Obserwuj w Google News

Akcja SERCE: Amelia i jej wspólne malowanie z Kołodką oraz Chajzerem

2 min. czytania
09.12.2023 08:00
Zareaguj Reakcja

Ręka do góry, kto nie zna nastolatki zakochanej w muzyce? Gatunek nie gra roli, choć wśród polskich dziewczyn niewątpliwie wielkim uznaniem cieszy się chociażby Sanah. Potwierdza to Amelia Bukowska, jedna z podopiecznych Fundacji Radia ZET, która w muzyce, książkach i spotkaniach z rówieśnikami odnajduje ukojenie, ale i motywację w trudnej codzienności z chorobą w tle.

Akcja SERCE 2023 Amelia Fundacja Radia ZET
fot. Radio ZET

Akcja SERCE to wyjątkowa inicjatywa Fundacji Radia ZET, którą rokrocznie wspiera wiele osób, dzięki czemu możemy pomagać naszym małym podopiecznym. Podobnie jak w latach ubiegłych zbieramy środki na leczenie i rehabilitację dla dzieci z niepełnosprawnościami. Razem możemy im pomóc zrealizować marzenia, które jakże różnią się od tych, które ma większość z nas. Jedną z bohaterek tegorocznej akcji SERCE jest Amelia. Dziewczynka odwiedziła niedawno Radio ZET, gdzie razem z inną podopieczną naszej fundacji, Lenką spędziła wyjątkowy czas z Agnieszką Kołodziejską i Filipem Chajzerem.

Kliknij i wesprzyj Akcję SERCE 2023. Podaruj serce pod choinkę

Akcja SERCE 2023: Amelia

Amelia ma 13 lat. Kiedyś bardzo dużo czytała książek. Były to lektury przygodowe, rozrywkowe, z bohaterami, z którymi mogła się utożsamiać. O, taka na przykład Werka Rozterka, idealna przyjaciółka z równie szalonymi pomysłami, jak czasem miewała Amelka. Czasem i jakiś czas temu, bo teraz już wiadomo - bycie nastolatką zobowiązuje: na wiele spraw patrzy się inaczej.

Dorosłam - mówi Amelia. Inaczej patrzę na świat i na samą siebie. Uciekam w muzykę jak większość moich koleżanek, ale nie dlatego, że jest mi źle: po prostu to lubię. Słucham piosenek Sanah i muzyki instrumentalnej, szczególnie takiej, gdzie dominuje pianino - to dla mnie relaks, przyjemność, ale i przestrzeń do odnajdywania siebie - opowiada nastolatka. Potrafię też więcej zrozumieć, moja perspektywa się zmieniła. Lubię spędzać czas z rówieśnikami, czuję się przez nich akceptowana mimo mojej niepełnosprawności. Myślę, że wynika to również z mojego charakteru i usposobienia - jestem ciekawa drugiego człowieka, komunikatywna. Zapraszam koleżanki do domu, razem słuchamy muzyki i dużo rozmawiamy przy przekąskach i domowych pankejkach, które bardzo lubię - uśmiecha się.

Amelia Akcja Serce 2023 Fundacja Radia ZET
fot. Fundacja Radia ZET

Także spacery ze starszą siostrą Wiktorią są miłą odskocznią w codzienności. Chodzimy po osiedlu, czasem do lasu. Dogadujemy się mimo 5 lat różnicy, mamy sporo wspólnych tematów. Myślę, że nasza więź daje mi siłę na co dzień. Cenię sobie ludzi, których mam wokoło - mówi Amelia. Mama, siostra - to nasz codzienny babiniec, który bardzo się wzajemnie wspiera.

Marzenia? Są, oczywiście! Te  najważniejsze dotyczą mojej codzienności i przyszłości: sprawność, usamodzielnienie się. W 2024 roku chciałabym stanąć na własnych nogach, zacząć chodzić. Czuję się nakręcona i zmotywowana, gdy widzę progres, który przychodzi wraz z ćwiczeniami, z codzienną rehabilitacją. Wiem, że mój zapał nie opadnie, bo mam przy sobie dobrych ludzi - mamę, siostrę, koleżanki. Mam o co walczyć! I nie poddam się - obiecuje podopieczna Fundacji Radia ZET.

Oglądaj

Akcja Serce 2023: wyślij SMS

Podaruj Amelii i pozostałym dzieciom serce pod choinkę. Wyślij SMS z hasłem SERCE pod numer 75 265 za 6,15 zł z VAT i pomóż finansować rehabilitację dzieci z niepełnosprawnościami. Cały dochód trafi do podopiecznych Fundacji Radia ZET.