Obserwuj w Google News

Kinga Rusin apeluje do polskich piłkarzy. Nie chce, żeby śpiewali hymn? "Nie bądźcie niemi!"

2 min. czytania
22.11.2022 14:31
Zareaguj Reakcja

Kinga Rusin przyłączyła się do głosów oburzenia w związku ze zorganizowaniem mundialu w Katarze. Dziennikarka zaapelowała do piłkarzy o walkę z łamaniem praw człowieka. Nie chce, żeby nasza reprezentacja śpiewała hymn narodowy?

Kinga Rusin / Robert Lewandowski
fot. Artur Zawadzki/REPORTER / EAST NEWS/ Instagram @laczynaspilka

Kinga Rusin w sierpniu 2020 roku rozstała się z " Dzień Dobry TVN", ale nadal jest jedną z najpopularniejszych polskich osobowości telewizyjnych. Dziennikarka znana jest z zaangażowania w kwestie społeczne i polityczne, zawzięcie walczy o ochronę środowiska, nie ukrywa także niechęci do Prawa i Sprawiedliwości. 51-latka postanowiła zabrać głos w sprawie tegorocznego mundialu. Podobnie jak wiele innych gwiazd, jest oburzona faktem, że imprezę zorganizowano w Katarze, gdzie deptane są prawa kobiet, a osobom nieheteronormatywnym grozi więzienie. Rusin zaapelowała do polskich piłkarzy.

Redakcja poleca

Kinga Rusin apeluje do polskich piłkarzy. Opowiedziała o łamaniu praw człowieka

Na Instastory Kingi Rusin pojawił się wpis, w którym była gwiazda "Dzień Dobry TVN" wyraziła szacunek dla piłkarzy reprezentacji Iranu, którzy narazili życia w obronie praw człowieka.

- Przed meczem z Anglią piłkarze Iranu, na znak protestu przeciwko reżimowi ajatollahów i zabójstwom kobiet, nie zaśpiewali hymnu. Po powrocie do ojczyzny może im za to grozić kara więzienia albo nawet i śmierci! To, co zrobili, to akt prawdziwej odwagi - zaczęła swój wpis dziennikarka.

Kinga zaapelowała do reprezentantów innych krajów, w tym polskich piłkarzy. Chciałaby, żeby sportowcy dali sygnał, że nie zgadzają się na dyskryminację ze względu na płeć, wyznanie czy orientację seksualną. Podkreśliła, jak ważny jest głos gwiazd mundialu.

- Teraz pora na innych piłkarzy. Niech wykorzystają swoją popularność i te krwawe mistrzostwa (przy budowie stadionów życie straciło ponad 6,5 tysiąca imigrantów) w słusznej sprawie. Chociażby tak, jak wczoraj angielski kapitan Harry Kane, który wystąpił z opaską "no discrimination". Za to "odstępstwo od reguły" nie tylko nie grozi, jak w przypadku Irańczyków, kara śmierci, ale nawet żadna kara ze strony FIFA [...] W Katarze łamane są prawa człowieka! Za miłość do osoby tej samej płci można dostać nawet karę śmierci! Piłkarze są idolami! Nie bądźcie niemi! Kariera trwa krótko, warto zostawić po sobie jakieś trwałe świadectwo - podsumowała Rusin.

Być może przed meczem z Meksykiem polscy piłkarze dadzą Kindze powód do dumy.

Post Kingi Rusin
fot. screen: Instagram @kingarusin