Zamknij

Strajk Kobiet: Zagraniczne gwiazdy wspierają protestujących. "Polsko, tak mi przykro"

26.10.2020 16:38

Strajk Kobiet trwa. W czwartek ogłoszony został wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który orzekł o niekonstytucyjności aborcji z powodu nieodwracalnej wady płodu. Protestujący od kilku dni walczą o to, by aborcja w Polsce znów była legalna. W tych zmaganiach mogą liczyć na wsparcie zagranicznych gwiazd.

Strajk kobiet zagraniczne gwiazdy wspierają protestujących
fot. Isabel Infantes/Press Association/East News; Mayer/face to face/FaceToFace/REPORTER/East News; Rex Features/East News

W czwartek Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przerywanie ciąży z powodu dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodne z Konstytucją RP. Decyzja TK oburzyła wiele osób. Prawo aborcyjne w Polsce jest jednym z najbardziej restrykcyjnych w Europie, a teraz ma być dodatkowo zaostrzone. Od kilku dni w wielu miastach trwają uliczne protesty, na których zbierają się tłumy osób. Wśród osób, które sprzeciwiają się wyrokowi TK, są także gwiazdy, celebryci i osoby publiczne.

Zobacz także: Kasia Cichopek poparła protest kobiet. Gwiazda "Pytania na śniadanie" straci pracę?

Strajk Kobiet: Miley Cyrus, Zara Larsson, Yungblud i Antoni Porowski wspierają protestujących w Polsce

O sytuacji w Polsce głośno jest także za granicą. Protesty w Warszawie są opisywane przez światową prasę. Nie brakuje również głosów zagranicznych aktorów, piosenkarzy i artystów, którzy wspierają protestujących.

Wśród gwiazd, które nagłaśniają wiadomość o protestach w Polsce, jest piosenkarka Anne-Marie. Kobieta opublikowała na Instagramie wymowne zdjęcie.

- Polska. Jestem z wami - napisała.

- To jest fundamentalne prawo każdej kobiety, by decydować o swoim ciele i o tym, czy chce być w ciąży. Do osób, które mówią, że dbają o nienarodzone dzieci: Nie, po prostu nie dbacie o życie kobiet. Statystyki pokazują, że w państwach, gdzie aborcja jest nielegalna, nie zmniejsza się liczba zabiegów. Zabiegi te stają się po prostu mniej bezpieczne. Jeżeli kobieta nie chce być w ciąży, zrobi wszystko, by tak nie było - skomentowała sytuację w Polsce piosenkarka Zara Larsson.

Miley Cyrus udostępniła natomiast grafikę w instagramowego profilu "Cielesne", która opowiada o szczegółach protestów w Polsce.

- Tysiące maszerują w Polsce w obronie praw człowieka po tym, jak w zeszłym tygodniu ogłoszono, że aborcja zostanie prawie całkowicie zakazana w tym kraju - czytamy.

O "Piekle Kobiet" napisał także magazyn Vogue. Zdjęcie protestującej osoby na Starym Mieście w Krakowie pojawiło się na profilu instagramowym czasopisma.

- Polsko, tak mi przykro, stoję z tobą. Wybór dotyczący aborcji powinien być waszym prawem, to prawo człowieka. Proszę – niech wszyscy dowiedzą się o tym, co się dzieje i rozpowszechnijcie, jak najwięcej wiedzy, abyśmy mogli z tym walczyć - przekazał na Twitterze Yungblud.

O trudnej sytuacji protestujących opowiedział także Antoni Porowski. Aktor, choć pochodzi z Kanady, ma polskie korzenie i jest mocno związany z polską kulturą.

- Powiedzieć, że był to trudny tydzień dla kobiet w Polsce, to niedomówienie. Myślę o was wszystkich - podzielił się swoimi przemyśleniami gwiazdor programu Netfliksa "Queer Eye".