Obserwuj w Google News

Jak powstają hity sanah, Podsiadły czy Mroza? Kuba Galiński zdradza w Radiu ZET

3 min. czytania
11.01.2023 12:59
Zareaguj Reakcja

Kuba Galiński to obecnie jeden z najpopularniejszych producentów muzycznych w Polsce. Już 7 lutego zobaczymy go w roli dyrektora muzycznego gali Bestsellery Empiku 2022 pod patronatem Radia ZET. Producent gościł w „Plus/Minus Liście Radia ZET Extra”, gdzie opowiedział słuchaczom o nadchodzącym wydarzeniu i współpracy z najpopularniejszymi gwiazdami muzyki. Jak powstają hity Dawida Podsiadły, sanah i Mroza?

Kuba Galiński Radio ZET
fot. Radio ZET

Kuba Galiński współpracuje z najpopularniejszymi polskimi artystami, tworząc razem z nimi uwielbiane przez słuchaczy Radia ZET przeboje. To właśnie on odpowiada m.in. za hity „Ale jazz!”, „Ostatnia nadzieja”, „Złoto” czy najnowszy album Dawida Podsiadły „Lata dwudzieste”. Jak wygląda na co dzień praca producenta? O tym i nie tylko Kuba Galiński opowiedział w Radiu ZET.

Redakcja poleca

Kuba Galiński w Radiu ZET o produkcji piosenek i współpracy z gwiazdami

Kuba Galiński ma na swoim koncie współpracę m.in. z Dawidem Podsiadłą, Anią Dąbrowską, sanah czy Mrozem. Marcin Wojciechowski zapytał producenta o kulisy jego pracy. Jak powstają wielkie przeboje?

Przychodzi Sanah i mówi: „Cześć Kuba. Mam melodię i taką zajawkę. Może masz jakiś beat czy podkład?”. Wtedy ja coś puszczam, ale najczęściej to wygląda tak, że wysyłam artystom swoje zajawki, które tworzę w domu lub studiu. Wysyłam im podkłady i mówią: „O kurde, to jest fajne. Do tego coś mogę dograć”. Zaczynamy działania. Zmieniamy, wymyślamy. Powstają teksty, melodie i frazy. Po schodku na szczyt do finalnej produkcji, za którą odpowiadam.

Producent nie ukrywa, że pomysły na piosenki pojawiają się często niespodziewanie: „To są zajawki. Pracuję nad czymś i nagle coś mi wpada. Nagram na dyktafonie jakąś pętlę na pianinie i to już czasami wystarczy, żeby artysta się zainspirował i mógł zacząć tworzyć coś od siebie”.

Kuba Galiński odpowiada także za radiową wersję najnowszego przeboju Zakopower „Chwila”, który dobrze znają słuchacze Radia ZET.

Chłopaki przyszli do studia z piosenką, którą już nagrali. Stwierdzili, że chcieliby zwiększyć szanse na to, aby utwór był grany w radiu. No i udało się.

Prowadzący „Plus/Minus Lista Radia ZET Extra” postanowił także dowiedzieć się od producenta, co powinien mieć w dzisiejszych czasach idealny przebój.

Refren, mocną melodię i dobry tekst. To samo, co od lat. Dzisiaj produkcja to jest dobór stylistyczno-brzmieniowy, ale tak naprawdę najważniejszy w piosence jest przekaz. Im bardziej mamy coś, z czym możemy się utożsamić, tym bardziej nas to interesuje. W ogóle nie jest ważne, jaka gra tam gitara, bas, bęben, tylko po prostu historia, która do nas trafia. Wtedy piosenka ma moc.

Kuba Galiński o Bestsellerach Empiku 2022

Gala Bestsellerów Empiku 2022 pod patronatem Radia ZET odbędzie się już 7 lutego. W trakcie gali wystąpią m.in. Mrozu, sanah i Agnieszka Chylińska, którzy zaprezentują swoje największe przeboje w zaskakujących aranżacjach. Towarzyszyć im będzie orkiestra nawiązująca do złotej ery polskiej rozrywki, czyli szalonych i kolorowych lat siedemdziesiątych. Za oprawę muzyczną gali odpowiada właśnie Kuba Galiński.

 Pomysł jest taki, że stawiamy 22-osobową orkiestrę ze smykami i denciakami. Staramy się trochę w tym pędzie i rozwoju technologicznym cofnąć się i zagrać to w takim starym stylu. Nazywam to trochę cofnięciem się do lat siedemdziesiątych, ale bardziej na zasadzie jak gale wyglądały kiedyś. Orkiestra gra na żywo dżingle, wszystko jest sto procent na żywo bez żadnych sampli i komputerów. Stoimy i gramy. Super jest ten most, który łączy nowoczesne produkcje, bo będą hip-hopowe kawałki, które będziemy przekładać na żywą orkiestrę, gdzie nabiera to zupełnie nowej jakości, a ma tę samą moc. Nie jest to takie klasyczne aranżowanie na orkiestrę – zdradza w Radiu ZET dyrektor muzyczny gali.