slot: premiumboard
slot: topscroll
topscrollRun:
Obserwuj w Google News

KRRiT wycofa koncesję dla TV Republika? Sakiewicz i Karnowscy mają problem

3 min. czytania
25.06.2024 11:24

Pod koniec ubiegłego tygodnia Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podjęła decyzję o wydaniu 10-letniej koncesji dla TV Republika i wPolsce24. Były członek KRRiT Krzysztof Luft twierdzi, że na radość jeszcze za wcześnie, bo istnieją przesłanki do wycofania się z tej decyzji. O co chodzi? 

Tomasz Sakiewicz w szarym garniturze
fot. Tomasz Sakiewicz YouTube
slot: billboard
slot: billboard

TV Republika i wPolsce24 z 10-letnią koncesją MUX-8

W konkursie na 10-letnią koncesję na telewizję naziemną MUX-8 oprócz stacji Tomasza Sakiewicza i braci Karnowskich udział brały też dwie inne firmy. Węgierska TV2 Média, która zaproponowała kanał rozrywkowo-lifestylowy oraz Grupa MWE Networks spółki Polskie Media P.S.A., która kanałem Polska24 chciała walczyć z fake newsami i dezinformacją w rodzimych mediach. 

Podjęcie decyzji o wydaniu koncesji akurat dla TV Republika i wPolsce24 nie wszystkim się spodobało. Prof. Tadeusz Kowalski zasiadający w radzie wysłał do Wirtualnych Mediów oświadczenie, w którym poinformował, że w jego ocenie koncesje wydano „z naruszeniem zasady dochowania należytej staranności wynikającej z braku wystarczającej informacji o wnioskodawcach i zignorowaniu niektórych opinii ekonomicznych”. 

Zobacz także

Michał Winnicki, właściciel Grupy MWE Networks zapowiada z kolei złożenie odwołania. „Chcemy się także zapoznać z protokołem z tego posiedzenia. Profesor Kowalski w swoim oświadczeniu wskazał, że nawet nie brał udziału w głosowaniu, bo jego zdaniem wnioski nie były wystarczającą dokładnie zweryfikowane. Na pewno się będziemy odwoływać” - przekazał Wirtualnym Mediom. Niewykluczone, że i TV2 Média zdecyduje się na podobny krok. 

KRRiT broni decyzji o wydaniu koncesji dla TV Republika i wPolsce24

- Przy wyborze nadawcy Krajowa Rada kierowała się głównie interesem społecznym oraz koniecznością zapewnienia odbiorcom szerokiego dostępu do rzetelnych i wiarygodnych informacji - podała Wirtualnym Mediom rzeczniczka prasowa rady Teresa Brykczyńska. Zaznaczyła też, że KRRiT dostało ponad 55 tys. wniosków poparcia z kraju i z zagranicy, od osób indywidualnych oraz organizacji społecznych w sprawie wydania koncesji dla TV Republika.

Redakcja poleca

TV Republika ma problemy finansowe? 

Zaraz po otrzymaniu dedycji o wydaniu koncesji Tomasz Sakiewicz, Michał Rachoń i Jarosław Olechowski ruszyli do USA, gdzie postanowili szukać inwestorów chcących przyłożyć swoją rękę (a bardziej portfel) do działań TV Republika. Ba, nie wykluczyli ekspansji swojej stacji poza granice naszego kraju. Zanim to nastąpi, muszą znaleźć fundusze na opłacenie działań tu na miejscu. A tych trzeba niemało, bo 18 milionów złotych rocznie za samą koncesję i kolejne ponad 6 milionów na rzecz operatora multipleksu - Emitela.

Krzysztof Luft, członek KRRiT w latach 2010-2016 w rozmowie z Wirtualnymi Mediami podkreślił, że rentowność i kwestie finansowe są kluczowymi aspektami, które KRRiT powinno brać pod uwagę przed podjęciem decyzji. 

- Widać duży pośpiech w przyznawaniu tych koncesji, mocno kontrastujący z wielomiesięcznym przeciąganiem postępowań o rekoncesjach dla stacji TVN czy TOK FM, które to postępowania są nieporównanie prostsze - to niepokojące. Słyszę też, że nie zbadano możliwości finansowania tych przedsięwzięć przez nadawców. A zdolność finansowania jest warunkiem wstępnym. Jeśli więc tego nie zrobiono, to błąd, który może kosztować przegraną KRRiT w sądzie, gdyby inni uczestnicy konkursu chcieli zaskarżyć jego wynik - ocenił Krzysztof Luft. 

- Skrajne i rasistowskie poglądy, które były tam prezentowane, już raz wywołały reakcję reklamodawców, którzy zrezygnowali z umieszczania swoich spotów w TV Republika. Ta sytuacja może się powtarzać - ale to zmartwienie nadawców, którzy odpowiadają za swój program - dodał. 

Źródło: Radio ZET/Wirtualne Media

Nie przegap
slot: leaderboard_pod_art