Obserwuj w Google News

Gienek Loska po udarze mózgu. Żona komentuje obecny stan zdrowia artysty

Piotr Krajewski
2 min. czytania
08.01.2020 15:28
Zareaguj Reakcja

Gienek Loska skończył 45 lat. W 2018 roku doznał rozległego udaru mózgu, po którym zapadł w śpiączkę. Dziś zwycięzca „X Factor” nie jest już w śpiączce, ale nadal wymaga stałej opieki. W rozmowie z Onetem żona zdradziła, jaki jest obecnie stan zdrowia Gienka Loski.

Gienek Loska po udarze mózgu żona komentuje obecny stan zdrowia artysty
fot. Damian KLAMKA/East News

Gienek Loska: obecny stan zdrowia. Żona artysty zdradza szczegóły

Gienek Loska walczy o powrót do zdrowia po rozległym udarze mózgu, którego doznał w maju 2018 roku. Wylew krwi do mózgu spowodował, że zwycięzca „X Factor” przez wiele miesięcy znajdował się w śpiączce.

8 stycznia Gienek Loska skończył 45 lat. Agnieszka Sawicka, żona artysty, udzieliła wywiadu portalowi Onet, w którym opowiedziała o obecnym stanie zdrowia Gienka Loska. Muzyk wybudził się ze śpiączki, ale jego stan nadal jest wciąż poważny. Czeka go bardzo długi proces leczenia. Obecnie odżywia się za pomocą sondy, ale dzięki tracheostomii jest w stanie samodzielnie oddychać.

Jego stan neurologiczny jest poważny, ale on słucha, słyszy, porozumiewa się z nami oczami. A jak mruga, to tak pięknie. To bardzo wzruszające, że tak się do tego przykłada. Odpowiada w ten sposób na tyle, na ile może — mówi żona Gienka Loski i dodaje: „Giena przede wszystkim bardzo walczy. Wielu lekarzy dawno postawiło na nim krzyżyk, a on się nie daje”.

Gienek Loska przebywa obecnie w domu rodzinnym, gdzie towarzyszą mu cały czas mama i chrześnica. Muzyk wymaga całodobowej opieki.

Tuż po wylewie w pomoc choremu artyście zaangażowała się Polska Fundacja Muzyczna, która prowadziła specjalne zbiórki dla Gienka Loski. W rozmowie z Onetem żona wokalisty wyznaje, że za zebrane pieniądze udało się kupić wiele potrzebnych rzeczy.

Giena jest przepięknie zadbany, ma pełne leczenie, masaże i wszystko, co może w tym momencie mieć, włącznie z audiobookami i muzykoterapią.  To są rzeczy, które są dla niego bardzo ważne […] Kupiliśmy między innymi dobry sprzęt audio, naprawdę świetnej jakości. To też nie jest bez znaczenia dla muzyka, żeby słuchał wszystkiego tak jak lubi. Ma swoje płyty i płyty przyjaciół, którzy także dostarczają mu nowego materiału. On oczywiście nie mówi, ale widzę, że kiedy słyszy swoje własne piosenki, to sobie przy nich rusza ustami i śpiewa — zdradza żona.

Gienek Loska: jak pomóc artyście po udarze mózgu?

Gienek Loska, zwycięzca pierwszej polskiej edycji „X Factor”, potrzebuje wsparcia w powrocie do zdrowia. Środki na leczenie i rehabilitację 45-letniego muzyka można wpłacać na specjalne konto Polskiej Fundacji Muzycznej — 24 1140 1977 0000 2634 0600 1019.

Istnieje także możliwość przekazania podczas rozliczania PIT-u 1 procent podatku na rzecz Gienka Loski — numer KRS: 0000179888, w polu „cel szczegółowy” wpisać nazwisko Loska.

Każda chętna osoba może również wysyłać płyty CD i audiobooki w formie CD lub mp3 dla Gienka Loski. Materiały można przesyłać na adres: Polska Fundacja Muzyczna, ul. Jordanowska 12, 04-204 Warszawa.

RadioZET.pl/onet.pl/PK