Obserwuj w Google News

Joanna Górska trafiła pod kroplówkę. Prezenterka TVP zmaga się z uciążliwą chorobą

2 min. czytania
11.07.2024 11:06

Joanna Górska, współprowadząca program „Pytanie na śniadanie”, dodała na Instagramie nagranie z kliniki. Prezenterka była podłączona pod kroplówkę. Zmaga się z uciążliwą chorobą.

Joanna Górska
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER/East News

Joanna Górska z „Pytania na śniadanie” pod kroplówką

Joanna Górska, prezenterka „Pytania na śniadanie” w TVP, na co dzień wygląda na zrelaksowaną i uśmiechniętą. W śniadaniówce jest dynamiczna, zaangażowana i wesoła. Nie każdy wiedział jednak, że Joanna Górska zmaga się z rzadką i uciążliwą chorobą. Dziennikarka pokazała na Instastory nagranie z kliniki, na którym widać, że korzysta z kroplówki, z której sączy się magnez. Okazało się, że u Joanny Górskiej zdiagnozowano tężyczkę. Prezenterka wyznała, że ma już za sobą pięć wlewów, z których każdy trwa godzinę. Kolejne pięć jeszcze przed nią. Co pół roku musi powtarzać taką kurację.

Joanna Górska
fot. screen Instagram joanna__gorska

Joanna Górska za pośrednictwem Instagrama przekazała, że walczy o dobre samopoczucie. Aby opanować dolegliwości wywołane przez tężyczkę, wykonała dokładne badania krwi i sprawdziła wszelkie niedobory. Sumiennie bierze leki przepisane przez neurologa – nie może zapomnieć o żadnej tabletce. Musi też stosować dietę bogatą w magnez, wapń, żelazo, cynk i potas. Nie obędzie się też bez wyżej wspomnianych wlewów z magnezem.

Redakcja poleca

Czym jest tężyczka?

Tężyczka to schorzenie, a raczej zespół objawów chorobowych. Pacjent zwykle odczuwa niekontrolowane drżenie mięśni i ich skurcze lub/i mrowienie opuszków palców oraz okolic ust. Objawom mogą towarzyszyć światłowstręt, zaburzenia widzenia, bóle głowy czy kołatanie serca. Występowanie tężyczki może świadczyć zarówno o niedoborach witamin i minerałów w organizmie, jak i o zaburzeniach pracy tarczycy. Wapń, potas czy magnez poniżej wymaganej normy i wyżej wymienione dolegliwości mogą świadczyć o prawdopodobieństwie występowania tężyczki. Aby zdiagnozować schorzenie, należy udać się do neurologa, który przepisze skierowanie na wykonanie próby tężyczkowej (badanie elektromiograficzne, zwane EMG).

Występują dwa rodzaje tężyczki – jawna oraz utajona. Tężyczka jawna objawia się wzmożonym napięciem mieści twarzy i kończyn. U chorego może wystąpić hiperwentylacja. Tężyczka jawna zwykle rozwija się przez zaburzenia hormonalne oraz niedobór wapnia (hipokalcemia). Do jej występowania przyczynia się np. uszkodzenie przytarczyc czy radioterapia okolic szyi. Z kolei objawy tężyczki utajonej są nietypowe i mogą występować przy odpowiednim stężeniu wapnia, ale przy niedoborze potasu i magnezu. Spięcia mięśni czy mrowienie mogą być wywołane m.in. przez sytuacje stresowe.

Źródło: Radio ZET/Instagram joanna__gorska

Nie przegap