Obserwuj w Google News

„To jest koszmar!”. Natalia de Barbaro gorzko o kulcie sztuczności w social mediach

2 min. czytania
19.04.2023 11:13
Zareaguj Reakcja

Natalia de Barbaro podbiła serca Polek bestsellerową „Czułą przewodniczką”. Psycholożka gościła w „Nie mam pytań”, gdzie opowiedziała nie tylko o swoich książkach, ale również poruszyła trudny temat funkcjonowania w dzisiejszych social mediach. „To jest straszne. Ludzie nie wiedzą, co sobie robią” – stwierdza de Barbaro.

Natalia de Barbaro Radio ZET
fot. Radio ZET

Natalia de Barbaro to psycholożka, autorka książek i laureatka wielu nagród. Polki pokochały jej „Czułą przewodniczkę”, która rozeszła się w 600 tysiącach egzemplarzy. W marcu pojawiła się jej zupełnie nowa książka „Przędza. W poszukiwaniu wewnętrznej wolności”. Pisarka gościła w audycji Szymona Majewskiego.

Natalia de Barbaro o swoim nazwisku. Skąd pochodzi jej rodzina?

Natalia de Barbaro w Radiu ZET o social mediach: „To jest koszmar”

Obecnie mediami społecznościowymi rządzą filtry i piękne zdjęcia, które nie zawsze odzwierciedlają rzeczywistość. Natalia de Barbaro widzi w tym ogromny problem dzisiejszych czasów i jednocześnie ostrzega.

To jest koszmar. Gdyby komuś zapisać na recepcie, jakby ktoś chciał więcej samotności w swoim życiu, więcej poczucia wyobcowania, więcej zewnątrzsterowności, czyli mniej poczucia wpływu, to właśnie niech tak robi. Niech się codziennie upiększa. Za każdym razem, kiedy wrzucam jakieś zdjęcie o tym jak jest mi cudownie i jeszcze przefiltrowuję swoją twarz, żeby wyglądała inaczej, to mówię sobie „nie”. W dodatku potem patrzę na te inne zdjęcia. Widzę, że wszyscy są przepiękni, myląc cudzą scenę z własnymi kulisami, bo myślę, że ludzie naprawdę tak wyglądam.

Redakcja poleca

Psycholożka dodaje:To jest straszne. Ludzie nie wiedzą, co sobie robią. Jak się uda, to się wysypiemy jakoś i powiemy komuś: „Wiesz co, w sumie to ja mam różnie”. Wtedy, może jak mamy szczęście, to ten człowiek naprzeciwko powie: "Kurczę, ja też". Wielki sekret jest taki, że wszyscy tak mamy. Różnie”.

Pełna rozmowa z Natalią de Barbaro w Radiu ZET dostępna jest poniżej: