slot: premiumboard
slot: topscroll
topscrollRun:
Obserwuj w Google News

Quiz. Dokończ słynne powiedzonka z czasów PRL-u. "Chcesz cukierka? Idź do..."

2 min. czytania
28.06.2024 09:16

Pamiętasz, jakie powiedzonka, żarty i rymowanki krążyły w czasach PRL-u? Znały je nawet dzieci. Sporo było prześmiewczych tekstów o pierwszych sekretarzach, Związku Radzieckim i tekstów wyśmiewających braki w zaopatrzeniu. Ciekawe, ile starych powiedzeń jesteś dziś w stanie dokończyć. 

Dzieci bawią się na podwórku w PRL-u
  • 17 pytań Rozpocznij quiz
fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe
slot: billboard
slot: billboard

Quiz. Uzupełnij słynne powiedzenia i wierszyki z PRL-u

Wychowani w PRL-u zapewne pamiętają różne żarty krążące na temat władzy i bratniego narodu. Zabawne powiedzonka, wierszyki i rymowanki były sposobem na wyrażenie sprzeciwu wobec systemu i radzenie sobie z codziennymi trudnościami. W wielu z nich widać ironię i dystans, które pomagały Polakom przetrwać trudne czasy. 

Quiz: Te powiedzonka znał każdy w PRL-u. Potrafisz je dokończyć?

1/17 "Chcesz cukierka? Idź do Gierka. Gierek da ______"
slot: rectangle
slot: billboard

"Poezja ludu" w zabawnej formie drwiła z nieudolnej polityki kolejnych pierwszych sekretarzy, czego skutkiem były chroniczne braki w zaopatrzeniu. Mawiało się: "Za Gomułki - suche bułki, za Gierka - kawalek serka, a za Kani - ani, ani". Sporo zabawnych rymowanek wykuło się w czasach propagandy sukcesu Edwarda Gierka. Każde dziecko w latach 70. znało: "Chcesz cukierka? Idź do Gierka", często uzupełniane niecenzuralnym członem o kopniaku w tylną część ciała, wyrażającym ułudę gierkowskiego dobrobytu. W drugiej połowie lat 70., gdy nastąpił kryzys, popularny stał się wierszyk: "Nie lubimy wujka Gierka, nie dał mięsa ani serka, jak zabierze nam pasztecik podpalimy komitecik".

W PRL-u popularne były powiedzenia: "Czy się stoi, czy się leży dwa tysiące się należy" oraz "Nie matura, lecz chęć szczera zrobi z ciebie oficera", a także masę powiedzonek szydzących z sowietów, pustych półek czy stanu wojennego. W latach 80. młodzież dobrze znała wierszyk: "Kto ty jesteś? - ZOMO mały. Jaki znak twój? - kawał pały" i rozmaite jego przeróbki oraz prześmiewcze hasło: "PRON cię żywi, PRON cię chroni, PRONcie zawsze trzymaj w dłoni". 

Redakcja poleca
slot: leaderboard_pod_art