Zamknij

Jak wybrać idealny smartfon?

Materiały partnerskie
07.12.2021 11:23

Spora część osób rozważa, czy to już ten moment, w którym warto wymienić swój poprzedni smartfon. Jeśli odpowiedź na takie pytanie będzie twierdząca, będziesz musiał zmierzyć się z wyborem sprzętu pośród setek innych. Na rynku naprawdę nie brakuje inteligentnych telefonów, dlatego zadanie to może być niezwykle trudne. Na jakie elementy smartfona warto zwrócić uwagę?

Jak wybrać idealny smartfon?
fot. Adobe Stock

Wybierz swój budżet

Pierwszym zadaniem, z jakim musisz się zmierzyć, jest wybór budżetu. Rynek smartfonów jest niezwykle obszerny, dlatego naprawdę niczym trudnym jest znaleźć interesujący model zarówno za 500, jak i 5000 złotych. Oczywiste jest jednak to, że to najdroższe urządzenia oferują najwięcej, tylko czy to wszystko będzie ci potrzebne? Zaraz przekonasz się sam!

Wielkość ekranu

Smartfony większości osób kojarzą się z ogromnymi ekranami. Prawda jest jednak taka, że na rynku możesz spotkać się także z mniejszymi propozycjami. Powinny się nimi zainteresować szczególnie osoby, które mają stosunkowo małe dłonie. Na tym jednak nie koniec, jeśli zamierzasz obsługiwać telefon jedną ręką, możesz zapomnieć o zakupie telefonu z ekranem, którego wielkość zbliża się do rozmiaru 7 cali. Najbardziej klasycznym rozmiarem są okolice 5,5 cala. Jeśli zatem nie masz konkretnych preferencji, postaw na niego, a na pewno będziesz zadowolony. 

Czy ilość megapikseli w aparacie ma znaczenie?

Wiele osób szuka telefonu, którego aparat będzie charakteryzował się możliwie największą ilością megapikseli. Prawda jest jednak taka, że parametr ten w bardzo małym stopniu wpływa na jakość zdjęć. Oczywiście telefony robią coraz to lepsze fotografia, jednak na ich klasę wpływają inne aspekty. Takowym z pewnością jest wartość w polu przesłona - im mniejsza, tym lepsza. Nie bez znaczenia są także dodatkowe funkcje, do których po prostu trzeba zaliczyć stabilizację obrazu czy podwójną soczewkę. 

Procesor

Nie jest tajemnicą, że każda osoba kupująca nowy smartfon, chce, aby działał on możliwie szybko. Wpływa na to w dużej mierze właśnie procesor. Prawda jest jednak taka, że nawet w telefonach ze średniej półki będzie on bardzo wydajny. Sytuacja ulega zmianie, jeśli zamierzasz wykorzystywać swój telefon do grania. W takich wypadkach zmuszony będziesz zainwestować w nieco droższy model. W przeciwnym razie twoje rozgrywki po prostu nie będą zadowalające.

Pamięć

Pamięć to coś, na czym powinny skupić się przede wszystkim osoby zamierzające zakupić telefon firmy Apple, jednak nie tylko. Dlaczego? Producent ten, jak i coraz więcej innych firm nie pozwala na korzystanie z zewnętrznych kart SD. W związku z tym to już w czasie zakupu nowego smartfona musisz przewidzieć, jak wiele pamięci wewnętrznej będziesz potrzebował. Prawda jest jednak taka, że 64 GB to absolutne minimum, poniżej którego nie warto schodzić.

Długość pracy na baterii

Długość pracy na baterii to w obecnych smartfonach niemały problem. W większości z nich jest na tyle niska, że niemożliwe jest korzystanie z telefonu przez cały dzień bez jego ładowania. Rozwiązaniem tego problemu jest jednak technologia szybkiego ładowania. Za jej sprawę możliwe jest podładowanie smartfona o kilkadziesiąt procent nawet w kilka lub kilkanaście minut.