Obserwuj w Google News

Quiz o latach 70. PRL-u dla zaawansowanych. 10/15 to już sukces. Pobijecie?

2 min. czytania
26.06.2024 11:53

Lata 70. PRL-u to epoka Edwarda Gierka i czasy propagandy sukcesu. Pierwszy łyk Coca-Coli, kolorowy telewizor, guma do żucia i dżinsy z Peweksu - nad Wisłą w końcu powiało upragnionym Zachodem, choć cenę tego Polacy poznali dopiero w drugiej połowie dekady. Pamiętasz złote czasy Gierka? A może znasz je z opowiadań? Spróbuj zatem odpowiedzieć na 15 pytań dotyczących najważniejszych wydarzeń i osiągnięć lat 70. Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. 

YouTube, mat. pras. FSM, YouTube, TRICOLORS/EAST NEWS
  • 15 pytań Rozpocznij quiz
fot. Lata 70. PRL-u, czyli złota epoka Edwarda Gierka

Quiz o epoce Gierka. Pamiętasz, co się działo w latach 70. PRL-u?

Lata 70. PRL-u i epoka Edwarda Gierka jawi się w pamięci wielu Polaków jako czas dobrobytu i dynamicznego rozwoju gospodarczego. Po okresie gomułkowskiego skostnienia nad Wisłą wreszcie zelżała cenzura, poluzowały się normy obyczajowe. Pod strzechy trafiły telewizory, sprzęty domowe i samochody, a dzięki Peweksom można było wreszcie ubrać się i wypić jak na Zachodzie. Nową rzeczywistość podkręcała wszechobecna propaganda sukcesu, której hasło przewodnie brzmiało: "Aby Polska rosła w siłę, a ludzie żyli dostatniej". 

Quiz: Lata 70. PRL-u. Ile pamiętasz z epoki Gierka?

1/15 Jak brzmiał słynny slogan propagandowy z czasów Edwarda Gierka?

Kluczowym elementem polityki Gierka było otwarcie na Zachód i zaciąganie kredytów zagranicznych, które miały pomóc w modernizacji gospodarki. W pierwszych latach jego rządów nastąpił znaczący wzrost inwestycji w przemysł, infrastrukturę i budownictwo mieszkaniowe. Powstawały wielkie zakłady przemysłowe, drogi, linie kolejowe i osiedla z wielkiej płyty. Do największych inwestycji Gierka należały Huta Katowice, trasa szybkiego ruchu Warszawa-Katowice (tzw. gierkówka), rafineria i Port Północny w Gdańsku, Elektrownia Bełchatów oraz Dworzec Centralny i Trasa Łazienkowska w Warszawie. 

W latach 70. PRL-u kwitła kultura popularna. Na krajowych festiwalach piosenki w Opolu i Sopocie prym wiedli Maryla Rodowicz, Urszula Sipińska, Anna Jantar, Czesław Niemen i Dwa Plus Jeden. W szczytowym rozkwicie była telewizja i sport. Polacy przeżywali sukcesy Orłów Górskiego i naszych lekkoatletów. Na ekranach królowały arcydzieła Wajdy, Hoffmana oraz komedie Barei, Chęcińskiego, a także mnóstwo doskonałych seriali na czele z "Czterdziestolatkiem". 

Jednak dynamiczny rozwój gospodarczy oparty na kredytach miał swoje ciemne strony. Rosnące zadłużenie zagraniczne oraz nieefektywność gospodarki centralnie planowanej doprowadziły do narastających problemów finansowych. W połowie dekady Gierka zaczęły się pojawiać trudności z zaopatrzeniem, wzrastały ceny, a inflacja stawała się coraz większym problemem. 

W wyniku drastycznych podwyżek cen w czerwcu 1976 r. wybuchły strajki. Po pacyfikacji w Radomiu spadło zaufanie do gierkowskiego aparatu władzy. W 1980 roku strajki na Wybrzeżu doprowadziły do powstania Solidarności – niezależnego ruchu związkowego na czele z Lechem Wałęsą. Gierek, niezdolny do opanowania sytuacji, został odsunięty od władzy, a jego miejsce zajął Stanisław Kania. Przez następną dekadę Polska borykała się z ogromnym kryzysem. Zadłużenie z czasów Gierka musiały spłacać kolejne pokolenia Polaków. 

Redakcja poleca