Obserwuj w Google News

Amanda Seyfried - Kim jest aktorka nominowana do Oscara 2021?

4 min. czytania
21.04.2021 11:49
Zareaguj Reakcja

Amanda Seyfried za rolę w filmie "Mank" Davida Finchera otrzymała nominację do Oscara 2021 w kategorii najlepsza aktorka drugoplanowa. W jakich filmach mogliśmy zobaczyć ją wcześniej? Jak zaczynała i jak przebiegała jej aktorska kariera?

Amanda Seyfried
fot. Xavier Collin/Image Press Agency/SplashNews/East News

Amanda Seyfried walczy o Oscara 2021 w kategorii najlepsza aktorka drugoplanowa. To prestiżowe wyróżnienie przyniosła jej rola Marion Davies w filmie "Mank" w reżyserii Davida Finchera. Choć do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej jest nominowana po raz pierwszy, popularność zdobyła wiele lat wcześniej, głównie za sprawą ról w komediach i filmach romantycznych.

Redakcja poleca

Amanda Seyfried - kim jest aktorka nominowana do Oscara 2021? [POCZĄTKI KARIERY]

Amanda Seyfried urodziła się 3 grudnia 1985 roku w Alletown w stanie Pensylwania. Jej rodzina ma niemieckie korzenie, stąd też niemieckobrzmiące nazwisko Seyfried /SAJfrid/, które sama aktorka woli jednak zangielszczoną wymowę /SAJfred/.

Zdobywczyni nominacji do Oscara 2021 za drugoplanową rolę w filmie "Mank" karierę zaczynała już w wieku 11 lat. Jako dziecięca modelka pojawiła się m.in. na 3 okładkach książek z serii "Słodka Dolina" Francine Pascal. Od najmłodszych lat jej pasją był śpiew operowy, jednak w wieku 17 lat zrezygnowała z trenowania głosu. Uczyła się też aktorstwa pod okiem trenera z Broadwayu. Swoją pierwszą rolę otrzymała w 2000 roku, mając niespełna 15 lat. Była to postać Lucy Montgomery w serialu "As the World Turns". W trakcie nauki w lokalnym William Allen High School wystąpiła jeszcze w operze mydlanej "Wszystkie moje dzieci". W 2003 roku, już po ukończeniu liceum i rozpoczęciu nauki na Uniwersytecie Fordham, wzięła udział w castingu do filmu "Wredne dziewczyny". Po otrzymaniu roli Karen Smith rzuciła studia, by w pełni poświęcić się rozkwitającej karierze.

Redakcja poleca

Amanda Seyfried: Najważniejsze role w filmach i serialach

Debiut filmowy Amandy Seyfried w produkcji "Wredne dziewczyny" okazał się prawdziwym przełomem. Rola Karen Smith sprawiła, że stała się rozpoznawalna i chętnie zapraszana na castingi. "Wredne dziewczyny" przyniosły jej też pierwszą nagrodę w karierze - wraz z Lindsay Lohan, Rachel McAdams i Lacey Chabert otrzymały MTV Movie Award dla najlepszego zespołu aktorskiego. 

Redakcja poleca

Rozlicz PIT i przekaż 1 procent Fundacji Radia ZET

Po sukcesie produkcji starała się o rolę tytułowej bohaterki w serialu "Weronika Mars", jednak zdobyła ją Kristen Bell. Seyfried przypadła w udziale postać jej zmarłej przyjaciółki Lily, która pojawiała się w retrospekcjach. Kreacja aktorska Amandy tak zachwyciła twórcę serialu, Roba Thomasa, że rozbudował jej rolę do 10 epizodów wyemitowanych w latach 2004-2005. W tamtym okresie 20-letnia aktorka zagrała wiele epizodycznych ról w popularnych serialach takich jak "Dr House", "Prawo i porządek" czy "CSI: Kryminalne zagadki Las Vegas".

