Obserwuj w Google News

Gwiazda "Rodu smoka" ofiarą wojny na polskiej Wikipedii. Powodem "prawicowy rak"?

3 min. czytania
19.07.2024 20:00

Emma D'Arcy - gwiazda "Rodu smoka" jest kością niezgody pomiędzy redaktorami polskiej Wikipedii. W ciągu kilkunastu miesięcy artykuł poświęcony osobie aktorskiej zmieniano prawie 50 razy. Z jakiego powodu?

Gwiazda "Rodu smoka" ofiarą wojny na polskiej Wikipedii. Powodem "prawicowy rak"?
fot. East News

Emma D'Arcy na polskiej Wikipedii. Redaktorzy walczą o zaimki 

"Ród smoka" to spin-off wielkiego hitu HBO "Gra o tron". Podobnie jak w przypadku kultowego serialu o walce o władzę nad Westeros, wielu mało znanych aktorów stało się niezwykle rozpoznawalnych. Do tego grupy należą Emma D'Arcy - niebinarna osoba aktorska, którzy wcielają się w jedną z głównych bohaterek - Rhaenyrę Targaryen. Chociaż D'Arcy stosują zaimki they/them, nie wszyscy są w stanie to uszanować.

Quiz: Znasz serial "Ród smoka"? Na pytanie 6. odpowie tylko prawdziwy Targaryen

1/10 Jak nazywa się król, który umiera na początku serialu?

Na facebookowym fanpage'u Blog slwstra pojawił się wpis na ten temat. Okazuje się bowiem, że od kilkunastu miesięcy trwa wojna redaktorów polskiej Wikipedii, o to, jak opisywać D'Arcy.

"Anglojęzyczna Wikipedia jest całkiem niezłym źródłem wiedzy. Polska to prawicowa kloaka dezinfo. Na obrazku: wikipedyjni redaktorzy (radagast13, Karol739, Cathy Richards) dzielnie bronią czytelników przed wiedzą, że Emma D’Arcy to osoba niebinarna" - czytamy w poście. Widzimy dowód na te słowa - print screeny pokazujące trwająca od listopada 2022 roku przepychankę między osobami redagującymi Wikipedię. Wzmianki o niebinarności D'Arcy były sukcesywnie cenzurowane, co nie pozostało bez odpowiedzi redaktorów starających się przekazać czytelnikom fakt na temat gwiazdy "Rodu smoka".

Nie trzeba było długo czekać, żeby na wpis zareagował jeden z redaktorów polskiej Wikipedii. Powstał więc kolejny post. Autor wpisu o kuriozalnej sytuacji stwierdził, że wszystkiemu winny jest "prawicowy raku toczący" polską wersję internetowej encyklopedii.

"Kilka godzin później jego własna edycja poszła do śmieci, a pan za to odpowiedzialny opisał swoje zmiany jako "poprawki płciowe" (czyli misgenderowanie niebinarnej osoby jaką jest Emma D'Arcy i nazywanie jej "aktorką")" - czytamy. Dalej robi się jeszcze ciekawiej.

"W międzyczasie dostałem info o tym, że na polskiej Wikipedii skasowano hasło »neutratyw«. Szybkie przejrzenie pokazuje, że ten sam user (Radagast13) był wśród »redaktorów« prowadzących krucjatę przeciwko neutralnemu językowi - już dwa lata temu. Ciekawe ile haseł »skorygował« w międzyczasie, korzystając ze swoich przywilejów kasowania cudzej pracy" - informuje autor strony Blog slwstra. Na szczęście nagłośnienie sprawy przyniosło skutek. W chwili pisania tego artykułu Emma D'Arcy na polskiej Wikipedii widnieje jako osoba aktorska.

Redakcja poleca

Neutralny język, czyli jak szanować osoby niebinarne

Jak widać, internet jest swego rodzaju mieczem obosiecznym. Z jednej strony narzędzie takie jak Wikipedia odczarowało encyklopedyczne zbiory - obecnie niemal cała wiedza świata jest na wyciągnięcie ręki i to za darmo. Artykuły w tej wciąż powiększającej się internetowej encyklopedii wyszły poza środowiska akademickie i prawie każdy może uzupełnić dane hasło.

Z drugiej strony ta dowolność powoduje, że czasami dochodzi do różnego rodzaju nadużyć, lub celowemu, bądź nieprzeinaczaniu faktów. Nie bez powodu mówi się, żeby nie ufać Wikipedii i sprawdzać znalezione tam informacje w kilku źródłach. Szczególnie jeśli wśród redaktorów znajdują się osoby o bardzo konserwatywnych poglądach, które stawiają przed naukową wiedzą. 

Zobacz także

Od kilku lat, kiedy coraz głośniej mówi się o spektrum płciowości ludzkiej, coraz więcej osób określa się jako osoby niebinarne. Nic więc dziwnego, że język powinien wychodzić im naprzeciw. I z tego powodu powstaje neutralny język - taki, który nie wyklucza nikogo ze względu na płciowość. 

Oczywiście próba uwzględnienia w tak skomplikowanym języku, jakim jest język polski form neutralnych płciowo, stawia pewne wyzwania. Z tego powodu powstała strona zaimiki.pl, na której możemy rozwiać wszelkie wątpliwości i poznać różne podejścia do neutralnego języka. Należy bowiem pamiętać, że język, jakim się posługujemy, kształtuje nasz obraz świata. Zwracanie się do osób niebinarnych w taki sposób, jaki sobie tego życzą, to element podstawowej kultury osobistej i wyraz szacunku do drugiego człowieka, który często należy już i tak do zmarginalizowanej grupy.

Źródło: Radio ZET/Blog slwstra/Facebook, zaimiki.pl

Nie przegap