Obserwuj w Google News

Jak Dorociński dostał rolę w „Mission: Impossible”? Zdradził kulisy rozmowy z reżyserem

3 min. czytania
14.07.2023 07:00
Zareaguj Reakcja

Marcin Dorociński pojawił się w nowej części „Mission: Impossible”, która trafi do kin w Polsce już 14 lipca. Aktor w ekskluzywnej rozmowie z Lucyną Płużyczką zdradził kulisy pracy na planie, a także opowiedział o tym, jak dostał rolę w kultowej serii. Okazuje się, że po wygranym castingu reżyser Christopher McQuarrie zadzwonił do niego osobiście. 

Marcin Dorociński
fot. Artur Zawadzki/REPORTER/East News

Film „Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One” pod patronatem Radia ZET to jedna z najbardziej wyczekiwanych premier kinowych tego roku, również wśród polskich widzów. Nic dziwnego, bo w dwóch kolejnych częściach na ekranie będziemy mogli oglądać Marcina Dorocińskiego. Polski aktor opowiedział dziennikarce Radia ZET o udziale w międzynarodowej produkcji.

Redakcja poleca

Marcin Dorociński o rozmowie z Christopherem McQuarriem. Tak dostał rolę w „Mission: Impossible”

Marcin Dorociński w „Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One” wciela się w postać kapitana statku podwodnego. Aktor zdradził naszym słuchaczom, że pojawia się na ekranie już na samym początku filmu, więc lepiej nie spóźnić się do kina. Dodaje, że sam nie może doczekać się premiery.

Bardzo lubię te filmy. Kiedy w 1996 roku kończyłem szkołę teatralną albo byłem na trzecim roku i zobaczyłem plakat pierwszej części, to gdyby wtedy mi ktoś powiedział, że za dwadzieścia parę lat wezmę udział w kolejnej części, a nawet w dwóch, to nie uwierzyłbym, że będę miał tyle szczęścia i że to się tak potoczy.

Jak Polak dostał rolę w jednej z najsłynniejszych serii filmowych w historii? Aktor wziął udział w castingu. Po zapoznaniem się z jego zgłoszeniem nagrodzony prestiżowym Oscarem reżyser Christopher McQuarrie, odpowiedzialny m.in. za „Top Gun: Maverick” i kilka poprzednich części „Mission: Impossible”, osobiście skontaktował się z Polakiem.

– Zadzwoniła moja agentka, że będzie rozmowa z Christopherem. Na koniec listopada miałem umówioną operację kolana. Zobaczyliśmy się na wideo i on mówi: „Słuchaj, podobno masz operację. Przełożyłbyś ją?”. Pytam dlaczego, a on: „No bo chciałbym, żebyś zagrał w moim filmie”. Mówię: „No nie wiem, zastanowię się... oczywiście, że tak!”. Przełożyłem operację i zagraliśmy te dziesięć czy dwanaście dni w grudniu. Potem odbyła się operacja i po kilku miesiącach pojechałem tam kręcić dalej, jeszcze słabo zrehabilitowany. (…) Reżyser powiedział mi w trakcie nagrywania, że oglądał ze swoimi asystentami wielu ludzi z castingu. Mnie oglądali chyba jako ostatniego. Spojrzeli na siebie i powiedzieli: „To jest nasz kapitan”.

Dorociński zdaje sobie sprawę, że udział w tak dużej międzynarodowej produkcji to wielki sukces. Dotarcie do tego momentu kosztowało go jednak dużo pracy. Musiał też zmierzyć się z wieloma porażkami.

Wielu aktorów na świecie dostaje możliwość wzięcia udziału w castingu. Jeżeli film jest kręcony za granicą, nie ma potrzeby jechać tam na miejsce. Robi się tzw. self tape, czyli samemu nagrywa się scenę i się ją odsyła. W dzisiejszych czasach, gdzie wszystko jest momentalnie po drugiej stronie, nawet oceanu, trwa to dosyć krótko. Oglądają to i albo się podoba, albo się nie podoba. Albo zachwyca, albo nie zachwyca. Wiele lat nic z tego nie wychodziło. Czasami byłem bardzo blisko. Czasami miałem spotkania online z reżyserami czy reżyserami obsady, ale nic z tego. Rolę w „Gambicie królowej” dostałem bez castingu, co było bardzo ciekawe. Reżyser zaufał mi, widząc moje poprzednie role, moje demo.

Lucyna Płużyczka zapytała polskiego aktora o jedną radę dla innych, która mogłaby pomóc w spełnianiu takich marzeń.

Próbować i się nie bać. Bo jak się nie próbuje, to się potem będzie żałowało. Nagrywać self tape’y, chodzić na castingi i nie bać się marzyć. W jakiejkolwiek dziedzinie pracy.

Siódma część serii „Mission: Impossible” powraca do kin 14 lipca 2023 roku. Oprócz Toma Cruise’a i Marcina Dorocińskiego, w filmie pojawią się m.in. Rebecca Ferguson, Simon Pegg i Vanessa Kirby.

W dniach 8-9 lipca odbędą się pokazy przedpremierowe filmu w sieciach kin Cinema City, Helios, Multikino. Pozostała lista kin:

 • Jarosław - Kino Na Biegunach
 • Kraków - Kino Pod Baranami
 • Krynica - Jaworzyna Zdrój
 • Nowy Sącz - Sokół
 • Oświęcim - Planet Cinema
 • Połczyn - Goplana
 • Siedlce - NoveKino
 • Suwałki - Cinema Lumiere
 • Warszawa - Kinogram
 • Waszawa - NoveKino Atlantic
 • Wrocław - DCF
 • Wrocław - OH Kino