Obserwuj w Google News

Nie żyje Andrzej Rozhin. Reżyser i aktor odszedł w wieku 82 lat

1 min. czytania
18.11.2022 16:25
Zareaguj Reakcja

Andrzej Rozhin nie żyje. O odejściu artysty poinformowała media jego żona, Izabela Rozhin. Zasłużony aktor teatralny, reżyser i dyrektor teatrów oraz festiwali teatralnych miał 82 lata.

Andrzej Rozhin
fot. VIPHOTO/East News

Andrzej Rozhin był aktorem Teatru im. H. Ch. Andersena i przez lata pełnił funkcję dyrektora w wielu polskich teatrach. Artysta urodził się w 1940 roku we Lwowie, jednak swoją edukację odbierał w Krakowie i Lublinie, gdzie ukończył filologię polską.

Zobacz także:  Otworzyli teatr w czasie pandemii. "Lepszego czasu nie będzie"

Odszedł Andrzej Rozhin. O śmierci wybitnego reżysera poinformowała jego żona

Artysta był m.in. założycielem Akademickiego Teatru UMCS GONG 2, w którym przygotował aż 30 premier, które spotkały się z bardzo dobrym odbiorem krytyków i były niejednokrotnie nagradzane na czołowych festiwalach w Polsce i za granicą.

O śmierci Andrzeja Rozhina poinformowała jego żona, Izabela Rozhin. Wybitny aktor i wieloletni dyrektor Teatru Osterwy odszedł w czwartek, 17 listopada w Warszawie. Miał 82 lata.

Redakcja poleca

To ogromna strata dla świata polskiej sztuki. Rozhin ma na swoim koncie liczne sukcesy – zrealizował łącznie ponad 180 przedstawień.

Oprócz działalności reżyserskiej i aktorskiej artysta realizował się również jako pisarz. Wśród jego książek wymienić można „Raport o stanie teatru polskiego” czy "Artystów Scen Polskich w ZASP 1918-2008, Suplement do Księgi Jubileuszowej".

Bliskim pana Andrzeja składamy najszczersze kondolencje.

Ryszard Kotys,James Michael Tyler i Helen McCrory
21 Zobacz galerię
fot. Michał Wargin/East News, Julian Mackey/Shutterstock/Rex Features/East News i Nils Jorgersen/Shutterstock/Rex Features/East News