Oceń
3 marca minęło 20 lat od emisji premierowego odcinka 1. edycji polskiego "Big Brothera". Czym po dwóch dekadach zajmują się uczestnicy kultowej odsłony show? Ich losy potoczyły się bardzo różnie, nie wszyscy wybrali karierę w mediach.
"Big Brother" w Polsce okazał się przełomem. Reality show, w którym widzowie mogli podglądać uczestników zamkniętych wspólnie w jednym budynku praktycznie przez całą dobę, było czymś nowym i przetarło szlaki dla kolejnych formatów tego typu. Choć ciężko w to uwierzyć, pierwszy odcinek premierowej serii polskiej edycji, która do dziś uznawana jest za kultową. Zdaniem wielu osób żadna kolejna odsłona, włączając w to dwie najnowsze, które pojawiły się w 2019 roku, nie powtórzyła sukcesu premiery. Bardzo często jako tajemnicę sukcesu wymienia się doskonale dobranych uczestników, którym daleko było do aspirujących celebrytów. Choć wykazywali się charyzmą, byli na tyle "normalnymi" ludźmi, że widzowie mogli się z nimi utożsamiać. Nie bez znaczenia byli także prowadzący, Martyna Wojciechowska i Grzegorz Miecugow stworzyli świetnie przyjęty duet.
Big Brother: mija 20 lat od premiery programu. Jak zmienili się uczestnicy?
Pierwsza odsłona "Big Brothera" cieszyła się niezwykłą popularnością, finałowy odcinek oglądało niemal 10 milionów telewidzów. Historyczne zwycięstwo w 1. edycji odniósł Janusz Dzięcioł, jednak widzowie pokochali niemal wszystkich uczestników. Świadczyć o tym mogą dwa filmy fabularne, w których mogliśmy ich oglądać. "Gulczas, a jak myślisz" i "Yyyreek! Kosmiczna nominacja" uznawane są za ekranowe potworki, ale ich powstanie doskonale pokazuje, jakim zjawiskiem był pierwszy "Wielki Brat". Jak zmienili się i czym zajęli najwięksi bohaterowie 1. edycji? Sprawdź w naszej galerii.
ZOBACZ TAKŻE: Big Brother: Klaudiusz Sevković pokazał syna. Tiger wyrósł na przystojniaka [FOTO]

Zwycięzca 1. edycji "Big Brothera" Janusz Dzięcioł, zamiast z mediami postanowił związać się z polityką. Był radnym i wiceprzewodniczącym rady miejskiej w Grudziądzu, w 2007 roku uzyskał mandat poselski z ramienia Platformy Obywatelskiej, kandydował na prezydenta Grudziądza. Pracował także w Ośrodku Pomocy Społecznej w Świeciu. Niestety, 6 grudnia 2019 roku Dzięcioł zginął w wypadku samochodowym. Prowadzone przez niego auto zderzyło się z pociągiem na przejeździe kolejowym w Białym Borze.

Piotr Gulczyński swoim rockowym wizerunkiem i bezkompromisowością podbił serca widzów 1. edycji "Big Brothera". Po zakończeniu programu wydał książkę "Tajemnice domu w Sękocinie", w których ujawnił kulisy show. Mogliśmy oglądać go w kilku innych programach, wystąpił między innymi w "Barze", wziął także udział w reklamie piwa. Ostatecznie porzucił show-biznes i zajął się pracą w reklamie.

Klaudiusza Sevkovicia widzowie "Big Brothera" mogli zobaczyć w programie kulinarnym, 4. edycji "Baru", a także w roli prezentera produktów Telezakupów Mango. Ostatecznie jednak związał się ze środowiskiem sportowym, pełnił funkcję menadżera Polskiej Reprezentacji kobiet w piłce ręcznej, od 2003 roku jest prezesem Klubu Piłki Ręcznej Ruch Chorzów. Organizuje także najważniejsze turnieje golfowe w naszym kraju. Pasję do sportu łączy z wypełnianiem mandatu radnego Chorzowa.

Piotr Lato został usunięty z "Big Brothera" za złamanie regulaminu, jednak dobrze wykorzystał swoją popularność, realizując muzyczną pasję. Był prezenterem MTV, a w 2005 roku wystąpił w "Idolu". Po epizodzie z pracą w firmie developerskiej powrócił na scenę z grupą Kill The Moustache. W 2015 roku próbował swoich sił w "The Voice of Poland", jednak bez powodzenia. Niezrażony, w 2020 roku wydał solowy album, na który pieniądze zebrał za pomocą crowdfoundingu.

Sebastian Florek to kolejny uczestnik 1. edycji "Big Brother", który związał się z polityką. Po zakończeniu programu został posłem na Sejm z ramienia Sojuszu Lewicy Demokratycznej, był członkiem między innymi Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. W 2005 roku zakończył polityczną karierę. Obecnie prowadzi gospodarstwo agroturystyczne i plantację wierzby energetycznej.

Monika Sewioło uznawana była za jedną z najpiękniejszych uczestniczek pierwszej odsłony "Big Brothera". Pikanterii dodawał fakt, że wzięła nago prysznic na oczach innych mieszkańców domu Wielkiego Brata. Po zakończeniu programu ponownie pokazała swoje wdzięki, pozując do rozbieranej sesji w "Playboyu". Próbowała także sił w branży muzycznej, z grupą Nietykalni nagrała album "Wiatr", który jednak nie podbił rynku muzycznego. Ostatecznie całkowicie wycofała się z życia publicznego.

Alicja Walczak to kolejna uczestniczka 1. edycji "Big Brothera", której urodę głośno komplementowano. Zdecydowała się na karierę dziennikarską, pisała między innymi felietony dla "Dziennika Bałtyckiego", pracowała także jako modelka. Miała poważne problemy ze zdrowiem, zmagała się z nowotworem płuc, długo dochodziła do siebie po urazie kręgosłupa spowodowanym wypadkiem samochodowym. Dała upust swojej artystycznej pasji jako malarka, sprzedaje obrazy, jest także tłumaczką z języka włoskiego.

Małgorzata Maier po opuszczeniu domu Wielkiego Brata na dłużej związała się ze stacją TVN jako prezenterka. Mogliśmy oglądać ją w roli prowadzącej programów "Dom pełen pomysłów" i "Kto was tak urządził". Zdecydowała się jednak na wycofanie z mediów i zajęła projektowaniem ubrań, rzeźbieniem i malowaniem. Obecnie prowadzi swój własny sklep.

Tryskająca humorem i zawsze uśmiechnięta Manuela Michalak podbiła serca fanów "Big Brothera". Nic dziwnego, że pozostała na antenie stacji, obsadzono ją w roli prowadzącej komediowy program "Maraton uśmiechu". Choć obecnie nie pracuje już w telewizji, pozostaje aktywna w mediach społecznościowych, za których pośrednictwem nadal rozśmiesza wiernych wielbicieli. Zajmowała się także handlem paramedykamentami.

Grzegorz Mielec w "Big Brotherze" związał się z inną bohaterką show, Karoliną Pachniewicz, jednak ich związek nie przetrwał. Uczestniczka pracuje jako tłumaczka w jednym z brytyjskich szpitali, a Mielec poświęcił się promowaniu polskiej kultury w Brazylii. Uświadamia mieszkańców na temat historii naszego kraju, organizuje wystawy, koncerty i sztuki teatralne, a także zaprasza na prelekcje znanych Polaków.
Oceń artykuł