Obserwuj w Google News

Poruszający film o nastoletnich uchodźcach z Ukrainy. Gdzie i kiedy go oglądać?

3 min. czytania
28.02.2023 17:51
Zareaguj Reakcja

Na MTV trafi dokument "Nie zostawiajcie mnie. Historie nastoletnich uchodźców z Ukrainy", opowiadający o młodych ludziach, którzy uciekli przed wojną wywołana przez Władimira Putina.

Nie zostawiajcie mnie. Historie nastoletnich uchodźców z Ukrainy - kadr z filmu
fot. MTV/materiały prasowe

W związku z rocznicą rosyjskiej inwazji na Ukrainę stacja MTV przygotowała wyjątkowy dokument przedstawiający kulisy życia młodych Ukraińców w nowej, wojennej rzeczywistości. Produkcja "Nie zostawiajcie mnie. Historie nastoletnich uchodźców z Ukrainy" ukazuje ich godną podziwu odwagę, siłę i determinację, a także problemy i lęki, z jakimi muszą mierzyć się miliony nastoletnich uchodźców.

"Nie zostawiajcie mnie. Historie nastoletnich uchodźców z Ukrainy": poruszający dokument na MTV Polska

Inwazja Rosji zmusiła miliony ukraińskich cywilów do ucieczki do sąsiadującej Polski. Połowa szukających schronienia w naszym kraju to osoby młode i nastolatkowie. W dokumencie MTV filmowiec Nathaniel Lezra przenosi widzów w miejsce oddalone zaledwie kilka kilometrów od granicy dzielącej oba państwa. Prezentuje on życie ukraińskich nastoletnich uchodźców, którzy u progu dorosłości muszą zmagać się z niewyobrażalną traumą spowodowaną wysiedleniem z kraju i rozłąką z bliskimi walczącymi o wolność ojczyzny.

Redakcja poleca

Film "Nie zostawiajcie mnie. Historie nastoletnich uchodźców z Ukrainy" przedstawia historie opowiedziane przez dwie nastolatki – 18-letnią Oleksandrę "Saszę" Kunitskią i 15-letnią Darię "Daszę" Unger, które dzięki pomocy psychologicznej, przy wsparciu rodziny i przyjaciół oraz poprzez pracę w wolontariacie próbują odnaleźć się w nowej rzeczywistości, jednocześnie zachowując nadzieję na lepszą przyszłość swoją i bliskich pozostawionych w ojczystym kraju.

Oglądaj

Sasza, która przed wojną marzyła o nauce tańca w Korei, prowadzi teraz zajęcia taneczne dla dzieci uchodźców. Poza tym pracuje w ośrodku humanitarnym, gdzie zajmuje się zbieraniem i dystrybucją zasobów, a także pełni między innymi funkcję tłumaczki.

Dasza natomiast dzieli się z widzami wstrząsającymi przeżyciami z pierwszego poranka inwazji. Obecnie uczęszcza na terapię grupową z innymi nastolatkami, których ojcowie byli zmuszeni pozostać w Ukrainie i stawić czoła rosyjskim wojskom.

W filmie występuje także Jekaterina "Katia" Trofimenko, 32-latka, która stworzyła grupę Daszy i opiekuje się nią w ramach lokalnej fundacji "Twój Rozwój". Katia jest ukraińską psycholożką i uchodźczynią, która teraz zapewnia wsparcie psychospołeczne dla dzieci i nastolatków uciekających przed wojną. Widzowie będą mogli zobaczyć, jak kobieta angażuje się w pracę z młodzieżą, której przeżycia i historie pomagają jej przepracować własne doświadczenia i traumy. 

Nina L. Diaz, dyrektorka ds. contentu i dyrektorka kreatywna w Paramount Media Networks i MTV Entertainment Studios, skomentowała powstanie dokumentu "Nie zostawiajcie mnie. Historie nastoletnich uchodźców z Ukrainy".

Ponieważ na całym świecie przeżywamy rocznicę brutalnej inwazji Rosji na Ukrainę, chcieliśmy pokazać ogrom ludzkich tragedii tej wojny – szczególnie wśród milionów młodych osób, które uciekły ze swojego kraju. To zaszczyt móc podzielić się ich historiami i okiem Nathaniela Lezry pokazać ich niezwykłą determinację w trosce o bliskich, a także w walce o swoje zdrowie psychiczne i odnajdywaniu nadziei na przyszłość.

O swojej produkcji wypowiedział się również jej twórca - Nathaniel Lezra.

Tym filmem chcemy zwrócić uwagę świata na osoby, które zbyt często są pomijane w relacjach z wojny – na młodych uchodźców. To ludzie, którzy dużą część swojego życia spędzili w cieniu wojny, a ich tożsamość i psychika zostały trwale obciążone agresją Rosji. To był ogromny zaszczyt spędzić czas z tymi inspirującymi i niezwykle silnymi młodymi ludźmi. Jestem wdzięczny MTV za wsparcie oraz wspólne zaangażowanie w opowiedzenie ich historii, jak również za promocję działań na ich rzecz.

Dzięki współpracy z organizacją Choose Love widzowie MTV mogą wspierać młodzież, która ucierpiała w wyniku wojny w Ukrainie. Więcej szczegółów oraz informacji, jak zaangażować się w pomoc, można znaleźć na stronie ukraine.mtv.com.

Redakcja poleca

"Nie zostawiajcie mnie. Historie nastoletnich uchodźców z Ukrainy": gdzie i kiedy oglądać film

Poruszający dokument trafi na antenę MTV Polska już 28 lutego 2023 roku. Będzie można obejrzeć go o godzinie 20:00. Producentami dokumentu "Nie zostawiajcie mnie. Historie nastoletnich uchodźców z Ukrainy" z ramienia MTV są Nina L. Diaz, Lily Neumeyer, Benjamin Hurvitz i Pamela A. Aguilar. Nathaniel Lezra jest reżyserem i producentem, Elizaveta Goroshnikova producentem kreatywnym, producentka Iuliia Stashevska odpowiada za fabułę, a Malcolm Bird pełni funkcję producenta wykonawczego. Logo filmu zostało zaprojektowane przez Katerynę Gaidamakę, projektantkę i artystkę wizualną z Kijowa.

RadioZET.pl/MTV/materiały prasowe