Obserwuj w Google News

Rosyjski artysta wiedzie luksusowe życie za wspieranie Kremla: "Kocha Putina bardziej niż muzykę"

Joanna Chojnacka
2 min. czytania
22.04.2022 10:32
Zareaguj Reakcja

Walerij Giergijew opływa w luksusach dzięki wspieraniu Rosji. Jest ikoną tamtejszej kultury, a dziś "twarzą wojny". Kocha władze, pieniądze i...  Putina. 

Rosyjski artysta wiedzie luksusowe życie za wspieranie Kremla: "Kocha Putina bardziej niż muzykę"
fot. East News

Walerij Giergijew to rosyjski dyrygent, który wielokrotnie udzielał publicznego poparcia Władimirowi Putinowi. Był jednym z artystów, którzy poparli aneksję Krymu w 2014 roku. Do niedawna twórca robił karierę także na zachodzie. Jednak po inwazji Rosji na Ukrainę nie odciął się od Putina, co wykluczyło mu wiele możliwości koncertowania na świecie.

Rosyjski dyrygent opływa w luksusach i wspiera Putina

Występy dyrygenta odwołała nowojorska Carnegie Hall, zakończenie współpracy zapowiedziała także mediolańska La Scala, a kolejne instytycje kulturalne zrywają z muzykiem wszelkie kontakty. Następne fakty z życia Giergijewa ujawniła grupa opozycjonisty rosyjskiego, Aleksieja Nawalnego.

Redakcja poleca

Z filmu "Dyrygent putinowskiej wojny" dowiadujemy się między innymi, że Walerij Giergijew może należeć do specjalnej "grupy Putina", która dba o interesy przywódcy poza granicami jego kraju. W materiale padają też informacje o korzyściach majątkowych, jakie dyrygent dostaje za wspieranie Kremla.

Gwiazdy muzyki, które zginęły tragicznie [ZDJĘCIA]

Walerij Giergijew wspiera Kreml: "Kocha Putina bardziej niż muzykę"

Ponoć Giergijew dorobił się już apartamentu za około 11 milionów złotych w Nowym Jorku i opływa w luksusach. Materiał Nawalnego pokazuje, że artysta wydawał na siebie także pieniądze, które miał przeznaczyć na rozwój Teatru Maryjskiego w Petersburgu. Jak czytamy na portalu Onet, za zdefraudowane fundusze dyrygent miał kupić sobie między innymi posiadłości we Włoszech, restaurację w Wenecji, lotnisko pod Neapolem, pole golfowe, tereny w Mediolanie czy park rozrywki.

Fundacja Radia ZET prowadzi akcję pomocową dla osób z Ukrainy 

Jak wskazuje materiał zebrany przez ekipę Nawalnego, Giergijew przez lata wydawał pieniądze państwa na absurdalne zachcianki jak np. pokaz wykonywania kubańskich cygar.

Twórcy filmu o artyście podsumowali jego działania słowami:

Giergijew może być najgenialniejszym muzykiem świata, ale to nie zmienia faktu, że jest też oszustem i złodziejem. Od muzyki kocha bardziej pieniądze, władze i Władimira Putina.

24 lutego 2022 roku rozpoczęła się inwazja Rosji na Ukrainę, dyrygent przez dwa miesiące wojny nie zabrał głosu w sprawie.

RadioZET.pl/Onet