Obserwuj w Google News

Martyna Wojciechowska uczy fanów tolerancji. Podzieliła się poruszającą historią

2 min. czytania
12.08.2020 18:04

Martyna Wojciechowska w programie "Kobieta na krańcu świata" pokazuje widzom obce regiony, a także panujące w nich tradycje i zwyczaje. Podczas swoich podróży musi być otwarta i tolerancyjna w stosunku do innych kultur. Teraz postanowiła udzielić "lekcji tolerancji" także fanom obserwującym ją na Instagramie.

Martyna Wojciechowska
fot. Piotr Molecki/East News

Martyna Wojciechowska to jedna z najpopularniejszych polskich podróżniczek. W programie "Kobieta na krańcu świata" nie boi się poruszać tematów trudnych, a czasem także kontrowersyjnych. Gwiazda z szacunkiem przedstawia różne kultury, mówi o nietypowych tradycjach oraz o wyjątkowych historiach pojedynczych osób, które spotyka podczas swojej podróży w kolejne regiony świata.

Dziennikarka cieszy się dużym gronem obserwatorów także w mediach społecznościowych. Na Instagramie często dzieli się swoimi przemyśleniami. Tym razem postanowiła podzielić się wyjątkową historią z jednego z odcinków "Kobiety na krańcu świata". Podróżniczka wybrała się do Samoa - kraju, w którym tzw. trzecia płeć jest częścią obowiązującej tradycji. Jak tłumaczy Wojciechowska, dzieci dopiero w wieku około 5 lat ujawniają swoją prawdziwą płeć.

Zobacz także: Martyna Wojciechowska w basenie. "Tradycyjnie zamieszczam zdjęcie nago"

Martyna Wojciechowska udziela lekcji tolerancji

Martyna Wojciechowska postanowiła przytoczyć temat kultury w Samoa w związku z ostatnimi protestami osób LGBT w Polsce. Podróżniczka już wcześniej przekazywała swoja wsparcie mniejszościom seksualnym, które czują się dyskryminowane.

- FA’AFAFINE oznacza mężczyznę, który „żyje jak kobieta”. FA’AFATAMA to kobieta, która „żyje jak mężczyzna”. Nie są to, jak mogliby sądzić niektórzy, geje, lesbijki czy osoby transseksualne w naszym rozumieniu. To styl życia. I część kultury SAMOA (archipelag w Oceanii). Dzieci do 5. roku życia są tu traktowane, ubierane, a nawet strzyżone tak samo, bez rozróżnienia na chłopców czy dziewczynki. Miejscowi wierzą bowiem, że dopiero w tym wieku ujawnia się prawdziwa płeć dziecka. Rodzina wnikliwie obserwuje, co maluch lubi robić, jak spędza czas. I pozwalają mu podążać drogą męską lub kobiecą. Na Samoa takie osoby są oficjalnie zatrudniane na wysokich stanowiskach, społeczność ich docenia. Fa’afafine przychodzą do pracy w butach na wysokich obcasach i kobiecych ubraniach i nikogo to nie zaskakuje! Nigdy nie zapomnę mojego spotkania z cudownym VAITOA TOELUPE (na zdjęciu) i wywiadu, który przeprowadziłam z premierem Samoa TUILA’EPA MALIELEGAOI. "Przecież to bardzo proste. Jeśli jakiś polityk upiera się przy wykluczaniu ludzi, to muszę go uznać za idiotę. Wierzę jednak, że większość z głoszących takie poglądy robi to po prostu z niewiedzy" - powiedział. WSPANIAŁA LEKCJA TOLERANCJI. Pamiętacie ten odcinek programu KOBIETA NA KRAŃCU ŚWIATA? Polecam w tych dziwnych czasach! - napisała na Instagramie Martyna Wojciechowska.

Fani są wdzięczni dziennikarce za przypomnienie tej wyjątkowej historii. Oglądaliście ten odcinek "Kobiety na krańcu świata"?