Obserwuj w Google News

"Euforia" gloryfikuje seks, przemoc i narkotyki? Tak twierdzi organizacja walcząca z narkomanią

3 min. czytania
28.01.2022 09:17
Zareaguj Reakcja

Hit HBO - serial "Euforia" jest pod lupą organizacji walczącej z narkomanią. Zdaniem jej członków produkcja ma bardzo negatywny wpływ na młodych widzów.

Euphoria - Hunter Schafer i Zendaya - kadr z serialu HBO
fot. CAP/RFS/Capital Pictures/East News

Serial "Euforia", który został hitem HBO, jest pod lupą organizacji D.A.R.E. (Drug Abuse Resistance Education - dosłownie Edukacja w zakresie oporu wobec nadużywania narkotyków przyp. red.). Zdaniem jej przedstawicieli popularna produkcja z Zendayą w roli głównej gloryfikuje zachowania negatywnie wpływające na młodych odbiorców.

Zobacz także:  "Euforia": nie żyje 16-latka. Zmarła, bo próbowała naśladować bohaterkę serialu HBO?

"Euforia": serial HBO gloryfikuje seks, przemoc i narkotyki?

Pierwszy sezon "Euforii" okazał się wielkim hitem HBO. Nic więc dziwnego, że stacja przygotowała kontynuację, która zadebiutowała 9 stycznia 2022 roku. Serial znowu jest na ustach całego świata, co spowodowało zainteresowanie ze strony programu walczącego z uzależnieniem od narkotyków. Dramat obyczajowy opowiada o uczennicy liceum zmagającej się z uzależnieniem, której życie zmienia się, gdy poznaje transseksualną dziewczynę. Produkcja ukazuje również perypetie jej rówieśników.

Redakcja poleca

Jak podaje NBC News, organizacja D.A.R.E. opublikowała oświadczenie, w którym przestrzega przed serialem HBO. Apel skierowany jest głównie do rodziców dzieci, które mogą zainteresować się "Euforią".

Zamiast pogłębiać pragnienie każdego rodzica, aby chronić swoje dzieci przed potencjalnie przerażającymi konsekwencjami nadużywania narkotyków i innych ryzykownych zachowań, serial telewizyjny HBO "Euforia" postanawia gloryfikować i błędnie przedstawiać zażywanie narkotyków, uzależnienie, przygodny seks, przemoc i inne destrukcyjne zachowania, które są powszechne w dzisiejszym świecie.

Przedstawiciele D.A.R.E. zapowiedzieli, że chcieliby skonsultować się z przedstawicielami serialu, aby przedstawić swoje obawy.

To niefortunne, że HBO, media społecznościowe, recenzenci programów telewizyjnych i płatne reklamy wybrały określenie serialu jako "przełomowego", zamiast rozpoznać potencjalne negatywne konsekwencje dla dzieci w wieku szkolnym, które obecnie stoją w obliczu niezrównanego ryzyka i problemów ze zdrowiem psychicznym.

Nie do końca jednak jest to prawdą. Zendaya, która nie tylko wciela się w główną bohaterkę, ale również jest producentką wykonawczą "Euforii", tuż przed premierą drugiego sezonu serialu zamieściła na Instagramie post, ostrzegający widzów, że serial może zawierać treści nieodpowiednie dla młodych odbiorców.

Wiem, że mówiłam to już wcześniej, ale chcę powtórzyć, że "Euforia" jest przeznaczona dla dojrzałych odbiorców. Ten sezon, może nawet bardziej niż poprzedni. Jest głęboko emocjonalny i zajmuje się tematyką, która może wyzwalać pewne zachowania, przez co może być trudny do oglądania. Proszę oglądajcie go tylko jeśli, czujecie się komfortowo. Dbajcie o siebie i wiedzcie, że jesteście kochani i wciąż czuję Wasze wsparcie. Kocham, Daya.

To zdarza się zresztą nie pierwszy raz, bo przed pierwszym sezonem "Euforii" również ostrzegła widzów przed motywami, które pojawiają się w serialu.

Redakcja poleca

Ponadto każdy odcinek "Euforii" dotyczący tematyki zdrowia psychicznego zawiera również ostrzeżenie o motywach fabularnych z numerem telefonu do National Alliance of Mental Health - organizacji pomagającej osobom, które cierpią na problemy natury psychicznej.

"Euforia" sezon 2: obsada, gdzie oglądać serial?

Twórcą serialu jest  Sam Levinson. Produkcja powstała na bazie książki "Euforia" Rona Leshema i Daphny Levin. W rolach głównych wystąpili Zendaya, Maude Apatow, Angus Cloud, Eric Dane, Alexa Demie, Jacob Elordi, Barbie Ferreira, Nika King, Storm Reid, Hunter Schafer, Algee Smith, Sydney Sweeney, Colman Domingo, Javon "Wanna" Walton, Austin Abrams i Dominic Fike. W Polsce "Euforia" jest dostępna na platformie HBO Go. Premiera czwartego odcinka nowego sezonu odbędzie się 30 stycznia 2022 roku.

RadioZET.pl/NBC News

Najlepsze seriale 2021 roku – wybór redakcji RadioZET.pl [ZDJĘCIA]