slot: premiumboard
slot: topscroll
topscrollRun:
Obserwuj w Google News

Glastonbury Festival zagrożeniem dla rzadkich węgorzy. W okolicznych rzekach wykryto kokainę i MDMA

2 min. czytania
30.09.2021 14:04

Glastonbury Festival może stanowić zagrożenie dla rzadkich węgorzy mieszkających w pobliskiej rzece. W wodzie wykryto znaczące stężenie kokainy i MDMA.

Glastonbury Festival
fot. OLI SCARFF/AFP/East News
slot: billboard
slot: billboard

Poziom nielegalnych substancji, które trafiły do rzeki Whitelake w Somerset po Glastonbury Festival są na tyle wysokie, że mogą zaszkodzić dzikiej przyrodzie. Naukowcy ostrzegają, że wydarzenie muzyczne może mieć wpływ na zwierzęta żyjące w pobliżu trwania imprezy.

Kokaina i MDMA w rzekach po Glastonbury Festival

Ostatni Glastonbury Festival odbył się w 2019 roku. Naukowcy postanowili zbadać stan wody w okolicznej rzece przed i po muzycznym wydarzeniu. Okazało się, że po koncertach poziom nielegalnych substancji w wodzie znacznie wzrósł.

Redakcja poleca

Jak czytamy w raporcie badaczy:

Testowaliśmy wodę pod kątem popularnych, nielegalnych narkotyków. Wśród nich znalazła się kokaina i MDMA. Sprawdziliśmy obecność substancji także w sąsiedniej rzece Redlake. Z obu rzek pobrano próbki na tygodnie przed, w trakcie i po festiwalu.

Okazuje się, że kokaina i MDMA zostały wykryte we wszystkich miejscach pobrania próbek. Jak czytamy w raporcie badaczy, w dole rzeki w pobliżu festiwalu stężenia MDMA były aż 104 razy wyższe, kokainy - 40 razy.

13 najlepszych piosenek wszech czasów według magazynu "Rolling Stone". Który hit wygrał? [WIDEO]

Glastonbury Festival zagrożeniem dla chronionego gatunku węgorzy

Autorem raportu jest Dan Aberg, student School of Natural Sciences at Bangor University, który sporządził go we współpracy z doktorem Danielem Chaplinem z Centre for Environmental Biotechnology. Naukowiec skomentował wyniki badań słowami:

Skażenie przestrzeni narkotykami zdarza się na każdym muzycznym festiwalu w wyniku publicznego oddawania moczu na otwartym terenie. Niestety bliskość rzeki przy Glastonbury Festival powoduje, że narkotyki nie mają czasu na rozkład w glebie i szybko przenikają do delikatnego ekosystemu słodkowodnego.

Ilość MDMA wykryta w badanej wodzie została uznana za szkodliwą dla organizmów żyjących w okolicznych rzekach. Z kolei w 2018 roku ustalono, że ślady kokainy w wodach powodowały utratę mięśni, upośledzenie skrzeli i zmiany hormonalne u węgorzy. Rzekę Whitelake zamieszkuje węgorz europejski, który jest chronionym gatunkiem.

Organizatorzy festiwalu wiedzą o badaniach naukowców. Już w 2019 roku rozpoczęli kampanię "Nie sikaj na ziemię", która miała na celu zwiększenie świadomości uczestników imprezy i sprawienie, że będą oddawać mocz wyłącznie w przeznaczonych do tego miejscach.

RadioZET.pl/loudersound.com

slot: leaderboard_pod_art