Obserwuj w Google News

Karolina Gilon cierpi na mizofonię. Opowiedziała o schorzeniu. "To bardzo uciążliwe"

2 min. czytania
27.01.2021 16:45

Karolina Gilon opowiedziała o zmaganiach z nietypowym, mało popularnym schorzeniem. Prowadząca programu "Love Island. Wyspa miłości" cierpi na mizofonię. Jakie są tego objawy?

Karolina Gilon
fot. Artur Zawadzki/REPORTER/East News

Karolina Gilon to jedna z najbardziej rozpoznawalnych prezenterek telewizji Polsat. Gwiazda próbowała rozkręcić karierę medialną, biorąc udział w kilku programach telewizyjnych, m.in. "Miłość na bogato" czy "Top Model". Choć jej uroda spodobała się jurorom show TVN, ostatecznie pożegnała się z programem tuż przed finałem, plasując się na czwartym miejscu. Udział w "Top Model" pozwolił jej jednak zabłysnąć na tyle, by dziś mogła prowadzić kilka własnych programów, m.in. "Love Island" czy "Ninja Warrior".

Modelka i prezenterka cieszy się także sporą popularnością na Instagramie. Jej profil w mediach społecznościowych śledzi blisko pół miliona osób. Gwiazda często opowiada o życiu prywatnym, a ostatnio przykuła uwagę fanów szczerym wyznaniem. Karolina Gilon powiedziała, że cierpi na nietypowe schorzenie.

Zobacz także:  Karolina Gilon przyznała, że poprawiła sobie piersi. "12 tysięcy, nie żałuję"

Karolina Gilon opowiedziała o nietypowym schorzeniu. Czym jest mizofonia?

Karolina Gilon zdradziła, że cierpi na mizofonię, czyli nadwrażliwość na dźwięki. Choć wiele osób może sądzić, że nie jest to zbyt poważny problem, gwiazda przekonuje, że w wielu momentach utrudnia jej funkcjonowanie.

- To bardzo uciążliwe w przebywaniu z ludźmi. Nie lubię pewnych dźwięków. Szczególnie dźwięków, gdy ktoś je. Mlaskanie, siorbanie, cmokanie, mówienie z pełnymi ustami, pstrykanie długopisem, dźwięk pikania przy niezapiętych pasach itd. Jak słyszę te dźwięki, to staję się bardzo nerwowa, a wręcz wybuchowa (...) Zdarza mi się w niemiły sposób zwrócić uwagę. Więc to dla drugiej osoby nic przyjemnego. Ale najbliższe mi osoby już się przyzwyczaiły - wyjaśniła.

Mizofonia, jak podaje medonet.pl, może objawiać się już w dzieciństwie i nasilać się z wiekiem. Schorzenie może wywoływać reakcje zarówno psychiczne, jak i somatyczne na nieprzyjemne dźwięki. Skutkiem mizofonii mogą być m.in. utrudnione kontakty z innymi ludźmi, frustracja, nerwowość. Pomocna może okazać się psychoterapia.

Słyszeliście kiedyś o mizofonii?