Obserwuj w Google News

Bunny Wailer nie żyje. Legenda muzyki reggae zmarła w wieku 73 lat

2 min. czytania
03.03.2021 09:13
Zareaguj Reakcja

Bunny Wailer nie żyje. Legendarny artysta zmarł w wieku 73 lat. Był ikoną muzyki reggae i jednym z liderów zespołu The Wailers, który stworzył z Bobem Marleyem oraz Peterem Toshem.

znicz
fot. shutterstock.com

Bunny Wailer nie żyje. Legendarny muzyk reggae zmarł we wtorek, 2 marca w wieku 73 lat. Razem z Bobem Marleyem i Peterem Toshem stworzył kultową grupę The Wailers, która na stałe zapisała się w historię muzyki reggae.

Bunny Wailer nie żyje. Legenda muzyki reggae zmarła w wieku 73 lat

Przyczyna zgonu Bunny’ego Wailera nie została ujawniona. Ikona reggae zmarła w szpitalu w Kingston na Jamajce, gdzie przebywała od dłuższego czasu z powodu poważnych problemów zdrowotnych. W lipcu 2020 roku muzyk doznał kolejnego rozległego  udaru mózgu.

Śmierć artysty potwierdził jego menadżer. Na smutną wiadomość o odejściu legendarnego artysty zareagowali znani muzycy, a także politycy, m.in. obecny premier Jamajki, Andrew Holness.

To wielka strata zarówno dla Jamajki, jak i całej muzyki reagge. Bunny Wailer zostanie zapamiętany za swój niesamowity wkład w przemysł muzyczny i jamajską kulturę. Niech jego dusza spoczywa w pokoju – napisał polityk na Twitterze.

Zobacz także:  U-Roy nie żyje. Legenda reggae i dancehallu zmarła w wieku 78 lat

Kim był Bunny Wailer?

Bunny Wailer, a tak naprawdę Neville O'Riley Livingston, był jedną z najważniejszych postaci w historii reggae. W 1963 roku stworzył wraz z Bobem Marleyem i Peterem Toshem legendarny dziś zespół The Wailers. Ich piąta płyta „Catch a Fire” osiągnęła duży międzynarodowy sukces i pomogła w promocji muzyki reggae poza granicami Jamajki.

W 1974 roku artysta rozpoczął karierę solową pełną sukcesów. Wydał kilkadziesiąt płyt. Bunny Wailer był wielokrotnie nagradzany za swoją twórczość – w latach dziewięćdziesiątych otrzymał aż trzy nagrody Grammy w kategorii „najlepszy album reggae”.

Za swoje zasługi dla muzyki reggae Bunny Wailer otrzymał w 2012 roku Order Jamajki, a pięć lat później Order Zasługi, jedno z najważniejszych jamajskich odznaczeń państwowych.

Zobacz także:  Chick Corea nie żyje. Legendarny muzyk jazzowy i zdobywca 23 nagród Grammy miał 79 lat

RadioZET.pl/nme.com,bbc.com