Obserwuj w Google News

Gwiazda "Klanu" trafiła do domu opieki. Wcześniej przeżyła tragedię

2 min. czytania
16.02.2023 17:26
Zareaguj Reakcja

Halina Jabłonowska zamieszkała w Domu Artystów Weteranów Scen Polskich w Skolimowie. Aktorka, która w marcu będzie obchodziła 92. urodziny, zdecydowała się przenieść do ośrodka po śmierci córki. 

Halina Jabłonowska
fot. Screen

Halina Jabłonowska to aktorka związana niegdyś ze scenami m.in. poznańskiego Teatru Nowego oraz teatrów Powszechnego i Dramatycznego w Warszawie. Grała w "Klanie" dwie role: najpierw Helenę Kozłowską, a potem emerytowaną nauczycielkę Eugenię. Ostatnio aktorka pojawiła się w filmie "Słoń" i serialu "Komisarz Alex", zagrała także w "Listach do M. 4". Ponadto widzowie mogą kojarzyć Helenę Jabłonowską z zabawnej reklamy IKEA, w której wcieliła się w teściową Kleopatry.

Redakcja poleca

Aktorka Halina Jabłonowska zamieszkała w Skolimowie

91-letnia Halina Jabłonowska cały czas jest aktywna zawodowo, choć do pracy w "Klanie" dojeżdża już nie z własnego domu, lecz z podwarszawskiego ośrodka. Aktorka zdecydowała się zamieszkać w Domu Artystów Weteranów Scen Polskich w Skolimowie. 

Na planie jestem mniej więcej raz w tygodniu, ale nie wiem, jak długo tam będę jeszcze pracowała, bo moja bohaterka jest chora i leży obecnie w szpitalu. Liczę na to, że mój wątek będzie kontynuowany  - powiedziała "Super Expressowi" Halina Jabłonowska. 

Gwiazda cieszy się, że wciąż dostaje angaże do różnych seriali i filmów. Praca nadaje jej życiu sens i pozwala na moment oderwać się od bolesnych wspomnień. 

W lutym 2015 roku Halina Jabłonowska straciła córkę Izę, owoc jej małżeństwa z pisarzem i krytykiem literackim Juliuszem Wilczurem-Garzteckim. Długo dochodziła do siebie po tamtej tragedii. Sama też podupadła na zdrowiu. Ze względu na swoją sytuację samotna aktorka zdecydowała się zamieszkać w Skolimowie. 

- Miałam ciężką szarpaninę w życiu. Mam tu na myśli choroby i straty najbliższych. Czułam się chora. Próbowałam ratować córkę, która była bardzo chora. Nie udało się, ja też się podłamałam i nie myślałam o teatrze. To było bardzo trudne, ale musiałam stanąć na nogi - wyznała Halina Jabłonowska. 

12 marca artystka będzie świętowała 92. urodziny. Uroczystość po raz pierwszy spędzi z mieszkańcami skolimowskiego ośrodka. Czego sobie życzy?

- Na 92. urodziny poproszę o zdrowie i dobrą rolę. Oby mogła grać jak najdłużej, bo to mnie trzyma - powiedziała.