Obserwuj w Google News

8 korzyści zdrowotnych słuchania muzyki, o których nie miałeś pojęcia

Piotr Krajewski
2 min. czytania
25.03.2019 15:46

Muzyka ma ogromny wpływ na życie człowieka. Pomaga nam przetrwać trudny dzień, niejednokrotnie poprawia nastrój, pobudza nasze ciało. Okazuje się, że moc muzyki jest o wiele większa. Oto 8 korzyści zdrowotnych, które daje nam słuchanie ulubionych piosenek.

POSŁUCHAJ NAJLEPSZEJ MUZYKI OD RADIA ZET - WYSTARCZY JEDEN KLIK

8 korzyści zdrowotnych ze słuchania muzyki o których nie miałeś pojęcia
fot. shutterstock.com

Dzięki muzyce mózg zachowuje młodość

Chcesz, aby Twój  mózg pozostawał w dobrej kondycji także w późniejszych latach życia? Słuchaj jak najwięcej przyjemnej muzyki i stale rozszerzaj swoją bibliotekę o nowe piosenki. Podobno to właśnie muzyka jest najlepszym treningiem dla naszego mózgu. Pobudza jego aktywność i dobrze wpływa na kreatywność.

Pomaga przywołać wspomnienia

Lubisz wspominać dawne czasy? Okazuje się, że naszemu mózgowi jest o wiele łatwiej przypomnieć sobie konkretne wspomnienie, jeśli kojarzy się z nim jakaś piosenka. Właśnie dlatego wielu lekarzy zaleca osobom chorym na demencję słuchać muzyki, która może pobudzić ich pamięć.

Zmniejsza przewlekły ból i depresję

Badania naukowców wykazały także, że muzyka świetnie wpływa na ludzi zmagających się z przewlekłym bólem oraz depresją. Do udziału w jednym z badań zaproszono m.in. osoby cierpiące z powodu zapalenia stawów czy dyskopatii. Wyniki wykazały, że u badanych, którzy słuchali muzyki, uczucie bólu spadło nawet o 21 procent.

Zmniejsza stres

Szukasz sprawdzonego sposobu na męczący stres? Słuchaj jak najwięcej ulubionej muzyki. Naukowcy mówią, że to właśnie słuchanie piosenek pozwala nam szybko poradzić sobie z napięciem nerwowym. Podobno muzyka świetnie też działa na stres związany z procesem leczenia i może nawet zmniejszać potrzebę stosowania środków uspokajających oraz przeciwbólowych.

Przywraca mowę

Muzykoterapia to niezwykle ważne narzędzie w leczeniu osób po udarze, a zwłaszcza ich lewej strony mózgu odpowiedzialnej za mowę. Naukowcy twierdzą, iż muzyka pobudza do śpiewania, za co odpowiada prawa strona mózgu. Dzięki temu osoby z utratą zdolności mówienia mają szansę stopniowo uczyć się mówić, mimo uszkodzonego ośrodka mowy.

Pomaga pacjentom przejść przez proces leczenia nowotworu

Leczenie raka to niezwykle trudny i męczący okres dla chorego. Naukowcy z Harvard Medical School uważają, że słuchanie muzyki może pomóc łatwiej przejść przez proces chemioterapii i radioterapii, a nawet osłabić nudności oraz wymioty, które są często skutkami ubocznymi tego typu leczenia. Ponadto muzyka pomaga chorym walczyć z pojawiającym się bólem i ciągłym zmęczeniem.

Świetnie działa w trakcie ćwiczeń i fizjoterapii

Wielu z nas nie wyobraża sobie treningu na siłowni bez muzyki. I jest to zrozumiałe. Jak mówią naukowcy, w trakcie ćwiczeń większość ludzi instynktownie synchronizuje swoje ruchy z rytmem muzyki, dzięki czemu pomagamy organizmowi efektywniej działać. Co ciekawe, muzyka podobno pozytywnie wpływa także na osoby poddane fizjoterapii i pomaga im w powrocie do sprawności.

Dba o zdrowe serce

Naukowcy z Harvard Medical School twierdzą również, że ulubione piosenki mogą pomóc nam w dbaniu o serce. Muzyka jest w stanie wpływać na chemię mózgu. Korzystnie działa na układ sercowo-naczyniowy, rozluźnia nasze tętnice, poprawia funkcje naczyń krwionośnych, a nawet stabilizuje tętno i ciśnienie krwi po wysiłku fizycznym.

Rozlicz PIT za darmo z Fundacją Radia ZET 

RadioZET.pl/care2.com/PK