Obserwuj w Google News

„Elżbieta II: portret królowej”: gdzie obejrzeć głośny dokument o brytyjskiej królowej? [WIDEO]

3 min. czytania
19.09.2022 12:57
Zareaguj Reakcja

„Elżbieta II: portret królowej” to filmowa biografia sławnej, brytyjskiej monarchini, najdłużej panującej głowy państwa w historii Wielkiej Brytanii. 96-letnia królowa odeszła 8 września 2022 roku, po 70 latach i 214 dniach na tronie. Dokument to również upamiętnienie zmarłego w ubiegłym roku reżysera, Rogera Michella, autora takich hitów, jak „Notting Hill”, czy „Książę”. Co jeszcze warto wiedzieć o produkcji, którą będzie można oglądać już od poniedziałku, 19 września, na najlepszych platformach VOD oraz w sieciach kablowych?

Elżbieta II: portret królowej - kadr z filmu
fot. materiały prasowe Monolith Films

„Elżbieta II: portret królowej” to nowa propozycja dla fanów „ The Crown” i monarchii brytyjskiej. Film biograficzny przyglądający się życiu i panowaniu królowej Elżbiety II, pokaże kulisy ponad 70 lat na tronie.

Redakcja poleca

„Elżbieta II: portret królowej” – zwiastun

Produkcja dokumentalna reklamowana jest następującym zwiastunem:

„Elżbieta II: portret królowej” – twórcy o projekcie

Jak czytamy w informacji prasowej Monolith Films, polskiego dystrybutora filmu dokumentalnego: „dla twórców dokumentu „Elżbieta II: Portret królowej” praca nad filmem, była nie lada wyzwaniem”.

Producent Kevin Loader, zdradza, jak doszło do postawnia projektu:

„Któregoś dnia Roger Michell zadzwonił do mnie z propozycją nakręcenia dokumentu o monarchini. Pomysł wydał mi się atrakcyjny, ale byłem nastawiony do niego dość sceptycznie. Uważałem, że takich biografii królowej powstały już dziesiątki. W końcu jednak przekonał mnie do swojej koncepcji i rozpoczęliśmy pracę”.

Producent wspomina, że aby jak najciekawiej opowiedzieć filmową historii, twórcy zastosowali nietypowy zabieg.

„W dokumencie filmowcy zastosowali ciekawy manewr – cofnęli się w czasie i opowiedzieli historię Elżbiety II od pierwszych chwil jej panowania. To było nasze najważniejsze założenie. Tak chcieliśmy i to nam się udało. Dzięki temu widzowie będą mieli okazję obejrzeć archiwalne ujęcia, na których królowa była jeszcze bardzo młoda”.

Reżyser Roger Michell nie miał wątpliwości, że film powinien powstać.

„Z historycznego punktu widzenia Elżbieta II to absolutnie wyjątkowa postać. To osoba, o której wszyscy ludzie słyszeli, a jej wizerunek zdobił monety, serwetki, kubki, znaczki, czy banknoty. Była otoczona kultem i nikt nie mógł dorównać jej popularnością. A zarazem osobiście zawsze fascynowało mnie w niej to, że też była taka zwyczajna i pokorna. Nie mam wątpliwości, że wielu z nas chciałoby mieć taką żonę, matkę, czy babcię”. 

Paul McCartney o urodzie królowej

„Elżbieta II: portret królowej” to pełne ciekawostek filmowe kompendium wiedzy o brytyjskiej monarchini przesycone wieloma zabawnymi anegdotkami, które przy okazji ujawnia kulisy jej wieloletniego panowania.  W dokumencie nie brakuje też do bólu szczerych, ale i dość kontrowersyjnych wspomnień, np. Paul McCartney pozwolił sobie na uwagę, która może nieco zszokować jego fanów na całym świecie. – Dorastaliśmy kochając królową. Nas, nastolatków, zachwycała urodą – przyznał były lider legendarnych „The Beatles”. Jednak nie wszyscy byli tak bardzo i bezkrytycznie zapatrzeni w Elżbietę II. Niektórzy otwarcie jej nienawidzili.

„Elżbieta II: portret królowej” – gdzie oglądać film dokumentalny?

Film jest już dostępny na platformach streamingowych z płatnym dostępem do poszczególnych tytułów: Player.pl, Canal+, VOD.pl, UPC, Cineman.pl, Playnow, Orange, Vectra, Polsat Box Go, Rakuten, Multimedia oraz Toya.

Czytaj także:  Królowa Elżbieta II miała swój ulubiony serial. Mało kto o tym wiedział

RadioZET.pl/informacja prasowa Monolith Films/YouTube

Inni Ludzie - kadr z filmu
12 Zobacz galerię
fot. materiały prasowe Warner Bros.