Obserwuj w Google News

Netflix pozwany za film o mordercy. Platforma okradła mężczyznę?

2 min. czytania
24.04.2023 14:24
Zareaguj Reakcja

Netflix otrzymał pozew o zniesławienie za wykorzystanie nieautoryzowanego zdjęcia w filmie dokumentalnym "Autostopowicz z siekierą". Czy doszło do kradzieży?

Autostopowicz z siekierą - kadr z filmu Netflix
fot. Netflix/materiały promocyjne

Platformie Netflix grozi pozew o zniesławienie za wykorzystanie zdjęcia mężczyzny. Powód umieścił fotografię na Instagramie, po czym zobaczył ją w filmie dokumentalnym "Autostopowicz z siekierą". Żąda miliona dolarów odszkodowania.

"Autostopowicz z siekierą": Netflix pozwany za kradzież zdjęcia

Jak podaje Variety, Taylor Hazlewood zarzucił w pozwie złożonym 10 kwietnia 2023 roku w hrabstwie Dallas w Teksasie, że Netflix wykorzystał jego zdjęcie z Instagrama bez jego zgody w dokumencie "Autostopowicz z siekierą". Według pozwu, zdjęcie Hazlewooda trzymającego topór miało zostać "pobrane z jego osobistej strony na Instagramie bez jego zgody". Zilustrowano nim słowa opisujące "zimnego jak kamień zabójcę", a następnie zestawiono z wizerunkiem rzeczonego przestępcy - Caleba McGillvary'ego.

Redakcja poleca

W dokumencie złożonym do sądu powód stwierdza, że zrobił zdjęcie z toporem w czerwcu 2019 roku. Inspiracją była jego "ulubiona książka z dzieciństwa" -  "Hatchet" Gary'ego Paulsena. Następnie zdjęcie trafiło na Instagram Hazlewood z podpisem ">>Hatchet<< Gary'ego Paulsena". Mężczyzna twierdzi, że Netflix "przywłaszczył sobie" zdjęcie, używając go dwukrotnie w dokumencie w zestawieniu z fotografiami przedstawiającymi McGillvary'ego.

Hazlewood domaga się 1 miliona dolarów odszkodowania od Netflix, powołując się na to, że zaistniała sytuacja "wyrządziła mu szkodę w reputacji, była źródłem stresu, niepokoju i udręki" oraz spowodowała "ciągły strach przed utratą przyszłego zatrudnienia lub związków z powodu ludzi, którzy uważają go za niebezpiecznego lub niegodnego zaufania.

Angela Buchanan, prawniczka Hazlewooda, wyjaśniła sprawę w oświadczeniu wydanym dla Variety.

- Netflix ani żadna osoba zaangażowana w realizację filmu nigdy nie skontaktowali się z panem Hazelwoodem w sprawie oryginalnego kontekstu jego zdjęcia ani planowanego wykorzystania jego zdjęcia. Z powodu braku należytej staranności ze strony tych, którzy wykorzystali zdjęcie pana Hazelwooda i postawili go obok skazanego za morderstwo, pan Hazelwood ciągle obawia się wpływu, jaki film będzie miał na jego życie osobiste, jego zatrudnienie i ogólną reputację.

Netflix nie udzielił komentarza w związku z pozwem.

Redakcja poleca

"Autostopowicz z siekierą": o czym jest film Netflix?

Film, który w domniemaniu wykorzystał bezprawnie zdjęcie Taylora Hazlewooda, to dokument true crime, który zadebiutował na Netflix 10 stycznia 2023 roku. "Autostopowicz z siekierą" opisuje szczegółowo ciekawy przypadek Caleba McGillvary'ego.

Oglądaj

Z internetowego bohatera, który ocalił kobiecie życie podczas podróży autostopem, stał się głośnym mordercą skazanym za zabójstwo Josepha Galfy'ego - adwokata z New Jersey.

RadioZET.pl/Variety