Zaskakujący plan koronacji Karola III. Pokaże światu to, co ukryła Elżbieta II

07.02.2023 19:50

Karol III wciąż zaskakuje pomysłami innowacji brytyjskiej monarchii. Podczas koronacji nowego władcy poddani po raz pierwszy mają zobaczyć coś, co do tej pory ukrywali wszyscy monarchowie Wielkiej Brytanii.

zaskakujący-plan-koronacji-karola-iii-pokaże-światu-to-co-ukryła-elżbieta-ii
fot. PAUL ELLIS/AFP/East News

Koronacja Karola III zbliża się wielkimi krokami. Choć nadal nie jest jasne, czy na uroczystości pojawi się książę Harry i Meghan Markle, do mediów przedostaje się coraz więcej informacji na temat planów dotyczących ceremonii. Całe wydarzenie będzie rzecz jasna transmitowane, jednak nowy król posunie się o krok dalej niż jego poprzedniczka. Królowa Elżbieta II zachowała mistyczną część ceremonii w tajemnicy. Karol chce, by poddani otrzymali szansę zobaczenia każdego elementu uroczystości. Monarcha miał zaplanować każdy szczegół najważniejszego wydarzenia w życiu członka brytyjskiej rodziny królewskiej.

Karol III obnaży się przed poddanymi? Brytyjczycy po raz pierwszy zobaczą namaszczenie monarchy

Koronacja Karola III odbędzie się już 6 maja w opactwie Westminster w Londynie. Nie jest zaskoczeniem, że relację z ceremonii obejrzą poddani i fani brytyjskiej rodziny królewskiej. Sporą nowością będzie natomiast pozwolenie „zwykłym śmiertelnikom” na zobaczenie rytuału namaszczenia. Najświętsza część ceremonii, podczas której arcybiskup Canterbury namaszcza świętym olejem głowę, ręce i klatkę piersiową nowego monarchy, wykonywana była pod specjalnym baldachimem zapewniającym prywatność monarchy.

Baldachim w symboliczny sposób chronił władcę podczas szczególnej chwili bliskości z Bogiem. Wydaje się jednak, że miał też nieco bardziej przyziemne zastosowanie. Pozwalał bowiem zasłonić króla bądź królową, którzy podczas rytuału byli zmuszeni odsłonić klatkę piersiową, a na ich nagie ciało nanoszone były święte oleje.

The Telegraph donosi, że Karol co prawda nie zrezygnował z tradycyjnej konstrukcji, jednak zaproponował wykonanie baldachimu z przezroczystym dachem. Wszystko, aby umożliwić obserwatorom brytyjskiej rodziny królewskiej śledzenie namaszczenia na żywo przed ich ekranami. Na podobny krok nie zdecydowała się Elżbieta II i choć pokazała koronację poddanym, nie dopuściła ich do świętego rytuału.

Początkowo planowano, by zamówiony przez Karola baldachim nieśli uczniowie Christ's Hospital, charytatywnej szkoły z internatem w Horsham w West Sussex oferującej dzieciom ze skromnych środowisk szansę na lepszą edukację. Ostatecznie okazał się on dla nich za ciężki, dlatego konstrukcję podtrzymywać będą gwardziści. Niepewny jest też wybór stroju nowego króla. Być może zrezygnuje on ze zdobnej szaty z peleryną i postawi na mundur, co szłoby w parze z jego zapowiedziami nadejścia skromnej i mniej pompatycznej ery brytyjskiej monarchii.

Najwięcej emocji z pewnością wzbudzają jednak doniesienia o nowym spojrzeniu monarchy na rytuał namaszczenia. Czyżby Karol III nie obawiał się odsłonić wszystkich kart i obnażyć przed poddanymi?

loader
Skandale miłosne brytyjskiej rodziny królewskiej
10 Zobacz galerię
fot. PA Archive/Press Association Images/EAST NEWS