Obserwuj w Google News

Emilian Kamiński nie żyje. Najważniejsze role aktora

2 min. czytania
26.12.2022 14:57
Zareaguj Reakcja

Zmarł Emilian Kamiński - polski aktor, filmowy, telewizyjny i teatralny, który miał na swoim koncie wiele znanych ról, między innymi w "M jak miłość". Gdzie jeszcze grał artysta?

Emilan Kamiński
fot. Pawel Wodzynski/Dzien Dobry TVN/East News

26 grudnia 2022 roku odszedł Emilian Kamiński - ceniony polski aktor, reżyser, wokalista i pisarz. Artysta zmarł po długiej i ciężkiej chorobie w otoczeniu rodziny. Miał 70 lat. Jakie są jego najważniejsze dokonania aktorskie?

Emilian Kamiński: najważniejsze role aktora

Kamiński ukończył w 1975 roku Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie i od tego czasu rozpoczął swoją trwającą do śmierci karierę. Był nie tylko aktorem filmowym i telewizyjnym, ale również teatralnym. Od samego początku swojej drogi artystycznej działał w obrębie tej dziedziny sztuki, by po latach gry na deskach teatrów, założyć Fundacji Atut i Teatr Kamienica.

Redakcja poleca

Jednak to ekranowe role Kamińskiego sprawiły, że zyskał ogólnopolską popularność. Które tytuły sprawiły, że aktor zyskał sławę i został zapamiętany przez widzów?

"Szaleństwa panny Ewy"

Oglądaj

Jedną z pierwszych pamiętnych ról Kamińskiego była postać malarza Jerzego Zawidzkiego w komedii "Szaleństwa panny Ewy" z 1985 roku. Aktor wystąpił w filmie u boku Dorota Latos, Ewy Wencel i Zdzisława Kozienia.

"U Pana Boga w ogródku" i "U Pana Boga za miedzą"

Oglądaj

Kamińsk zaskarbił sobie popularność w kultowej serii Jacka Bromskiego. Wcielił się w niej w Jerzego Bociana, który był świadkiem koronnym zeznającym przeciwko groźnym gangsterom.

"Król Lew"

Oglądaj

Kamiński był znany również jako aktor dubbingowy, występujący w kilku klasycznych animacjach. Jedną z nich był disneyowski "Król Lew", w którym gwiazdor użyczył głosu Pumbie - jednemu z głównych bohaterów filmu.

Redakcja poleca

"Mała Syrenka"

Oglądaj

Inną kultową produkcją Disneya z udziałem Kamińskiego była "Mała Syrenka". Wcielił się w niej w kraba Sebastiana - przyjaciela i pomocnika tytułowej bohaterki.

"M jak miłość"

Oglądaj

Największą rozpoznawalność przyniosła chyba jednak rola w popularnej operze mydlanej TVP2. Mowa oczywiście o "M jak miłość" - serialu, w którym od 2004 roku występował jako Wojciech Marszałek.

RadioZET.pl