slot: premiumboard
slot: topscroll
topscrollRun:
Obserwuj w Google News

Nadchodzi zmiana czasu na letni. Lepiej uważaj na ten przesąd

2 min. czytania
29.03.2024 09:19

Zmiana czasu na letni w 2024 roku wypada w Wielkanoc, więc ma wyjątkowe znaczenie. Jakich zasad powinniśmy wtedy przestrzegać? Jeden przesąd jest obecny w Polsce od wieków. 

Zmiana czasu na letni - przesądy
fot. EastNews
slot: billboard
slot: billboard

Pierwszy dzień wiosny nie jest jedyną datą w kalendarzu na 2024 rok, której wyczekuje większość Polaków. Chyba każdy ma już dosyć zimy i marzy o tym, by dni stały się dłuższe. Chociaż nie wszyscy dobrze znoszą zmianę czasu na letni, z pewnością sprawia nam ona także sporo radości. Śpimy o godzinę krócej, ale od tej pory możemy się cieszyć słońcem do wieczora.

W 2024 roku zmiana czasu na letni wypada w wyjątkowy dzień. Niektórzy uważają, że może wywrzeć silny wpływ na nasz organizm i psychikę. Warto wziąć pod uwagę znaczenie pewnego magicznego przesądu, który podpowiada, do jakich zasad należy się stosować, by uniknąć pecha i przyciągnąć szczęście

Zmiana czasu na letni - kiedy wypada? W 2024 data jest wyjątkowa

W 2024 roku "odzyskamy" światło słoneczne i zmienimy czas na letni w ostatni weekend marca - w nocy z soboty 30 marca na niedzielę 31 marca. O godzinie 2:00 w nocy przestawimy zegarki o godzinę do przodu, czyli na 3:00. W ten sposób pozbawimy się godziny snu, ale będziemy mieli szansę się po tym zregenerować. Wyjątkowo bowiem wypada, że świętujemy powrót światła podczas Wielkanocy. Poniedziałek to dzień wolny od pracy i daje nam możliwość odespania po krótszej nocy.

Każdy może celebrować datę zmiany czasu tak, jak tego pragnie. Istnieje jednak reguła znana od lat - mówi o tym, czego pod żadnym pozorem nie wolno nam robić, kiedy przestawiamy zegarek. Jeśli się do niej nie zastosujemy, zamiast gonić szczęście, zaczniemy gonić pecha.

Redakcja poleca

Czego nie wolno robić podczas zmiany czasu?

Pewien przesąd związany ze zmianą czasu istnieje w Polsce od wieków. Niektórzy nawet od lat powtarzają go swoim bliskim bez zastanowienia, chociaż nie wiedzą, skąd się on wziął. Kiedy przestawiamy zegarek, nie wolno nam kręcić wskazówkami do tyłu. Zegar powinien się kręcić tylko do przodu.

Dlaczego tak jest? Od dawna wierzono, że poruszanie mechanizmem zegara wstecz może mieć bardzo złe konsekwencje. Nie tylko zepsuje urządzenie, lecz także przyciągnie nieszczęście, pecha lub nawet zabierze nam czas życia. Cofanie zegarów to igranie z losem i nieczysta magia. Wytwarza się wtedy siła zdolna odebrać nam dobre zdarzenia z przeszłości. Stracimy coś, na czym bardzo nam zależy, i nigdy już do nas nie powróci. 

W dzisiejszych czasach już mało kto używa tradycyjnych zegarów. Przesąd dotyczący zmiany czasu uznajemy za zabobon - podobno kiedyś kręcenie wskazówkami do tyłu uszkadzało mechanizm zegara do tego stopnia, że niemal natychmiast się psuł. Opowiadano więc straszne historie, by urządzenia mogły służyć ludziom jak najdłużej. Na wszelki wypadek lepiej jednak nie kusić losu. 

Źródło: Radio ZET

Nie przegap
slot: leaderboard_pod_art