Obserwuj w Google News

Gwiazda Eurowizji na czarnej liście, bo popiera Putina. Nie ma wstępu do tego kraju

Piotr Krajewski
2 min. czytania
11.04.2022 14:24
Zareaguj Reakcja

Polina Gagarina była gwiazdą Eurowizji 2015, której omal nie wygrała. Wygląda jednak na to, że jej międzynarodowa kariera dobiegła końca. Piosenkarka otwarcie wspierająca Putina trafiła m.in. na czarną listę Łotwy. Do kraju bałtyckiego nie ma wstępu także chociażby Staś Michajłow, ulubieniec prezydenta Rosji i najlepiej zarabiający rosyjski artysta.

Polina Gagarina
fot. Instagram / Polina Gagarina

Polina Gagarina zachwyciła widzów swoim występem na Eurowizji 2015, gdzie śpiewała utwór "A Million Voices", nawołując do pokoju na świecie i wspierania różnorodności. Zajęła wysokie 2. miejsce, przegrywając jedynie z Mansem Zelmerlowem ze Szwecji.

Dziś wielu słuchaczom trudno uwierzyć w szczerość słów Rosjanki, która otwarcie poparła Władimira Putina po wybuchu wojny w Ukrainie, występując przed nim na stadionie Łużniki w marcu w kolejną rocznicę aneksji Krymu. Na zachowanie gwiazdy Eurowizji nie pozostała obojętna m.in. Łotwa, która umieściła Gagarinę i inne proputinowskie gwiazdy na czarnej liście.

Redakcja poleca

Polina Gagarina na czarnej liście Łotwy. Gwiazda Eurowizji 2015 nie ma wstępu do tego kraju

Polina Gagarina oficjalnie nie ma wstępu na Łotwę. Kraj bałtycki opublikował niedawno listę kilkudziesięciu gwiazd, które trafiły na czarną listę za popieranie polityki Władimira Putina. Ministerstwo Spraw Zagranicznych dodało w swoim komunikacie, że wymienieni artyści nie są też mile widziani w pozostałych krajach Unii Europejskiej i NATO.

Gwiazda Eurowizji 2015 od kilku tygodni mierzy się z ogromną krytyką w mediach społecznościowych. Wielu internautów straciło do niej szacunek i nie może pojąć, że 35-letnia Gagarina śpiewająca na eurowizyjnej scenie o pokoju jest aż tak obojętna na tragiczny los milionów Ukraińców.

"Masz taki wyraz twarzy na zdjęciu, bo żałujesz swojego występu na Łużnikach?", "Czy nowa piosenka podoba się Władimirowi Władimirowiczowi?", "Ciesz się życiem i wspieraj swój pie****** kraj w tej krwawej wojnie. Obyś nigdy nie musiała przechodzić przez to, co przeszli Ukraińcy", "Obrzydliwie jest patrzeć na Ciebie. Gardzę" – brzmią komentarze na Instagramie.

Czarna lista Łotwy. Wśród rosyjskich gwiazd m.in. Staś Michajłow

Staś Michajłow, podobnie jak Polina Gagarina, nie ma już wstępu na terytorium Łotwy. Jak informuje Onet, jeden z najlepiej zarabiających rosyjskich artystów został odznaczony na początku kwietnia tytułem Artysty Ludowego Federacji Rosyjskiej.

Znany z przeboju "Dla Tjebia" twórca już wcześniej był nagradzany przez władze Rosji. W 2010 roku otrzymał tytuł Zasłużonego Artysty Federacji Rosyjskiej.

steven seagal jaromir nohavica gerard depardieu
12 Zobacz galerię
fot. Bernard Patrick/ABACA/EAST NEWS, Bartosz KRUPA/East News, Stephen Caillet / Panoramic/Starface/East News

RadioZET.pl/rferl.org, onet.pl