Obserwuj w Google News

Zmarł Jerzy Stuhr, a teraz to. Teatr Polonia przekazał przykrą wiadomość

2 min. czytania
10.07.2024 23:05

Krystyna Janda pożegnała Jerzego Stuhra, który przez lata grał i reżyserował w Teatrze Polonia. Aktorka wraz z zespołem musieli podjąć decyzję odnośnie spektaklu "Geniusz" z udziałem Jerzego Stuhra. Widzowie nie kryją żalu. 

Krystyna Janda
fot. Jacek Domiński/REPORTER

Krystyna Janda i zespół Teatru Polonia pożegnali Jerzego Stuhra 

Jerzy Stuhr zmarł 9 lipca 2024 r. po długich zmaganiach z chorobą. Wybitnego aktora pożegnali w sieci artyści i przedstawiciele władzy oraz rzesze wielbicieli jego talentu. Krystyna Janda, która grała z Jerzym Stuhrem w sztuce "32 omdlenia" w Teatrze Polonia, tak pożegnała przyjaciela: 

"Umarł Jerzy Stuhr! Nie żyje jeden z największych! Z osiągnięciami i życiem, którym mógłby obdarować kilka, a nawet kilkanaście osób. Człowiek niezwykły. Przyjaciel ludzi, świata, zwierząt, dzieci. Wybranek boga sztuki, aktorstwa, reżyserii. Także Wielki Nauczyciel. Sztuki i życia. Wychował pokolenia polskich aktorów i reżyserów, obdarował hojnie tysiące widzów". 

"Wspaniały Polak i Obywatel, odważny, zawsze występujący w obronie wolności i zwykłego człowieka. [...] Marzył, żeby umrzeć na scenie i prawie tak się stało. Do ostatnich sił grał, ostatni spektakl Teatru Polonia, który wyreżyserował i w którym grał. [...]  Nie zapomnimy nigdy. Jurku mój kochany! Przyjacielu! Kochany Mój. Odpoczywaj w spokoju, zostawiłeś świat, Polskę i nas innymi. Lepszymi" - przekazała w sieci Krystyna Janda. 

Redakcja poleca

Teatr Polonia odwołuje spektakl "Geniusz", w którym grał Jerzy Stuhr

Mimo choroby 77-latek pracował do końca. Dla warszawskiego Teatru Polonia stworzył spektakle "Ich czworo" i "Na czworakach", prezentował autorski monodram "Kontrabasista", a także zagrał z Krystyną Jandą w sztuce Andrzeja Domalika "32 omdlenia". W 2024 roku wyreżyserował "Geniusza", w którym zagrał Konstantina Stanisławskiego, a w Stalina wcielił się Jacek Braciak.

"Geniusz" cieszył się sporym zainteresowaniem, ale ze względu na śmierć Jerzego Stuhra wszystkie przedstawienia zostały odwołane.

"Szanowni Państwo, w związku z odwołaniem wszystkich spektakli "GENIUSZA", nasze kasy biletowe będą się z Państwem kontaktować w sprawie zwrotów za bilety. Mogą również Państwo napisać lub zadzwonić w tej sprawie. Prosimy o cierpliwość i dziękujemy za wyrozumiałość" - poinformował Teatr Polonia w mediach społecznościowych. 

"To najstraszniejszy powód odwoływania spektakli"; "Jestem wdzięczna, że dane mi było ten zobaczyć spektakl z p. Jerzym"; "Już nigdy nie powinno być grane bez Geniusza" - komentują internauci.

Redakcja poleca