,

Niemcy rezygnują z Eurowizji po przegranej z Blanką? "Czas się wycofać"

17.05.2023 12:35

Blanka Stajkow w finale Eurowizji 2023 nie zajęła wysokiego miejsca, pokonała jednak między innymi reprezentantów Niemiec. Pojawiły się głosy, że nasi zachodni sąsiedzi planują rezygnację z udziału w konkursie w 2024 roku. To efekt przegranej z Polską?

Niemcy wycofają się z Eurowizji?
fot. screen: Instagram @officiallordofthelost

Eurowizja 2023 za nami, finałowy konkurs 67. edycji konkursu był wyjątkowo emocjonujący za sprawą występu reprezentantki Polski. Blanka Stajkow ma powody do dumy, ale nie może mówić o imponującym sukcesie. Polka zajęła 19. miejsce, zdobywając 93 punkty, w tym 81 od widzów. Gorzej poradziło sobie 7 ekip, a ostatnie miejsce przypadło ekipie z Niemiec. Zespół Lord of The Lost zaprezentował na scenie mocny metalowy utwór "Blood & Glitter". Najwyraźniej nie trafił w gusta ani widzów, ani jurorów, od których otrzymał zaledwie 3 punkty. W ostatnich latach Niemcy bardzo słabo prezentują się w konkursie, pojawiły się nawet głosy, że nasi zachodni sąsiedzi planują wycofanie się z udziału w Eurowizji 2024.

loader

Niemcy wycofują się z Eurowizji? Tegoroczny konkurs był wielką przegraną

Jak informuje "Super Express", wielka przegrana Lord of The Lost odbiła się w Niemczech szerokim echem. Niemiecki prezenter Thomas Gottschalk uznał, że jego kraj po prostu nie jest lubiany. Podobnego zdania jest Guildo Horn, który występował na Eurowizji w 1998 roku.

- To oczywisty znak, że Niemcy nie wydają się być obecnie ulubieńcem naszych europejskich sąsiadów - ocenił.

Zdaniem krytyka sztuki Stevena Sowy Niemcy powinni wycofać się z Eurowizji 2024 i wrócić do konkursu, kiedy znajdą odpowiedniego reprezentanta. Uważa, że powinna to być wrażliwa kobieta.

- Czas się wycofać, wypolerować wizerunek, przywrócić reputację (...) To wymaga kobiety przy mikrofonie w przyszłym roku: bezpretensjonalnej, nieznanej. Bezpretensjonalnej, ale z zaskakującym tembrem głosu, dobrą piosenką i autoironicznym przesłaniem w bagażu - ocenił. 

Eurowizja 2024: Niemcy nie wystąpią w konkursie? Mają dosyć przegranych

Zdaniem Sowy Niemcy kojarzone są z mocnymi, męskimi artystami, którzy nie są faworytami do zwycięstwa w konkursach Eurowizji. Krytyk uważa, że jego kraj powinien pokazać wrażliwą stronę.

- To musi pokazać światu, że Niemcy nie są krajem macho, nie są narodem macho, nie są arogancką wielką potęgą - cytuje jego słowa "Super Express".

Przypomnijmy, że Niemcy dwukrotnie cieszyli się ze zwycięstwa w Eurowizji, a sukces odnosiły kobiety. W 1982 roku Nicole nie dała szansy konkurencji z piosenką "Ein Bisschen Frieden", a w 2010 w finale tryumfowała Lena z utworem "Satellite". Być może więc pomysł na wystawienie do konkursu piosenkarki okaże się strzałem w dziesiątkę.

Największe porażki Polaków na Eurowizji. Rafał Brzozowski nie był najgorszy?
6 Zobacz galerię
fot. HOLLANDSE HOOGTE/East News

Logo radiozet Dzieje się