Obserwuj w Google News

Jerry Springer nie żyje. Był legendą telewizji, miał polskie korzenie

2 min. czytania
27.04.2023 18:08
Zareaguj Reakcja

27 kwietnia 2023 roku zmarł Jerry Springer. Gwiazdor szklanego ekranu i polityk zmarł po krótkiej chorobie. Miał 79 lat. Kim był i jak wyglądała jego kariera? Oto garść najważniejszych informacji o legendzie telewizji.

Jerry Springer nie żyje. Kim był prowadzący "The Jerry Springer Show"?
fot. Rex Features/East News, Shutterstock

Jerry Springer nie żyje. Smutną wiadomość przekazał reprezentant jego rodziny. TMZ informuje, że gospodarz programu „The Jerry Springer Show” od miesięcy toczył walkę z rakiem trzustki. Zmarł w swoim domu w Chicago. Miał 79 lat.

Redakcja poleca

Młodość Jerry’ego Springera

Jerry Springer urodził się 13 lutego 1944 roku na jednej z londyńskich stacji metra, która podczas II Wojny Światowej służyła jako schron w czasie nalotów niemieckich bombowców. Pochodził z żydowskiej rodziny. Jego rodzice, Margot i Richard, uciekli z Gorzowa Wielkopolskiego. Babcia Jerry’ego zginęła w Obozie zagłady w Chełmnie nad Nerem, druga zmarła w getcie Theresienstadt.

Gdy miał 4 lata, Jerry wyemigrował z rodzicami do Stanów Zjednoczonych. Wtedy nie miał prawa wiedzieć, że za Wielką Wodą stanie się prawdziwą legendą.

Redakcja poleca

Kariera Jerry’ego Springera

Jerry Springer ukończył studia politologiczne i został doradcą ds. kampanii wyborczej Roberta F. Kennedy’ego. W 1970 roku sam wziął udział w wyborach, ubiegając się o stanowisko w Kongresie Stanów Zjednoczonych. Choć nie udało mu się zdobyć wystarczającej liczby głosów, nie zrezygnował z kariery politycznej. Rok później zasiadł w Radzie Miejskiej Cincinnati. W 1977 roku został burmistrzem.

Swoją przygodę z komercyjnymi mediami, która później zmieniła się w oszałamiającą karierę, Springer zaczął jako dziennikarz informacyjny stacji WLWT. Potem pojawiał się na antenie WMAQ-TV w roli komentatora

Największą popularność przyniósł mu program „The Jerry Springer Show” (pol. „Potyczki Jerry’ego Springera”), który był emitowany od 1991 roku. Początkowo Jerry starał się połączyć swoje talk-show z tym, co w tamtym czasie interesowało go najbardziej – amerykańską sceną polityczną. Później zmienił format na bardziej rozrywkowy i wtedy jego telewizyjna kariera ruszyła z kopyta. W „The Jerry Springer Show” nie brakowało szokujących i krępujących historii, które przez prawie trzy dekady wywoływały wśród widzów ogromne emocje. Program zniknął z anteny w roku 2018.

Jerry prowadził też program „Judge Jerry”, a po raz ostatni pojawił się na szklanym ekranie w programie „The Masked Singer”.

Źródła: RadioZET.pl/TMZ.com