Obserwuj w Google News

Gwiazda Eurowizji ukrywa się pod Kijowem. "Zdołałam tylko ze sobą zabrać plecak, dokumenty i kota"

Piotr Krajewski
3 min. czytania
22.03.2022 14:00
Zareaguj Reakcja

Kateryna Pavlenko podbiła Eurowizję 2021. Wraz z ukraińskim zespołem Go_A zachwyciła Europę i zajęła wysokie 5. miejsce w finale. Muzyczną karierę przerwała jednak tragiczna wojna w Ukrainie. W najnowszej rozmowie z Onetem gwiazda Eurowizji ujawniła, że uciekła z Kijowa i obecnie musi się ukrywać. Opowiedziała, jak wygląda teraz rzeczywistość w Ukrainie.

Kateryna Pavlenko Go A
fot. Instagram screen / monokatee

Wojna w Ukrainie trwa już od ponad trzech tygodni. Wojska Putina masowo bombardują ukraińskie miasta i dopuszczają się zbrodni na ludności cywilnej. W obwodzie charkowskim rosyjski czołg ostrzelał samochód osobowy, zabijając rodzinę z dzieckiem.

Już ponad trzy miliony Ukraińców uciekło z kraju, a inni mieszkańcy opuścili swoje domy i schronili się w bezpieczniejszych miejscach na terenie Ukrainy. Wśród nich jest m.in. Kateryna Pavlenko z zespołu Go_A, który podbił Eurowizję 2021. Piosenkarka udzieliła wywiadu dla Onetu.

Zobacz:  Wojna w Ukrainie - najnowsze informacje [RELACJA NA ŻYWO]

Redakcja poleca

Kateryna Pavlenko z Go_A ukrywa się. Gwiazda Eurowizji 2021 musiała uciekać z Kijowa

Kateryna Pavlenko ujawniła w rozmowie z Onetem, że musiała uciekać z Kijowa zaledwie kilka dni po rozpoczęciu wojny. Obecnie przebywa w bezpieczniejszej lokalizacji w okolicach stolicy.

 Wyjechałam z miasta w trzecim dniu wojny, ponieważ zrobiło się tam bardzo niebezpiecznie. (…) Zdołałam tylko ze sobą zabrać plecak, pieniądze, dokumenty, kota i jego karmę. Teraz znajdujemy się w niewielkim miasteczku – powiedziała Onetowi i zdradziła, co się dzieje z pozostałymi członkami Go_A: "Męska część zespołu Go_A jest porozrzucana po całej Ukrainie; każdy człowiek w naszym kraju zajmuje się w tym momencie tym, czym może się zajmować. Ktoś działa w wolontariacie, ktoś charytatywnie. Nie jesteśmy tu wyjątkiem".

Gwiazda Eurowizji 2021 nie ukrywa, że obecna rzeczywistość w Ukrainie jest bardzo trudna, a niepokój towarzyszy mieszkańcom niemal przez cały czas.

W tej chwili w Ukrainie nikt nie czuje się bezpieczny, więc jesteśmy już przyzwyczajeni do budzenia się w nocy przy dźwiękach syren – wyznała Pavlenko.

Redakcja poleca

W trakcie rozmowy z Onetem 33-letnia wokalistka zapewniła, że Ukraińcy to bardzo silny naród, który nie podda się i zwycięży. Zaapelowała też do ludzi z całego świata.

Zachęcam wszystkich ludzi na tej planecie, by pomóc Ukrainie. Walczymy nie tylko za siebie, ale także za cały świat. Zło musi zostać pokonane, by nam wszystkim żyło się lepiej. Abyśmy byli pewni następnego dnia. Dlatego, póki wróg istnieje, nie będzie spokoju – powiedziała Onetowi.

Go_A – "Kalyna". Nowy singiel z ważnym przekazem

W marcu zespół Go_A zaprezentował nowy singiel "Kalyna". Mimo trwającej wojny grupa nie zdecydowała się przełożyć premiery utworu, a wręcz przeciwnie – muzycy chcieli, aby w tak trudnym dla Ukrainy momencie ich twórczość dotarła do jak największej liczby odbiorców.

Kwiat kaliny już od wieków pojawia się w kulturze ukraińskiej, a jego symbolika wędruje z pokolenia na pokolenie poprzez muzykę i legendy. Złamany krzew kaliny to oznaka tragedii i smutku, a niszczenie rośliny uznaje się za szczególnie haniebny czyn. Istnieje przekonanie, że kalina rośnie tylko wtedy, gdy jest pielęgnowana przez dobrych ludzi, a jej owoce mają zdolność do niesienia nieśmiertelności i jedności ludzkiej w obliczu walki ze złem. Nasz utwór „Kalyna” to wiadomość do świata i apel o zjednoczenie w obronie przez nieuchronną zagładą ludzkości – mówi zespół.

RadioZET.pl/onet.pl,mat.prasowe