Obserwuj w Google News

Piotr Jacoń zdenerwował się na zachowanie WOŚP. "Jurek, może zmienisz i to?"

2 min. czytania
25.01.2023 12:37
Zareaguj Reakcja

Piotr Jacoń zaapelował do Jerzego Owsiaka w sprawie osób transpłciowych, chcących zostać wolontariuszami podczas finału WOŚP. Dziennikarz TVN24 nagłośnił incydent w sztabie Wielkiej Orkiestry i zaapelował do szefa fundacji o zmianę zasad. 

Piotr Jacoń i Jurek Owsiak
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER/EAST NEWS, Wojciech Olkusnik/East News

Piotr Jacoń wyznał publiczne, że ma transpłciową córkę. Dziennikarz z TVN24 zrealizował reportaż "Wszystko o moim dziecku" oraz wydał książkę "My, trans", w której opisał problemy, z jakimi mierzą się osoby transpłciowe w Polsce i ich bliscy. W mediach społecznościowych Jacoń często opowiada o walce córki z bezdusznymi procedurami prawnymi. Wiktoria musiała m.in. pozwać swoich rodziców do sądu o to, że niepoprawnie wskazali jej płeć przy narodzinach. Tylko taką drogą mogła zostać uznana przez system NFZ. 

Niestety przeszkody piętrzą się na każdym kroku. Okazuje się, że także w sztabie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy osoby transpłciowe mają utrudnione warunki współpracy. Wszystko przez wymogi wynikające z przepisów, których musi przestrzegać fundacja Jurka Owsiaka. Piotr Jacoń wskazuje na potrzebę zmian i opisał niedawną sytuację w jednym ze sztabów WOŚP. 

Redakcja poleca

WOŚP: Piotr Jacoń apeluje do Jurka Owsiaka ws. osób transpłciowych

Jacoń nagłośnił przypadek 20-letniego Florka, który chciał zostać wolontariuszem w czasie nadchodzącego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. 

- Florek jest młodym transpłciowym mężczyzną. W niedzielę chciał wyjść z puszką na ulice. Z puszką i identyfikatorem. Nie wyjdzie, bo nie mógł tam napisać swojego męskiego imienia. Musiałby wpisać nie swoje. Żeńskie. W biurze WOŚP powiedzieli, że inaczej nie można. Musi być jak w dowodzie. Ludzie, co z Wami jest? - pisze oburzony dziennikarz. 

20-latek czeka na rozprawę przeciwko swojej mamie, którą musiał pozwać z tego samego powodu, co córka Piotra Jaconia. Prowadzący "Bez polityki" podkreśla, że problem w WOŚP tylko potęguje dramat młodego człowieka i apeluje do Owsiaka o pilne zmiany.  

- Być może to formalnie trudne dla WOŚP wpisać imię, które nie boli, zamiast tego, które zadaje ból. Ale za kilka dni, po raz 31. WOŚP pokaże, że rzeczy trudne potrafi zamieniać na piękne. Jurek, może zmienisz i to? - zwraca się do szefa Orkiestry Piotr Jacoń. 

Po interwencji gwiazdy TVN24 udało się załatwić identyfikator dla Florka. Piotr Jacoń z dumą ogłosił sukces. 

- I będzie precedens, na który mogą powoływać się inne osoby transpłciowe. Gdybyśmy mogli/mogły we wszystkim w takim tempie poprawiać Polskę? Gramy dalej! - przekazał ojciec Wiktorii.