0
topscrollRun:
Obserwuj w Google News

Quiz. Rzeki w tytułach utworów literackich i filmów. Sprawdź, czy je dobrze znasz

2 min. czytania
14.05.2024 21:39

Rozwiąż quiz z rzekami w utworach literackich i filmach. Wiesz, o jakiej rzece pisał Coelho w jednym ze swoich dzieł? Jeśli tak, być może masz już jeden punkt. Uda Ci się zdobyć komplet?

Quiz. Rzeka w tytułach
  • 12 pytań Rozpocznij quiz
fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER/EAST NEWS

Motyw rzeki to doprawdy temat-rzeka. Płynąca woda kojarzy się ze zmiennością, przemijaniem, ale także z wytrwałym podążaniem do celu wybraną przez siebie drogą, a więc z życiem i działaniem. Niekiedy rzeka toczy swoje wody do morza spokojnie, monotonnie, nawet sennie. Innym razem jest gwałtowna, pełna przeszkód i pułapek, niesie zagrożenie, a nawet śmierć.

Quiz: Rzeki w tytułach utworów literackich i filmów. Sprawdź, czy je dobrze znasz

1/12 W tytule opowiadania Jarosława Iwaszkiewicza o losach trzech przyjaciół młyn znajduje się nad

Nic dziwnego, że pojawia się często w literaturze czy kinematografii. Czasem stanowi tylko tło wydarzeń, będąc ich niemym świadkiem. Nierzadko wyznacza miejsce, skupiając fabułę na znajdującym się w pobliżu niej terenie, tym samym kreując i integrując wspólnotę z jej historią i tradycją. A niekiedy wręcz wkracza do akcji i wpływa na losy bohaterów.

Trudny quiz o rzekach w tytułach filmów i dzieł literackich

Tak jest np. w "Wiernej rzece". W tej powieści Stefana Żeromskiego z akcją osadzoną w czasie powstania styczniowego Łośna zachowuje się jak sprawdzony przyjaciel. Pojawia się w najbardziej dramatycznych dla bohaterów chwilach, oferując pomoc i ukojenie. Przynosi ulgę zanurzonemu w wodzie Józefowi, obmywa jego rany. Ukrywa przed wrogiem tajne dokumenty z nazwiskami powstańców. Chowa w swoim wnętrzu pieniądze, którymi próbowano zapłacić Salomei za jej miłość.

Utworów literackich i filmów z rzeką jest dużo. W dzisiejszym quizie uwzględniamy jednak tylko te, które rzekę mają w tytule. W każdym z 12 pytań tylko jedna spośród 3 proponowanych możliwości jest prawidłowa.

Źródło: Radio ZET

Nie przegap