slot: premiumboard
slot: topscroll
topscrollRun:
Obserwuj w Google News

To oni reprezentowali Polskę na Eurowizji. Pamiętasz tych 5 artystów?

3 min. czytania
Aktualizacja 19.02.2024
19.02.2024 14:42

Polska uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1994 roku. Poza kilkoma wyjątkami (latami 2000, 2002, 2012 i 2013) reprezentanci naszego kraju regularnie pojawiają się na eurowizyjnej scenie. Pamiętasz, kto śpiewał w imieniu Polski na przestrzeni lat? Oto 5 pamiętnych występów.

Pamiętasz tych 5 artystów z Eurowizji?
fot. Library of Eurovision/YouTube/screen, Eurovision Song Contest/YouTube/screen
slot: billboard
slot: billboard

Polska na Eurowizji reprezentowana była przez różnych artystów, preferujących odmienne style i gatunki muzyczne. Wiadomo, że w 2024 roku na konkursowej scenie stanie wokalistka Luna, która zaprezentuje Europie i światu swoją piosenkę „The Tower”. Kim byli jej poprzednicy? Przypominamy 5 charakterystycznych występów.

Edyta Górniak, „To nie ja”, 1994

Występ Edyty Górniak do tej pory wspominany jest przy każdej okazji dyskusji eurowizyjnych. Wykonanie piosenki „To nie ja” stanowi nie tylko polski debiut w Konkursie Piosenki Eurowizji, ale i najlepszy do tej pory rezultat uzyskany w zmaganiach – 2. miejsce.

Niewiele osób wie, że piosenkarka złamała regulamin podczas eurowizyjnych prób – ze względu na zapalenie krtani postanowiła zaśpiewać wówczas utwór w języku angielskim, mniej nadwyrężającym struny głosowe. Do języka polskiego wróciła dopiero podczas właściwego konkursu, a efekt przeszedł wszelkie oczekiwania. Edytę Górniak komplementowali fani, eksperci i dziennikarze, m.in. komentator BBC, który nazwał ją „najlepszym młodym głosem Europy”.

Redakcja poleca

Kasia Kowalska, „Chcę znać swój grzech”, 1996

Kasia Kowalska nie może narzekać na brak popularności w naszym kraju. Warto pamiętać jednak, że podczas występu na Eurowizji w Oslo miała dopiero dwa lata doświadczenia jako artystka solowa (w 1994 roku wydała debiutancką płytę „Gemini”). Według informacji portalu eurowizja.org Kowalska początkowo miała wykonać inną piosenkę, ale ze względu na niemożność porozumienia się z kompozytorem utworu postawiono na „Chcę znać swój grzech”. Wokalistka zajęła 15. miejsce.

- To chyba nie ja powinnam tam była jechać. Może to nie był dobry czas, może to nie była ta piosenka. Nie czułam się silna. Zresztą to nie ja, do końca, tak o wszystkim decydowałam. Ale wcale tego nie żałuję, to w końcu jakieś tam kolejne doświadczenie. Szkoda tylko, że ludzie, gdy się na coś nastawiają i tego nie osiągniesz, całą winę zwalają na ciebie [...] To strasznie niewdzięczne – wspominała piosenkarka w rozmowie z magazynem Tylko Rock.

Rozlicz PIT i przekaż 1,5 procent na Fundację Radia ZET

Ich Troje, „Keine Grenzen – Żadnych granic”, 2003

Ich Troje – zespół bijący rekordy popularności na początku lat 2000. - wygrał krajowe preselekcje do Konkursu Piosenki Eurowizji w 2003 roku. Pokojowa piosenka „Keine Grenzen – Żadnych granic”, niosąca za sobą znaczenie potrzeby pojednania zwaśnionych narodów, przekonała widzów m.in. z Niemiec – zespół dostał 12 punktów od niemieckiej publiczności.

Ich Troje zakończyło zmagania na wysokim, 7. miejscu. Zespół powrócił na Eurowizję trzy lata później – nie dostał się jednak do finału mimo utworu zaśpiewanego w pięciu językach, widowiskowych kostiumów rodem z balu weneckiego, efektów pirotechnicznych i ogłoszenia ciąży Anny Świątczak na koniec występu.

Donatan & Cleo, „My Słowianie - We Are Slavic”, 2014

Cleo i Donatan zostali wybrani wewnętrznie. Na Eurowizji 2014 zaprezentowali w zamyśle żartobliwą, opartą na wyklaskiwanym rytmie kompozycję „My Słowianie - We Are Slavic”. Na scenie – poza Cleo i tancerkami – wystąpiły fotomodelki Paulina Tumala i Aleksandra Ciupa, sugestywnie ubijające masło i piorące na tarce; w związku z tym występowi zarzucano seksizm i przedmiotowe traktowanie kobiet. - Chcemy, by ludzie traktowali to z uśmiechem i nie ma tutaj żadnych podtekstów. […] U nas kobieta być premierem, może sprawować jakąkolwiek funkcję polityczną, ale może też świetnie wyglądać, prać, pokazywać, robić cokolwiek. To jest właśnie wolność, że kobieta może być, kim chce, i na scenie, i w życiu – broniła się Cleo podczas eurowizyjnego spotkania z dziennikarzami.

Występ przeszedł do finału i zajął 14. miejsce w stawce.

Zobacz także: Luna wygra Eurowizję? Karty tarota zdradzają, jakie ma szanse

Michał Szpak, „Color of Your Life”, 2016

Rok 2016 przyniósł polskim fanom Eurowizji spore zaskoczenie – Michał Szpak wygrał wówczas krajowe eliminacje, pokonując zarówno Edytę Górniak, jak i ówczesną faworytkę Margaret. Artysta stanął na eurowizyjnej scenie z utworem „Color of Your Life”, dedykując występ zmarłej mamie. Kompozycja spodobała się publiczności w Europie i na świecie – Szpak zajął 8. miejsce.

Źródło: Radio ZET/eurowizja.org/eurovision.tv

Nie przegap
slot: leaderboard_pod_art