Obserwuj w Google News

"Eternals": film Marvela tylko dla dorosłych widzów z powodu wątków LGBTQ+

2 min. czytania
27.09.2021 12:40
Zareaguj Reakcja

Film Marvela "Eternals" został zaklasyfikowany jako produkcja jedynie dla dorosłych odbiorców. Przynajmniej w Rosji. Co było przyczyną takiej decyzji?

Eternals - Richard Madden i Gemma Chan - kadr z filmu Marvela
fot. Marvel Studios/Disney/Ferrari Press/East News

Czy "Eternals" w reżyserii Chloe Zhao będzie pierwszą produkcją Marvela przeznaczoną wyłącznie dla dorosłych widzów? Póki co film dostał kategorię wiekową R jedynie w Rosji. Z jakiego powodu?

Filmy Marvela: "Eternals" z kategorią wiekową R w Rosji

Produkcje Marvel Studios od samego początku są przeznaczone dla bardzo szerokiej grupy odbiorców. Dotychczasowe tytuły zawsze miały kategorię wiekową PG-13. "Eternals" wzbudza jednak kontrowersje w Rosji i z tego powodu film będą mogli obejrzeć jedynie widzowie, którzy ukończyli 18. rok życia.

Redakcja poleca

Jak podaje portal CBR, rosyjska agencja z siedzibą w Moskwie świadcząca usługi informacyjne dla rynków filmowych Kino Metro, zaklasyfikowała "Eternals" jako film przeznaczony dla widzów dorosłych. W pozostałych krajach świata produkcja otrzymała znaczek PG-13, oznaczający, że granicą wieku potrzebną, by samodzielnie kupić bilet do kina, jest ukończenie 13 lat. W Rosji za kategoryzowanie filmów odpowiadają jednostki rządowe, więc wiąże się to z obowiązującą cenzurą.

Decyzja Kino Metro wynika prawdopodobnie z wątków LGBTQ+, które pojawiają się w nadchodzącym filmie Marvela. Jeden z głównych bohaterów - Phastos, grany przez Briana Tyree Henry'ego jest gejem. W produkcji pojawia się scena pocałunku herosa z jego partnerem. Od roku 2013 roku w Rosji obowiązuje prawo, które ma "chronić dzieci przed informacjami opowiadającymi się za zaprzeczeniem tradycyjnych wartości rodzinnych" i walczyć z "gejowską propagandą". Wszelkie próby "normalizacji" zjawisk związanych ze społecznością LGBTQ+ w produkcjach skierowanych do dzieci, podlegają karom ze strony rządu.

Powyższa zasada nie dotyczy jedynie filmów czy seriali. W Rosji podobne ograniczenie nałożono między innymi na grę The Sims 4, ponieważ pojawiają się w niej nieheteronormatywne zachowania. Ofiarami homofobicznego prawa w Rosji były również takie produkcje jak "Rocketman" czy "Power Rangers". W ostatnich latach dwie produkcje Disneya zostały ocenzurowane w Rosji. Mowa o animacji studia Pixar "Naprzód" oraz filmie Marvela "Avengers: Endgame". W przypadku "Eternals" nie wchodzi to w grę, ponieważ trzeba by było wyciąć co najmniej jedną scenę. Niewykluczone, że podobna sytuacji będzie miała również w Chinach, o ile w ogóle produkcja trafi na chiński rynek. Mimo że Zhao jest Chinką, wielokrotnie wypowiadała się negatywnie na temat rządu swojego kraju, przez co stała się persona non grata. 

Redakcja poleca

Presja cenzury na głównych rynkach międzynarodowych, takich jak Rosja i Chiny, jest często wymieniana jako powód, dla którego największe hollywoodzkie hity mają tendencję do unikania lub minimalizowania reprezentacji LGBTQ+.

"Eternals": kiedy premiera?

Na szczęście w Polsce film nie będzie ograniczony dla młodszych widzów.  "Eternals" trafi do kin 5 listopada 2021 roku. W rolach głównych wystąpili Angelina Jolie, Salma Hayek, Kumail Nanjiani, Richard Madden, Brian Tyree Henry, Lauren Ridloff, Lia McHugh, Don Lee, Barry Keoghan oraz Kit Harington.

RadioZET.pl/CBR

Najlepsze seriale superbohaterskie. 11 tytułów, które koniecznie powinniście obejrzeć