcie z tamtego okresu.

Po wojnie Feldman przeniosła się do Poznania, z którym była związana już do końca życia. Dużo czasu spędzała również we Wrocławiu – to właśnie tam nagrywano serial „Świat według Kiepskich”.

- Poza nieco zbyt dużą ilością wulgaryzmów nie znalazłam tam nic takiego, co mogłoby obrażać moje uczucia i moje zasady. Ot, siedzi stara babcia i wysila całą swoją inteligencję, żeby obronić swoją rentę. Ten serial był pomyślany przez jego twórców jako ostry satyryczny obraz polskiej rodziny. Nie na darmo filmową familię nazwano Kiepscy, a nie Potoccy – mówiła o swojej kultowej już roli Krystyna Feldman.

Krystyna Feldman – mąż i rodzina

Nie jest tajemnicą, że Krystyna Feldman większość życia spędziła, będąc sama. Aktorka powtarzała, że zakochana była tylko raz. Mowa o starszym od niej o 26 lata aktorze Stanisławie Brylińskim. Mężczyzna rozwiódł się z poprzednią żoną, by móc poślubić ukochaną Krystynę. Niestety zmarł na zapalenie opon mózgowych w 1953 roku.

Zobacz też: Mariolka nie pojawiła się w ostatnim odcinku "Świata według Kiepskich". Podano powód

Para nie doczekała się potomstwa, a Feldman nie zdecydowała się na znalezienie innego partnera. Przeżyła wybranka swojego serca o ponad pięć dekad. Aktorka odeszła, mając 90 lat, a powodem jej śmierci był rak płuc, na którego zachorowała pod koniec życia.

loader
John Malkovich
8 Zobacz galerię
fot. Moeller/face to face/REPORTER/East News