Zamknij

Jak królowa Elżbieta II obchodzi Wigilię? Świąteczne zwyczaje na brytyjskim dworze

20.12.2021 15:52

Brytyjska rodzina królewska znana jest z przywiązania do tradycyjnych wartości. Jakie świąteczne zwyczaje, często dosyć oryginalne, panują na dworze królowej Elżbiety II? Wiele z nich może być prawdziwym zaskoczeniem.

Królowa Elżbieta II
fot. screen: YouTube

Brytyjska rodzina królewska to najpopularniejsza monarchia na świecie, która ma szerokie grono oddanych fanów daleko poza granicami Wielkiej Brytanii. Królowa Elżbieta II i jej otoczenie to już właściwie element popkultury. Nawiązania do monarchii możemy odnaleźć w filmach i serialach. Powstało wiele hitów opowiadających fascynującą historię dworu, przykładem jest niezwykle popularny "The Crown". Nic dziwnego, że niemal każdy przeciek informacji z dworu staje się medialnym przebojem. W ostatnich latach szczególnie głośno mówi się o konflikcie pałacu z Meghan Markle i księciem Harrym. W mediach mówi się, że książęca para odrzuciła świąteczne zaproszenie królowej.

Nie jest tajemnicą, że brytyjska rodzina królewska słynie z przywiązania do protokołu i tradycji, które mogą się wydawać dosyć oryginalne. Nie inaczej jest w przypadku zbliżających się świąt Bożego Narodzenia, które także obchodzi się w pałacu w sposób szczególny. Nie brakuje ciekawostek, które mogą zaskoczyć nawet oddanych fanów Elżbiety II i jej bliskich.

Choinka Edyty Pazury
12 Zobacz galerię
fot. Instagram/Edyta Pazura/screen

Jak brytyjska rodzina królewska obchodzi święta? Ciekawe tradycje na dworze Elżbiety II

Tegoroczne święta Bożego Narodzenia na królewskim dworze będą nieco inne. Królowa w związku z pandemią koronawirusa miała odwołać specjalną kolację, na którą przybywało co roku kilkadziesiąt osób. Nie zabraknie jednak zapewne tradycyjnej choinki, a właściwie trzech drzewek, które tradycyjnie stają w Pałacu Buckingham. W posiadłości Sandringham choinkę tradycyjnie stroi sama monarchini. Rodzina królewska przygotowuje także specjalne kartki świąteczne, które trafiają do 700 osób z całego świata.

Świąteczne podarunki otrzymują nie tylko członkowie brytyjskiej rodziny królewskiej, ale także przyjaciele, a nawet pracownicy dworu. Mówi się, że co roku Elżbieta II wręcza ponad 1500 prezentów. 24 grudnia ma miejsce uroczysta kolacja w Sandringham, gdzie rodzina wymienia się prezentami. To wyjątkowa tradycja, bowiem w Wielkiej Brytanii prezenty z reguły otwiera się 25 grudnia. Tego wieczoru szef kuchni pałacu zapraszany jest na tradycyjną szklaneczkę whisky, to jedyny taki dzień w całym roku.

Zaskakujące w tradycyjnej monarchii jest wręczanie sobie prezentów absurdalnych i niepraktycznych, co świadczy o poczuciu humoru członków dworu. Królowa miała otrzymać piszczącego gumowego kurczaka, a książę Filip podświetlany młynek do pieprzu. Głośno było także o księżnej Kate, która podarowała mężowi figurkę "wyhoduj sobie dziewczynę", która rosła w po umieszczeniu w zbiorniku z wodą.

Jedną z tradycji brytyjskiej monarchii było polowanie organizowane 26 grudnia. Zrezygnowano z niego jednak ze względu na protesty obrońców zwierząt. Nadal jednak obchodzony jest "boxing day", członkowie rodziny odwiedzają wtedy swoich bliskich.

loader