Obserwuj w Google News

"Gliniarz z Beverly Hills" powraca. Kontynuacja kultowej serii w Netflixie

2 min. czytania
10.07.2024 14:09

Axel Foley powraca. 4. część legendarnej serii "Gliniarz z Beverly Hills" trafiła na serwis Netflix. Co do zaoferowania widzom ma nowa odsłona kultowego filmu z Eddiem Murphym w roli głównej?

Eddie Murphy w filmie Gliniarz z Beverly Hills
fot. Materiały prasowe/Netflix

Gliniarz z Beverly Hills w Netflixie - Axel F znowu w akcji

W najnowszej części przygód Axela, w filmie Netflixa "Gliniarz z Beverly Hills: Axel F", legendarny motyw muzyczny powraca w wielkim stylu. Za przywrócenie tego klasyka do życia odpowiada Lorne Balfe, uznany kompozytor muzyki filmowej. To on zadbał o to, aby niepowtarzalna oprawa muzyczna została odtworzona na nowo, z nutą współczesności.

Muzyka filmowa odgrywa kluczową rolę w budowaniu atmosfery i emocji na ekranie. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych motywów muzycznych w historii kina jest ten z filmu "Gliniarz z Beverly Hills". To właśnie ten motyw, towarzyszący szalonym akcjom Axela Foleya, od 1984 roku zyskał miano kultowego.

Powrót kultowego motywu

Czterdzieści lat temu pierwsza część filmu "Gliniarz z Beverly Hills" pobiła rekordy kasowe, stając się jednocześnie ikoną popkultury lat 80. Jednym z nieodłącznych elementów tej produkcji była piosenka przewodnia, skomponowana przez Harolda Faltermeyera. Ten utwór nie tylko wzniósł się na szczyty list przebojów, ale również stał się symbolem dynamicznych i pełnych humoru przygód detektywa z Detroit.

Oryginalna piosenka "Axel F" osiągnęła pierwsze miejsce na amerykańskiej liście przebojów Billboard Hot Dance Club Play. Zdobyła również szczyty list przebojów w Irlandii, a także znalazła się w czołówce w Belgii, Kanadzie, Holandii, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii i Niemczech Zachodnich. Jej chwytliwa melodia stała się podstawą dla wielu coverów, z których najsłynniejszym jest ten w wykonaniu szwedzkiej postaci animowanej, Crazy Frog. Wersja Crazy Froga z 2005 roku zdobyła ogromną popularność, docierając na szczyt list przebojów w wielu krajach i zdobywając ponad cztery i pół miliarda wyświetleń na YouTube.

Źródła: Radio ZET/Netflix

Nie przegap