W 2005 roku Rodrigo García napisał specjalnie dla niej rolę Samanthy w dramacie "Dziewięć kobiet", za którą - wraz z pozostałymi ośmioma gwiazdami - została nagrodzona Leopardem dla najlepszej aktorki na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Locarno. Kolejnymi filmami, w których zagrała były m.in. "Broń dla każdego" (2005), "Alpha Dog" (2006) i "Gypsies, Tramps & Thieves" (2006). Kolejny wielki przełom w karierze miał nastąpić już niebawem.

Do 2008 roku Amanda Seyfried była aktorką znaną i rozpoznawalną, jednak dopiero główna rola w ekranizacja musicalu "Mamma Mia!" uczyniła z niej światowej sławy gwiazdę. Młodziutka aktorka zagrała w nim u boku takich gwiazd jak Meryl Streep, Colin Firth, Pierce Brosnan i Stellan Skarsgard. Jako Sophie, która w rytmie kultowych piosenek ABBY próbuje dociec, kto jest jej ojcem, miała okazję po raz pierwszy wykorzystać swoje wokalne umiejętności na ekranie. 

Oglądaj

Sukces filmu "Mamma Mia!" rozpędził jej karierę. W kolejnym roku zagrała m.in. tytułową rolę w thrillerze "Chloe" (2009) z Julianne Moore i Liamem Neesonem oraz wystąpiła w horrorze "Zabójcze ciało". Rok 2010 przyniósł kolejne ważne role w jej karierze. Zagrała Savannah w melodramacie "Wciąż ją kocham" na podstawie powieści Nicholasa Sparksa i główną bohaterkę uroczej komedii romantycznej "Listy do Julii". Do najważniejszych ról Amandy Seyfried z ostatnich 10 lat można zaliczyć także występy w filmach "Wyścig z czasem" (2011), "Dziewczyna w czerwonej pelerynie (2011), "Nędznicy" (2012), "Zaginiona (2012), "Królowa XXX" (2013) "Ted 2" (2015), "Ojcowie i córki" (2015) oraz w sequelu musicalu "Mamma Mia!" o podtytule "Here We Go Again" (2018).

Prywatnie Amanda Seyfried jest miłośniczką zwierząt i wraz z rodziną prowadzi wiejskie życie na farmie. W 2017 roku wyszła za aktora Thomasa Sadoskiego, z którym ma dwójkę dzieci - 4-letnią Ninę i kilkumiesięcznego Thomasa.

"Co widać i słychać": Amanda Seyfried w nowym horrorze Netflixa [ZWIASTUN]

Amanda Seyfried: nominacja do Oscara za rolę w filmie "Mank"

W październiku 2019 ogłoszono, że David Fincher powierzył Amandzie Seyfried rolę w swoim długo przygotowywanym filmie "Mank". Aktorka wcieliła się w nim w Marion Davies - gwiazdę kina niemego i partnerkę amerykańskiego magnata prasowego Williama Randolpha Hearsta. Jej kreacja aktorska spotkała się z bardzo ciepłym przyjęciem krytyków i przyniosła jej pierwszą w życiu nominację do Oscara (a także do Złotego Globu). Czy Amanda Seyfried zostanie uznana przez Amerykańską Akademię Filmową za najlepszą aktorkę drugoplanową 2021 roku? Przekonamy się już niebawem.

Oglądaj

Redakcja poleca

Oscary 2021: Kiedy odbędzie się gala? Gdzie oglądać?

93. ceremonia rozdania Oscarów odbędzie się 25 kwietnia 2021 w Los Angeles.W związku z pandemią impreza będzie trwała równolegle w Dolby Theatre i na dworcu kolejowym Union Station. W Polsce transmisję z Oscarów będzie można śledzić na żywo w nocy z 25 na 26 kwietnia na Canal + Premium oraz na stronie canalplus.com.

RadioZET.pl

Chcesz być na bieżąco? Dołącz do grupy  "Filmy i seriale - newsy i dyskusje fanów" na Facebooku.