Obserwuj w Google News

Bracia Golec odpowiadają na krytykę. Wydali oświadczenie w sprawie rządowej zapomogi

2 min. czytania
17.11.2020 10:51

Łukasz i Paweł Golcowie oficjalnie odnieśli się do sprawy rządowych dotacji dla artystów. Golec uOrkiestra miała otrzymać 1,8 mln zł dofinansowania. Golcowie wyjaśnili, na co przeznaczą otrzymane pieniądze. 

Golec uOrkiestra
fot. TRICOLORS/East News

Zespół Golec uOrkiestra znalazł się na liście beneficjentów rządowego Funduszu Wsparcia Kultury. Grupa z Milówki miała otrzymać 1,8 mln zł dofinansowania z ministerstwa. Sprawa wywołała ogromne poruszenie, a na muzyków spadła fala krytyki. Paweł i Łukasz Golcowie odnieśli się do zarzutów w specjalnym oświadczeniu zamieszczonym w mediach społecznościowych.

Dotacje z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego trafiły do ponad dwóch tysięcy podmiotów. Inicjatywa miała na celu wesprzeć sektor kultury, który dotkliwie ucierpiał z powodu pandemii koronawirusa. Kontrowersje wzbudza jednak wysokość kwot oraz wybór artystów. Opinię publiczną oburzył fakt, że wśród najhojniej obdarowanych znalazły się takie zespoły jak Bayer Full czy Weekend, a także gwiazdy związane z telewizją publiczną. W reakcji na miażdżącą krytykę minister Piotr Gliński wstrzymał wypłaty i zapowiedział weryfikację listy beneficjentów. 

Bayer Full dostanie pół miliona złotych od rządu? Świerzyński komentuje: "Wielkie hallo"

Bracia Golec wydali oświadczenie ws. rządowych dotacji 

Członkowie grupy Golec uOrkiestra wydali oświadczenie, w którym odnieśli się do imponującej kwoty otrzymanej z kieszeni podatników. Golcowie tłumaczą, że pieniądze miały iść na wypłaty dla pracowników ich firmy. 

Nawiązując do informacji, które pojawiły się w przestrzeni medialnej, dotyczących planowanego dofinansowania działalności Golec Fabryki w ramach Funduszu Wsparcia Kultury, pragniemy w kilku słowach opisać, na czym konkretnie polega specyfika działalności naszego przedsiębiorstwa.

Golec Fabryka to nie tylko Paweł i Łukasz, ale przede wszystkim firma zajmująca się działalnością wydawniczą, fonograficzną i organizująca koncerty oraz wydarzenia artystyczne.
Przykładem tej ostatniej aktywności jest unikatowe widowisko telewizyjne Symphoethnic, w którym udział wzięło blisko 100 Artystów, w tym Orkiestra Symfoniczna.

W projektach muzycznych, które realizujemy zawsze łączymy siły ze sztabem kilkudziesięciu Osób, które są najwyższej klasy Ekspertami i Profesjonalistami, to grono znakomitych Muzyków, Aranżerów, Grafików, Techników, Inżynierów dźwięku, Montażystów, Realizatorów wizji i Informatyków. To rzetelni i cudowni Ludzie, dzięki którym nasza wizja muzyczna może być realizowana.

We wniosku, który napisaliśmy ujętych było 8 projektów, dzięki którym ponad 150 osób miałoby możliwość zatrudnienia. Niestety w związku z licznymi ograniczeniami wprowadzonymi z powodu pandemii oznaczającymi praktycznie całkowite zamrożenie branży artystycznej od marca br., ci Ludzie zostali pozbawieni możliwości wykonywania swojej pracy. Dotacja ta miała zagwarantować im zatrudnienie.

To przede wszystkim z myślą o Nich i trudnej sytuacji, w której się znaleźli, wystąpiliśmy o dofinansowanie z Ministerstwa Kultury. Środki z tej dotacji, jeśli zostaną przyznane, przeznaczymy zatem na pokrycie kosztów związanych z przygotowaniem projektów. Otrzymana dotacja będzie precyzyjnie rozliczona do 15 stycznia 2021 r., a wszelkie wydatki będą rzetelnie i przejrzyście udokumentowane.

Zwracamy się z gorącą prośbą o uszanowanie naszej RODZINY i niezastraszanie naszych DZIECI, ŻON oraz Wszystkich współpracujących z nami osób - zaapelowali na koniec bracia Golcowie. 

Kult nie chce pomocy od rządu. Ostry wpis Kazika: "Nie chcemy tych ukradzionych wam pieniędzy"