Obserwuj w Google News

Ralph Eggleston nie żyje. Nagrodzony Oscarem twórca kultowych filmów Pixar miał 56 lat

Sergiusz Kurczuk
2 min. czytania
30.08.2022 09:27
Zareaguj Reakcja

Zmarł Ralph Eggleston - amerykański animator, dyrektor artystyczny, scenarzysta, reżyser filmowy i scenograf pracujący dla studia Pixar. Miał 56 lat. Co było przyczyną jego śmierci?

 Value Stock Images/East News/ Pixar Animation Studios/Collection Christophel/East News
fot. Znicz - materiał poglądowy/Potowry i spółka - kadr z filmu

28 sierpnia 2022 odszedł Ralph Eggleston. Był amerykańskim animatorem, dyrektorem artystycznym, scenarzystą, storyboradzistą, reżyserem filmowym oraz scenografem pracującym przy słynnych filmach animowanych studia Pixar. Zmarł w wieku 56 lat.

Ralph Eggleston nie żyje

Jak podaje Deadline, na Twitterze studia Pixar pojawiło się potwierdzenie śmierci Egglestona.

Pamięci Ralpha Egglestona — animatora, reżysera, dyrektora artystycznego, storyboradzisty, pisarza, scenografa i naszego drogiego przyjaciela. Pixar i świat będą na zawsze wdzięczni.

Przyczyną zgonu był rak trzustki.

Redakcja poleca

Ralph Eggleston urodził się 18 października 1965 roku w Lake Charles w Luizjanie. Karierę w studiu Pixar rozpoczął w roku 1992, pracując nad kultową animacją "Toy Story", za co został nagrodzony Annie Award w kategorii Najlepszy dyrektor artystyczny. Był również reżyserem i scenarzystą krótkometrażowego filmu Pixar "Ptasie sprawki" z 2000 roku, za który otrzymał Oscara. Był również laureatem Annie Award za film w "Głowie się nie mieści", "Gdzie jest Nemo", "WALL-E".

Redakcja poleca

W jego dorobku pojawiły się takie znane i docenione filmy animowane, jak "Dolina paproci", "Aladyn", "Potwory i spółka", "Iniemamocni", "Odlot", "Jake i piraci z Nibylandii", "Simpsonowie", czy "Iniemamocni 2". Ostatnią produkcją, nad którą pracował, był film "Co w duszy gra". Eggleston działał również przy produkcjach aktorskich, takich, jak "Niesamowite historie", "W krzywym zwierciadle: Witaj, Święty Mikołaju", "Gliniarz z Beverly Hills III" oraz "John Carter".

RadioZET.pl/Deadline/Twitter