Obserwuj w Google News

Quiz. Twierdzisz, że znasz polskie kino? Udowodnij, odgadując film po kadrze

2 min. czytania
10.07.2024 11:23

Quiz filmowy dla wielbicieli klasyki polskiego kina. Rozpoznasz po kadrze wybitne dzieła Wajdy, Kieślowskiego, Falka, Zanussiego, Hoffmana i wielu innych? Tutaj wynik 10/15 to minimum przyzwoitości.

Jerzy Stuhr w filmie "Amator" Krzysztofa Kieślowskiego
  • 16 pytań Rozpocznij quiz
fot. materiały prasowe

Quiz. Klasyka polskiego kina. Rozpoznaj dzieło filmowe po kadrze 

Polska kinematografia ma długą i bogatą historię, pełną wyjątkowych dzieł, które na stałe wpisały się w kanon światowego kina. Od czasów międzywojennych po współczesność, polskie filmy zdobywały uznanie zarówno w kraju, jak i za granicą, przyczyniając się do rozwoju sztuki filmowej i kształtowania kultury. 

Quiz: Z jakiego filmu pochodzi ta scena?

YouTube
1/16 Z jakiego polskiego klasyku to kadr?

Andrzej Wajda, jeden z najbardziej uznanych polskich reżyserów, stworzył wiele filmów, które stały się kamieniami milowymi polskiego kina. "Człowiek z marmuru" to jeden z jego najważniejszych obrazów, będący krytycznym spojrzeniem na rzeczywistość PRL-u. Film opowiada historię młodej reżyserki Agnieszki, która odkrywa zapomnianą postać przodownika pracy z lat 50., Mateusza Birkuta. "Człowiek z marmuru" to nie tylko analiza historii i propagandy, ale także głos w dyskusji na temat wolności artystycznej i moralnej odpowiedzialności.

Krzysztof Kieślowski to kolejny wybitny twórca polskiego kina, znany na całym świecie. Jego "Krótki film o miłości" to rozbudowana wersja jednego z odcinków serii "Dekalog". Opowiada historię młodego mężczyzny, który obsesyjnie zakochuje się w starszej od siebie kobiecie. Film porusza temat miłości, samotności i moralnych dylematów, z charakterystyczną dla Kieślowskiego głębią i wrażliwością.

"Rejs" Marka Piwowskiego to komedia, która stała się ikoną polskiej kultury. Film opowiada o absurdalnej podróży statkiem wycieczkowym po Wiśle, ukazując w satyryczny sposób mechanizmy działania PRL-owskiego systemu. Znane dialogi i sceny z filmu stały się częścią polskiego folkloru, a sam "Rejs" jest często cytowany jako przykład doskonałej groteski i humoru absurdu.

"Pociąg" Jerzego Kawalerowicza to psychologiczny thriller rozgrywający się w zamkniętej przestrzeni pociągu jadącego nad morze. Film opowiada o spotkaniu dwojga ludzi, którzy próbują uciec przed swoimi problemami i odnaleźć nowy sens życia. Kawalerowicz stworzył atmosferyczne i napięte dzieło, które do dziś zachwyca swoją uniwersalną wymową i doskonałym aktorstwem.

Redakcja poleca