Premiera filmu „Bez retuszu”. Poruszający dokument o walce Magdy z nowotworem piersi
„Bez retuszu” to najnowszy film Ewy Ewart pod patronatem Radia ZET. Bohaterką poruszającego dokumentu jest Magdalena Atkins, która podzieliła się z widzami swoją osobistą walką z nowotworem piersi. Uroczysta premiera odbyła się 28 września w warszawskim kinie Wisła. Filmowi towarzyszą wyjątkowe warsztaty dla kobiet.

Rak piersi to jeden z najczęstszych nowotworów złośliwych diagnozowanych u kobiet. Zmagała się z nim również Magdalena Atkins, która mimo fatalnej diagnozy nie poddała się. Postanowiła działać i wesprzeć inne kobiety w tej ciężkiej walce. Pomogła jej w tym dokumentalistka, Ewa Ewart.
Premiera filmu „Bez retuszu”. Poruszający dokument o walce Magdy z nowotworem piersi
Nowotwór nie zawsze jest wyrokiem, od którego nie można się odwołać, a jest obecnie chorobą, którą można skutecznie leczyć – to główne przesłanie filmu „Bez retuszu”. Dlaczego Ewa Ewart zaangażowała się w historię Magdaleny?
– Nie mogłam tego filmu nie zrobić. Wystarczyła jedna rozmowa z Magdą, na początku jej zmagań z chorobą, aby zobaczyć, że jest szansa na realizację dokumentu niecodziennego. Przede wszystkim ze względu na niezwykłą bohaterkę, która postanowiła opowiedzieć swoją historię bez retuszu. Magda znalazła w sobie wiele odwagi i determinacji, aby relacjonować dwanaście miesięcy życia z chorobą nowotworową. Wyszła z tego przejmująca historia, ale mimo wszystko nie jest to opowieść, która dołuje. Ona może napełniać ludzi nadzieją. Myślę, że wiele osób w tym filmie odnajdzie siebie. To film skierowany nie tylko do kobiet, które podzielają losy Magdy. Jest w nim wiele uniwersalnych cech tej narracji. Dokument powstał w oparciu o video pamiętnik, który Magda nagrywała. To niesłychanie oryginalny sposób przekazu. Liczę, że ten seans pomoże wielu kobietom i da im nadzieję na lepsze jutro – powiedziała reżyserka i scenarzystka filmu, Ewa Ewart.
Magdalena Atkins nie ukrywa, że tworzenie tego filmu było dla niej niezwykle intymnym doświadczeniem.
– W mojej chorobie miałam bardzo dużo szczęścia. Na mojej drodze stanęli fantastyczni ludzie. Jestem za to bardzo wdzięczna. Wiem, że wiele kobiet nie ma tego przywileju. Chciałabym pokazać im drogę i udowodnić, jak ważna jest głowa i wiara w to, że nie zawsze rak zabija. Trzeba walczyć i nie można się poddać. Chcę po prostu pomóc innym. Bardzo ważne jest, że dzięki chorobie odkryłam w sobie taką cechę jak wdzięczność. Wcześniej zupełnie jej nie miałam. Nauczyłam się żyć w spokoju, kochać jeszcze bardziej ludzi, którzy są wokół mnie. W trakcie trwania mojej choroby przyjaciele spisali się na szóstkę. Za to jestem najbardziej wdzięczna.
Podczas uroczystej premiery filmu w warszawskim kinie Wisła pojawiły się wiele osób ze świata filmu, muzyki, sztuki, medycyny czy show-biznesu. Pojawili się m.in. Małgorzata Foremniak, Paulina Gałązka, Anna Męczyńska, Agata Passent, Katarzyna Zdanowicz, Anna Czartoryska-Niemczycka, Majka Jeżowska, Dr Franciszek Strzałkowski, Omenaa Mensah, Anna Lucińska, Izabela Kuna i Karolina Korwin-Piotrowska.
– Moja fundacja „Omenaa Foundation" jest partnerem charytatywnym filmu Ewy Ewart „Bez retuszu", ponieważ uważam, że jest to temat bardzo ważny społecznie. Podnoszenie świadomości w kontekście diagnostyki badania kobiet, to podstawa. Codziennie z powodu raka piersi w Polsce umiera piętnaście kobiet. Mogłoby ich być o dziesięć mniej, gdyby świadomość, wiedza i umiejętność badania, była na wyższym poziomie. 25 tysięcy kobiet w naszym kraju rocznie dowiaduje się o tej strasznej chorobie. 1,7 milionów kobiet na świecie zmaga się z nowotworem piersi, a niestety pół miliona umiera. Są to straszne dane. Według onkologów jest to cicha epidemia. Jeśli możemy cokolwiek zrobić, aby podnieść tę świadomość i oswoić kobiety z chorobą, całym sercem się przyłączamy" – powiedziała Omenaa Mensah, założycielka i prezeska fundacji.
Za produkcję „Bez retuszu” odpowiada Orient Film. Film jest dostępny do obejrzenia w serwisie TVN24 GO.
Warsztaty dla kobiet podczas Różowego Października
Jednym z głównych celów filmu „Bez retuszu” jest uświadomienie kobietom potrzeby dbania o własne zdrowie i zwrócenie uwagi na profilaktykę oraz regularne badania.
Kolejnym etapem po premierze dokumentu jest seria warsztatów w trakcie Różowego Października, czyli Miesiąca Świadomości Nowotworów Piersi.
Akcja odbywa się w kilku polskich miastach, gdzie kobiety będą miały możliwość wykonania mammografii oraz badań USG. Na miejscu będzie można również wziąć udział w warsztatach makijażu dla pań.
Terminy:
- 8.10.2023 - Bielsko-Biała (Bielskie Centrum Kultury / ul. Słowackiego 27)
- 15.10.2023 - Białystok (Pałac Branickich – siedziba Uniwersytetu Medycznego / ul. Kilińskiego 1)
- 22.10.2023 - Częstochowa (Ratusz w Częstochowie / Aleja NMP 47 - wnętrza nowego wydziału kultury na parterze)
- 29.10.2023 - Bydgoszcz (Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera / ul. Mennica 10)